Yıldırımak açıkladı, Mazhar şaşırttı

14 Ekim'deki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı kongresine az bir zaman kala İl Başkanlığı yarışında ilk aday belli oldu. Eski İl Başkanı Mehmet Yıldırmak uzun bir aradan sonra yeniden CHP İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Yerel seçim öncesinde yapılacak kritik kongrenin önemini aktaran Yıldırmak, en büyük hedeflerinin Bartın Belediyesini yeniden kazanmak olduğunu ve tüm belediyelere talip olduklarını söyledi. En şaşırtıcı açıklama ise Merkez İlçe Başkanı Fatma Mazhar'dan geldi. İl Başkanlığına başka bir adayın çıkıp çıkmayacağı henüz belli değilken Başkan Mazhar, Yıldırmak'la birlikte yola çıktıklarını kaydederek kendisini desteklediklerini kaydetti.

Yıldırımak açıkladı, Mazhar şaşırttı

Bartın’da 14 Ekim’de İl Başkanlığı kongresini gerçekleştirecek olan Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) ilk adaylık açıklaması Mehmet Yıldırmak’tan geldi. Parti binasında düzenlediği basın açıklamasıyla adaylığını duyuran Yıldırmak, delegelerden destek istedi. CHP Merkez İlçe Başkanı Fatma Mazhar, Ulus İlçe Başkanı Nazime Bayraktar başta olmak üzere partililerin de destek verdiği basın toplantısında Yıldırmak, CHP'yi Bartın’ın her ilçesinde ve beldelerinde iktidara taşıyacaklarını altını çizdi.

Yıldırımak: “Demokratik katılımcı bir yönetim anlayışını benimseyeceğiz”

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik zor durumdan çıkartacak partinin de Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu belirten Yıldırmak, açıklamasında şu ifadeler yer verdi:

“Cumhuriyet Halk Partisi Bartın İl Örgütü tüm ilçe seçimlerini tamamlayarak 14 Ekim 2023 Cumartesi günü de İl Başkanlığı Seçimini yaparak, kongreler sürecini tamamlanmış olacaktır. 14 Ekim 2023 tarihinde yapılacak İl Başkanlığı seçiminde İl Başkanlığına aday oldum. Ben 1980 yıllarında Halkçı Parti ile aktif politikaya başladım. Takribi 40 yılı aşkın bir süreç… Eforum politikaya başladığım yıllardaki gibi daha dinç ve dinamik olarak devam etmektedir. Yıllardır iktidar olamamanın üzüntüsü bende hırsa dönüşmekte çalışmamı tetiklemektedir. Sayın Delegelerimiz ben ve Yönetim Kurulu arkadaşlarımı göreve layık görürlerse; demokratik katılımcı bir yönetim anlayışını benimseyeceğiz.

“CHP'yi Bartın’da her ilçesinde ve beldelerinde iktidara taşıyacağız”

Daima hesap verebilir bir İl Başkanlığı oluşturacağım. Her ne yapacaksak örgütümüzle örgütsel irademizle sizlerle birlikte yapacağız. Danışma Kurullarını tüzüğün emir ettiği şekilde yapılacak söz. CHP'yi Bartın’da her ilçesinde ve beldelerinde iktidara taşıyacağız. O gücümüz, irademiz ve kararlılığımız var. Biz o gücü o iradeyi ve o kararlılığı Mustafa Kemal Atatürk'ten ve yüzyıllık geleneğimizden alıyoruz. Bizim kitabımızda pes etmek, vazgeçmek, yorulmak yok mücadeleye devam etmek var. Ben 70 kuşağındanım. Cumhuriyet Halk Partisi Kuruluşun ve Kurtuluşun partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi Laik Türkiye'nin sigortasıdır güvencesidir. Türkiye'nin ekonomik durumu ortada Türkiye'yi bu zor durumdan çıkartacak Cumhuriyet Halk Partisidir. Cumhuriyet Halk Partisini ayağa kaldıracak olan örgüttür, tabanın birlikteliğidir. Hep birlikte ayağa kalkacağız ve hedeflerimize doğru ilerleyeceğiz. 100 yıllık tarihi olan partinin bizlere yüklediği sorumluluğun bilinciyle hareket ederek İl Başkanlığına aday oldum. Partimiz için hayırlı uğurlu olsun. Siz değerli yol arkadaşlarımın desteğini bekliyorum.”

Mazhar: “Mehmet Yıldırmak’ı destekliyoruz”

Basın mensuplarının CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Fatma Mazhar’a sorduğu, “İl Başkanlığı için Merkez İlçe Başkanlığı olarak Mehmet Yıldırmak’ın adaylığını destekleyecek misiniz?” sorusuna Merkez İlçe Başkanı Fatma Mazhar, “Biz bu yola beraber çıktık beraber çalıştık. İl Başkanı kim olursa olsun beraber çalışacağız. Küskünlük, dargınlık gibi bir şey mümkün değil. Öyle bir imkanımız seçeneğimiz yok. Ama şu anda Mehmet Yıldırmak’ı destekliyoruz çünkü bu yola beraber çıktık” dedi.

“Canı gönülden ön seçim istiyorum”

İl Başkanlığına aday olan Mehmet Yıldırmak da kendisine yöneltilen “İl Başkanı olduğu takdirde önümüzdeki yerel seçimler için aday belirleme anlamında bir ön seçim yapacak mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Ben demokrasiden ve demokratik kurallardan, parti içindeki tüzüğün uygulanmasından yanayım. Demokrasi ve demokratik kurallar aday seçimlerinde neyi emrediyorsa, demokratik olarak ön seçimse ön seçim, yoklama ise yoklama, eğilim yoklamasıyla eğilim yoklaması tarzıyla aday yoklamasından yanayım. Ama benim gönlüm ön seçimden yana. 2018 yılında tüzük değişikliği yapılmıştı. O tüzük değişikliğinde ön seçim yok. Fakat böyle bir olaya genel merkez eğer evet derse ben canı gönülden ön seçim istiyorum. Ön seçimden de kim çıkarsa onun yanında olur onunla beraber sonuna kadar mücadele ederim. Bizim amacımız Bartın Belediyesi’ni kazanmak. Çünkü kaybettiğimiz bir kaledir o kaleyi tekrar geriye almak halkımıza çok daha iyi hizmet sunmaktır. Çünkü bizim ilkelerimiz halktır, insandır, insana hizmet etmektir. 7/24 insanımıza bir parti olarak belediyelerimiz olarak hizmet etmek zorundayız. Biz de bunu en iyi şekilde yapacağız. Bizim sözümüz sözdür. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bartın Belediyesi’ni alması adına tüm örgütümüzle ve üyelerimizle seferberlik ilan edeceğiz. Çünkü bizim buna ihtiyacımız var bu ülkenin buna ihtiyacı var. Neden bir halk pazarı kurulmasın, insanlar maliyetine gıdaları almasın. Köylü vatandaşlarımıza neden fide desteği yapılmasın. Onların elindeki ürünü alıp da vatandaşa maliyetine verilmesin. Bizim odağımızda insan var. İnsana hizmet etmek var.”

Değişim sorusuna ise Yıldırmak, “Değişim nerede olacak. Beyinlerde mi olacak, örgütlerde mi olacak. Bana göre değişimin beyinde olması gerekiyor. Beyinde halka hitap edebileceğimiz düşünceleri eğer uygulayamazsak bu bana göre bir değişim değil. Değişimi Cumhuriyet Halk Partisi’nin fabrika ayarlarına döndüğümüz zaman bana göre bir değişim. Dönecektir. Dönmek zorundadır” yanıtını verdi.