Sağlık

Sağlık Haberleri

Narlı sosların satışı yasaklandı!

Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi ürünler yurt içinde satılamayacak.

Depremzedelerin uyku problemlerine odaklanılacak

Bartın Üniversitesi (BARÜ) ülkemizde büyük yıkıma neden olan afet sonrasında fiziksel ve ruhsal travmalar yaşayan depremzedelerin uyku problemlerini gidermeye yönelik çalışmalara başladı.

Devlet Hastanesi inşaatına bir ödenek daha

Bartın’ın Şiremirçavuş Mahallesinde inşaatı devam eden 400 Yataklı Devlet Hastanesine bu yıl için 349 milyon 636 bin TL ödenek ayrıldı. Yapımı için şuana kadar 716 milyon 67 bin TL harcanan hastane bittiğinde 1 milyar 65 milyon 703 bin TL’ye mal olacak.

Sağlıkçılar tek kalem maaş istiyor

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Bartın Şubesi Başkanı Besim Coşkun sağlık çalışanlarının tek beklentisinin sorunlarının çözümü olduğunu ifade ederek “ Adaletsizliklerin giderilmesi, ekonomik kayıplarının düzeltilmesi gibi temel sorunlarda kesin çözümler üretilmesini beklemektedirler. Tüm sağlık camiası; Tek kalem maaş istemektedir” dedi.

Bakanlık Şapa karşı alınan önlemleri açıkladı

Ülkemizde son günlerde Şap Hastalığının yaygın görülmesi dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca alınan karar gereği Akçamescit ve Abdipaşa hayvan pazarının ikinci bir karara kadar kapatılmasının ardından Bakanlık, hastalığa karşı alınan önlemlerle ilgili açıklamada bulundu.

BARÜ’de sağlık hizmeti ihracatı

Bartın Üniversitesi (BARÜ) ile Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle sağlık hizmeti ihracatı alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirilecek.

Bartın’da 163 kişi koronadan öldü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 ve 2021 Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerini açıkladı. Buna göre; Bartın’da 2020’de bin 624 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden 19 kişinin ölüm nedeni ise o dönem dünyayı etkisi altına alan ve bir çok kişinin ölümüne sebep olan COVİD-19 oldu. 2021’e bakıldığında da bin 972 kişinin vefat ettiği Bartın’da 144 kişi de yine COVİD nedeniyle yaşamını yitirdi. Yani COVİD, 2 yıl da toplam 163 kişinin hayatını kaybetmesinin nedeni oldu.

Depremzedelere psikososyal destek

Ülkemizdeki “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerden etkilenen mensuplarına psikososyal destek veren Bartın Üniversitesi (BARÜ), Bartın’a gelen afetzedeler için çalışma başlattı.

BARÜ’de “İlk Yardım Eğitim Merkezi” açıldı

Bartın Üniversitesi (BARÜ) bünyesinde öğretim elemanlarının teorik ve uygulamalı eğitimler vereceği “İlk Yardım Eğitim Merkezi” açıldı.

Yeni hastane inşaatı deprem izoletörlü

Şiremirçavuş Mahallesinde 127 dönümlük bir alan üzerine yapılan ve 10 bin 253 metrekare oturum ile 94 bin 252 metrekare kapalı alana sahip olacak Bartın 400 Yataklı Devlet Hastanesinin inşaatın son hız devam ettiğini belirten AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, gerektiğinde 575 yatak kapasitesine yükseltilebilecek hastanenin deprem izoletürlü inşa edildiğini söyledi.

BARÜ’den depremzede gebe ve lohusa kadınlara yardım

Bartın Üniversitesinden (BARÜ) 5 öğretim elemanı depremden etkilenen gebe ve lohusa kadınlara ulaşarak sağlık durumlarını değerlendirmek için bölgeye gitti.

8 günde 448 ünite kan bağışı

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası kan stoklarında sıkıntı yaşanmaması için ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da kan bağışı kampanyaları gerçekleştiriliyor. Türk Kızılay Bartın Şubesi ve Karabük Kan Merkezi tarafından 7 Şubat Salı gününden buyana 8 günde 448 ünite kan bağışı alındı.

5 gün boyunca kan bağışı kampanyası

Türk Kızılay Bartın Şube Başkanı Dr. Önder Recep Acıbal, Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası kan stoklarında sıkıntı yaşanmaması için ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da kan bağışı kampanyalarının gerçekleştirildiğini belirterek, stoklarda düşme yaşanmaması adına kan bağışı çağrısında bulundu.

Sık görülen sağlık problemine yönelik yeni yöntem denenecek

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) projesiyle hareket kısıtlılığı ve dolaşım problemi olan hastalarda sık görülen bir sağlık problemi olan basınç yaralarının iyileştirilmesi için Türkiye’de yeni bir yöntem ile ilk çalışmalar yapılacak.

Sağlık çalışanlarının stresle başa çıkmalarına katkı sağlayacak

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) TÜBİTAK tarafından desteklenen projesiyle sağlık çalışanlarının karşılaştıkları problemlere yeni bir bakış açısı getirerek stresle başa çıkmaları noktasında öneriler geliştirilecek.

Bağımlılıkla mücadelede 23 bin 829 kişiye ulaşıldı

Bartın Üniversitesinde (BARÜ) “Bağımlıkla Mücadele Programı” kapsamında bir yıl boyunca düzenlenen etkinliklerle 23 bin 829 kişiye ulaşıldı.

Sağlık harcamaları arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) 2021 yılı sağlık harcamaları verilerini yayımladı. Buna göre Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde sağlık harcamaları 2021yılında artış gösterdi ve toplam sağlık harcamasının GSYH'ye oranı 2020 yılında %5,0 iken, 2021 yılında %4,9 oldu. Kişi başına sağlık harcaması 2020 yılında 2 bin 997 TL iken, 2021 yılında yüzde 40,3 artarak 4 bin 206 TL'ye yükseldi.

Tunç “Tüm imkanlara sahip olacak”

400 Yataklı Bartın Devlet Hastanesi inşaatında incelemelerde bulunan AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’da yıllardır eksikliği hissedilen anjiyo ünitesinin de olacağı hastanenin eğitim araştırma hastaneleri ve şehir hastanelerindeki imkanların tamamına sahip olacağını söyledi.

Bartın'da grip salgını arttı!

Kışın gelmesi ve havaların da giderek soğumasıyla birlikte Bartın’da mevsimsel grip salgını artış gösterdi. Bartın Devlet Hastanesi ve özel hastane acil servisleri artan grip vakalarıyla dolarken Bartın İl Sağlık Müdürlüğü de bu artışa dikkat çekerek vatandaşları uyardı.

Toplam 207 haber.