Asayiş

Asayiş Haberleri

28 motosikletçiye ceza

Bartın Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından trafiğe kapalı alanlarda motosiklet kullanan ve park ihlalinde bulunan sürücülere yönelik denetim gerçekleştirdi.

Araçta metamfetaminle yakalandı

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde gece saat: 03:00 sıralarında İl Merkezinde durumundan şüphelenilerek durdurulan 74 plakalı araç içerisinde uyuşturucu madde bulundu.

Şehit ailelerinden sanık avukatlarına tepki

Bartın Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 8’i tutuklu toplam 23 sanığın yargılandığı TTK Amasra Maden Kazası Davasının ikinci gününde mahkeme salonu karıştı. Şehit madenci yakınları sanık avukatlarına tepki gösterdi. Avukatları acılı aileleri yatıştırmaya çalıştı. Sanık avukatı davayı takip eden CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’da kendisini ortalığı karıştırmakla suçladı. Milletvekili Bankoğlu sanık avukatına tepki gösterdi. Son olarak da madenci yakınları sanıkların üzerine su şişelerini fırlatınca hakim mahkemeye ara vermek zorunda kaldı. Tutuklu İşletme Müdürü S.E ise savunmasında vantüplere dikkat çekti.

TMMOB “Facianın asıl sorumluları siyasi iktidardır”

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan TMMOB Maden Mühendisleri Odası “Facianın asıl sorumluları bu ocakların bilime ve tekniğe göre çalışmasını yok sayan, engelleyen, siyasete ve ranta kurban eden siyasi iktidar ile onun atadığı yönetici kadroları ve onları atayan siyasi iktidardır” dedi.

Ünler “Madene basılan su delillerin yok olmasına sebep olacak”

43 madencinin şehit olduğu ve 8’i tutuklu toplam 23 sanığın hakim karşısına çıktığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Kadriye Ünler, “Edindiğimiz bilgiye göre yangının devam etmesi sebebiyle madene su basılması gündeme gelmiştir. Hangi amaçla olursa olsun bu aşamada madene su basılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Zira bu durum delillerin yok olmasına sebep olacaktır” dedi.

TBB Başkanından iddianameyle ilgili “eksik” yorumu

Bartın Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan ve 8'i tutuklu 23 kişinin yargılandığı Amasra maden kazasının ilk duruşmasına katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ramiz Erinç Sağkan, duruşmada okunan iddianameyle ilgili “Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilerinin de dosyaya dahil edilerek yargılanması gerektiğini gösteriyor” dedi. İddianamenin kendilerine bunun bir kaza olmadığını gösterdiğini ifade eden Sağkan kazayı “katliam olarak” tanımladı. Duruşmayı takip eden Bartın Barosu Başkanı Ferhat Parlatır ise “Yaşanan bu facia kader, fıtrat değil, ihmal” ifadelerinde bulundu.

Amasra maden faciası yargılaması başladı

14 Ekim 2022’de yaşanan ve 43 madencinin şehit olduğu Amasra maden faciasının yargılamasına Bartın Adliyesinde başlandı. 8'i tutuklu 23 kişinin Bartın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın ilk duruşması yapılırken duruşmayı şehit madenci aileleriyle birlikte CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da takip etti. Şehit ailelerinden kimisi kardeşi, kimisi eşi kimisi de evladı için adalet isterken Milletvekili Bankoğlu, duruşmanın rahat bir ortamda görülmesi için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmelerine rağmen Bakanlığın yer bulmadığını iddia etti. Gençlik ve Spor Bakanlığının Bartın Gençlik Merkezinin duruşma için kullanılma talebini “amacı dışında” olduğu gerekçesiyle reddettiğini ifade eden Bankoğlu: “ Adliyemiz yetersiz. Bu kamuya açık bir dava. Türkiye’nin dört bir yanından barolar geliyor. Herkes izlemek istiyor. AKP’nin temayül yoklamasına yer bulabilen Adalet Bakanlığı 43 madencimizi kaybettiğimiz bu facianın duruşması için bir yer bulamadı ya da bulmamayı tercih etti. Ben onları vicdanlara havale ediyorum” dedi.

Amasra maden ocağında kömür tozu yangını çıktı

Türkiye Taş Kömürleri Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğüne ait maden ocağında 14 Ekim 2022’de yaşanan ve 42 madencinin şehit olduğu grizu patlamasının ardından angının söndürülmesi amacıyla inşa edilen barajların kaldırılması sırasında kömür tozu yangını çıktı. Çıkan yangınla yeniden çalışmalar durdurulurken ocakta baraj kaldırma işlemlerinin yeniden başlayabilmesi için kömür tozu yangının sönmesi ve gaz değerlerinin normale dönmesi beklenecek.

Sigara ve tütün kaçakçılığına darbe

İl Emniyet Müdürlüğü’nce 5 Mart Pazar günü yapılan çalışmalar neticesinde ilimiz Şehirlerarası Otobüs Terminalinde 156 paket çeşitli marka ve ebatlarda toplamda 70 kilo gümrük kaçağı nargile tütünü ele geçirildi. Aynı gün bir başka noktada da T. isimli işyerinde yapılan kontroller neticesinde; 88 paket içi tütünle doldurulmuş bin 760 adet içime ve satışa hazır sigara bulundu.

Pazaryerinde yangın paniği

Bartın'da manav tezgahlarının olduğu Kapalı Pazaryerinde yangın çıktı. Bartın İtfaiyesince söndürülen ve çok sayıda tezgahın zarar gördüğü yangınla ilgili M.K isimli bir kişi gözaltına alındı.

Polis Kahramanmaraş’a destek yolcusu

Genişletilmiş İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Merkezi, Kahramanmaraş depremleri sonrası Bartın’da yürütülen çalışmaları değerlendirmek için Bartın Valisi Nurtaç Arslan başkanlığında toplandı. Vali Arslan ayrıca güvenlik ve asayiş tedbirlerine yardımcı olmak üzere Kahramanmaraş’a giden İl Emniyet Müdürlüğü personelini uğurladı.

82 kişiyi dolandırdılar

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonda 82 kişiyi dolandırdığı tespit edilen 2 kişi nitelikli dolandırıcılık suçuyla çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Ulus orman personeline tatbikat

Ulus Orman İşletme Müdürlüğü personeline yönelik İş Güvenliği ve üretim ve standardizasyon eğitimi tatbikatı yapıldı.

Bankoğlu’dan 3 bakana “Görevden alma var mı?” sorusu

CHP Bartın milletvekili Aysu Bankoğlu, Amasra maden kazasıyla ilgili Adalet Bakanlığı’na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Dolandırıcılar Şanlıurfa’da yakayı ele verdi

Bartın’da bir şahsın 1 milyon 600 bin TL dolandırılması olayının ardından yürütülen çalışmalar sonucu şüpheli 2 şahıs Şanlıurfa’da yakalandı.

Tatil beldesinde hırsızlık olayı

Hırsızlık şüphelileri jandarmadan kaçamadı

Tır ile otomobil çarpıştı

Bartın Çaycuma yolu Saltukova havalimanı kavşağında meydana gelen kazada otomobil ile tır çarpıştı, 1 kişi yaralandı.

Toplam 17 haber.