Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Yıldırım “Konut 2023’te de kazandırmaya devam edecek”

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) açıklanan ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Yapı Emlak Firması sahibi Murat Yıldırım “Şu an dünyada yaşanan bir kriz var ve haliyle bu bizim ekonomimizi de etkiliyor. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız bunun da önlemleri alıyor. 2023 yılının başından itibaren de bunun etkilerini göreceğimize inanıyorum. 2023 yılında da her zaman olduğu gibi konut sektörü kazandırmaya devam edecektir” dedi.

KGF’DEN İNŞAAT HİZMETLERİ FİNANSMAN DESTEK PAKETİ

Kredi Garanti Fonunca (KGF) KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarının asgari yüzde 30'u tamamlanmış ve henüz tamamı bitmemiş konut projelerinin tamamlanması amacıyla "İnşaat Hizmetleri Finansman Destek Paketi" hazırlandı. Paket kapsamında konut başına azami 500 bin TL’lik kredi kullandırılacak. Paketten yararlanmak isteyen firmalar içinse son başvuru tarihi 31 Aralık!

Enflasyon açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre; Bartın dahil ülkemizde enflasyon yıllık yüzde 85,51, Ekim ayında da yüzde 3,54 arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık TÜFE artışının en yüksek olduğu ana gruplar sırasıyla; yüzde 117,15 ile ulaştırma, yüzde 99,05 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 93,63 ile ev eşyası oldu. Yıllık en düşük artış yüzde 33,48 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti.

Enflasyon tırmanışta!

Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre; Bartın dahil ülkemizde enflasyon yıllık yüzde 83,45, Eylül ayında yüzde 3,08 arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık TÜFE artışının en yüksek olduğu ana gruplar sırasıyla; yüzde117,66 ile ulaştırma, yüzde 93,05 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 89,68 ile ev eşyası oldu. Yıllık en düşük artış yüzde 30,76 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti.

Bartın’da ihracat ağustosta azaldı

Bartın'da Genel Ticaret Sistemine göre ihracat Ağustos ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 88,4 azalarak 4,4 milyon dolar, ithalat yüzde 320,8 artarak 1,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yıldırım “Üniversite öğrencilerinin ekonomimize katkısı büyük”

Bartın’da emlak, eğitim ve kafe sektöründe hizmet veren iş insanı Murat Yıldırım, üniversite öğrencilerinin Bartın ekonomisine büyük katkısı olduğunu söyledi.

TÜFE artışının ana gruplar  arasında  6,87 ile ulaştırma oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde ağustos ayının tüketici güven endeksini açıkladı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık TÜFE artışının en yüksek olduğu ana gruplar sırasıyla, 6,87 ile ulaştırma, ?,02 ile ev eşyası ve ?,25 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Yıllık en düşük artış ',05 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti.

Enflasyon yüzde 80,21’e yükseldi!

Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre; Bartın dahil Ülkemizde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 80,21, aylık yüzde 1,46 arttı.

Bağımsız yıllık gayrisafi yurt içi hasıla 2021 yılında ,4 arttı

Ülkemizde Bartın da dahil yıllık verilere dayalı olarak hesaplanan bağımsız yıllık gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), zincirlenmiş hacim endeksiyle 2021 yılında bir önceki yıla göre ,4 arttı.

Kamu bankaları ile reel sektör TOBB’da bir araya geldi

Finansmana Erişim İstişare Toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih'in katılımıyla gerçekleşti. TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık katıldı.

Enflasyon yüzde 80’e dayandı!

Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre; Bartın dahil ülkemizde enflasyon temmuz ayında yüzde 2,37 artarken yıllık ise yüzde 79,60 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık TÜFE artışının en yüksek olduğu ana gruplar sırasıyla, yüzde 119,11 ile ulaştırma, yüzde 94,65 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 88,35 ile ev eşyası oldu. Yıllık en düşük artış yüzde 25,79 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti.

Bartın ihracatta büyük düşüş

Bartın'da ihracat Haziran ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 94,2 azalarak 2,2 milyon dolar, ithalat yüzde 12,1 artarak 0,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Komşu illerden Zonguldak'ta ihracat Haziran ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 2,2 artarak 86,6 milyon dolar, ithalat da yüzde 22 artarak 191,3 milyon dolar olurken Karabük'te ise ihracat Haziran ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 5,2 azalarak 35,1 milyon dolar, ithalat yüzde 25,6 azalarak 83,1 milyon dolar oldu.

Kalaycı “Alım gücünü daha da artıracağız”

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, teşkilat mensuplarıyla birlikte esnafları ve sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek talepleri dinlemeye ve görüş alışverişinde bulunmaya devam etti.

Muhasebe ücretlerine yüzde 50 zam!

Bartın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) üyeleri, Oda Başkanı Tuncay Maden başkanlığında toplandı. Toplantıda mali müşavirlik hizmet bedellerine yüzde elli zam yapılmasına karar verildi.

KOSGEB’ten kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere destek!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Bartın İl Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı kapsamında KOSGEB aracılığıyla kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere 250 bin TL ye kadar destek verileceğini açıkladı.

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre; Bartın dahil ülkemizde enflasyon yıllık yüzde 78,62, Haziran ayında da yüzde 4,95 arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık enflasyon artışının en yüksek olduğu ana gruplar sırasıyla, yüzde 123,37 ile ulaştırma, yüzde 93,93 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 81,14 ile ev eşyası oldu. Yıllık en düşük artış yüzde 23,74 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti.

Mali müşavirler emeğinin karşılığını istiyor!

2022 için mali müşavirlik ücretlerine yapılan artışın yüksek enflasyon ve ekonomik şartlardan dolayı şimdiden yok olduğunu savunan Bartın Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Tuncay Maden "Emeğimizin karşılığını istiyoruz" dedi.

Balık Türkiye Ekonomi Şurası'na katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, mevzuata ilişkin yapılacak reformlarda, eskiden olduğu gibi kamu-özel sektör diyalog mekanizmalarının kurulmasının çok faydalı olacağını bildirdi. TOBB İkiz Kulelerdeki şuraya Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık katıldı.

Bartın’da ihracat ve ithalat arttı

Bartın'da Genel Ticaret Sistemine göre ihracat; Mayıs ayında 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 103,8 artarak 2,6 milyon dolar, ithalat yüzde 218,5 artarak 1,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Zonguldak'ta da ihracat 2021 yılının mayıs ayına göre yüzde 22,6 artarak 55,6 milyon dolar, ithalat yüzde 43,2 artarak 220,1 milyon dolar olurken Karabük'te ihracat yüzde 53,9 azalarak 27,9 milyon dolar, ithalat yüzde 6,1 azalarak 93,4 milyon dolar oldu.

Toplam 131 haber.