Yolcu taşımada beklenen zam geldi

Bartın'daki vatandaşları yakından ilgilendiren ve geçtiğimiz ay Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonuna havale edilen, Özel Halk Otobüsleri yolcu taşıma ücretleri talebi, Bartın Belediye Meclisinin Şubat gündeminde görüşüldü. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri talebi onayladı. Böylece yolcu taşıma ücretlerine zam yapılırken sivil yolcu taşıma ücreti 4.5 TL, indirimli(emekli-öğrenci) taşıma ücreti 3.5 TL, İnkum sivil yolcu taşıma ücreti 9 TL ve İnkum öğrenci yolcu taşıma ücreti de 6 TL oldu.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Bartın Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantısı Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında yapılan toplantıda toplam 16 gündem maddesi görüşüldü. 15 gündem maddesiyle başlayan toplantıda gündeme 1 madde ilave edildi. Meclis Toplantı gündeminde 6 yeni konu bulunurken, 10 madde ise Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda komisyonlara havale edilen konuları içerdi. Gündemde yer alan 6 yeni konu ise ilgili komisyonlara gönderildi. Yeni gündem maddelerinin görüşülmesinin akabinde de komisyonlardan gelen 10 madde değerlendirildi.

5 madde komisyonlara gönderildi

Gündemin birinci maddesinde yer alan ilimiz Merkez Orduyeri Mahallesi’nde bulunan mevcut imar yoluna sokak ismi verilmesi talebi Mahalle ve Sokak İsimleri Tespit Komisyonuna gönderildi. Gündemin ikinci maddesinde yer alan mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi tapuda 386 ada, 23 numaralı parselin satış talebi, gündemin üçüncü maddesinde yer alan mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 388 ada, 35 numaralı parselin satış talebi, gündemin dördüncü maddesinde yer alan mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi tapuda 653 ada 105 numaralı parselin satış talebi, gündemin beşinci maddesinde yer alan mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Orduyeri Mahallesi, tapuda 650 ada, 9 numaralı parselin satış talebi ile ilgili maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Komisyonlardan gelen 4 madde kabul edildi

Gündemin altıncı maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Meclis Başkan ve üyelerine meclis ve ihtisas komisyonu toplantılarına katıldıkları günler için ödenecek ücretin belirlenmesi talebi değerlendirilerek, karara bağlandı. Gündemin yedinci maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Bartın Belediyesi Zabıta Personeline 2022 yılı için ödenecek fazla mesai ücreti, gündemin sekizinci maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Bartın Belediyesi İtfaiye Personeline 2022 yılı için ödenecek fazla mesai ücreti ve gündemin dokuzuncu maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, harcırah bedeli belirlendi.

Yolcu taşıma ücretlerine zam talebi görüşüldü

Gündemin onuncu maddesinde yer alan Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonuna havale edilen, Özel Halk Otobüsleri yolcu taşıma ücretlerine zam yapılması talebi değerlendirildi. 2020 Yılı Haziran Ayı Meclis Toplantısında yapılan zammın ardından yaklaşık 20 aydır zam konusu Meclis gündemine getirilmemişti. Aradan geçen 2 yıla yakın zamanın ardından Özel Halk Otobüsleri’nin zam talebi 2022 yılı Şubat Ayı Meclis Toplantılarında gündeme alınarak görüşüldü. Alınan karar doğrultusunda Belediye Halk Otobüsleri yolcu taşıma ücretlerine zam yapıldı. Bu kapsamda sivil yolcu taşıma ücreti 4.5 TL, indirimli(emekli-öğrenci) taşıma ücreti 3.5 TL, İnkum sivil yolcu taşıma ücreti 9 TL ve İnkum öğrenci yolcu taşıma ücreti de 6 TL oldu.

Komisyon raporları doğrultusunda kararlar alındı

Gündemin on birinci maddesinde yer alan Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonuna havale edilen, Kemerköprü Mahallesi ile Karakaş Caddesi üzerindeki araç cepleri ile ilgili konu görüşüldü. Komisyon kararı doğrultusunda bu konunun ve diğer cep ve durak yerlerinin Trafik Master Planı içinde değerlendirilip, çalışma yapılmasına karar verildi. Gündemin on ikinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Tuna Mahallesi, tapuda  1916 ada, 14 numaralı parselin satış talebi kabul edildi. Gündemin on üçüncü maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Şiremirtabaklar Köyü, tapuda 182 ada, 1, 2, 3 ve 5 parsel nolu taşınmazlarda plan değişikliğine ilişkin itiraz talebi değerlendirildi. Madde komisyon raporu doğrultusunda onaylandı. Gündemin on dördüncü maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Kemerköprü Mahallesi, tapuda 1811 ada, 4 parsel ve 1812 ada, 3 parsel nolu taşınmazlarda imar planı değişikliği talebi ve gündemin on beşinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, mülkiyeti Bartın Belediyesi’ne ait olan Gölbucağı Mahallesi, tapuda 1205 ada, 14, 15, 16 ve 17 parsel nolu taşınmazların satış talebi kabul gördü. Meclis gündemine sonradan eklenen gündemin on altıncı maddesinde yer alan Kutlubey Tabaklar Köyü, tapuda 124 ada, 24 parsel nolu taşınmaz üzerine 112 Acil Sağlık İstasyonu yapılması için plan fonksiyonunda değişiklik yapılması gerektiği için 1\5000 ölçekli nazım ve 1\1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi. Son olarak da Bartın Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısının 3 Mart Perşembe günü saat 16.00’da yapılması karara bağlanarak, toplantı sonlandırıldı.

Akın: “Şehrimize hizmet etmek için çalışıyoruz”

Toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Cemal Akın; “Bartın Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantımızı Belediye Meclis Üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Belediye personelimizle, halkımızla, Belediye Başkan Yardımcılarımızla ve Belediye Meclis Üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde şehrimize hizmet etmek için çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz toplantımızın şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN