Yıldırım 'TOKİ Sosyal Konut başvuruları başladı'

Bartın'da emlak sektörünün öncüsü Yıldırım Emlak Gayrimenkul Sahibi Emlak Uzmanı Murat Yıldırım, sosyal konut başvurularının nasıl yapacağı konusunda açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Yıldırım, 'Sosyal Konut başvuruları E-devlet üzerindeki Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Konut Başvurusu linki üzerinden 14 Eylül (dün) itibariyle alınmaya başladı. Başvurular 31 Ekim 2022 Pazartesi gün sonuna kadar devam edecek' dedi.

Yıldırım 'TOKİ Sosyal Konut başvuruları başladı'

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde “İlk Evim” başvuruları başladı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım Emlak Gayrimenkul Sahibi Murat Yıldırım, “Sosyal Konut başvuruları E-devlet üzerindeki Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Konut Başvurusu linki üzerinden 14 Eylül (dün) itibariyle alınmaya başladı. Başvurular 31 Ekim 2022 Pazartesi gün sonuna kadar devam edecek. Başvuruda yaşanabilecek yoğunluk nedeniyle başvurular kademeli olarak alınıyor. T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba, 2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe, 4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma, 6 olan vatandaşlar 17 Eylül 2022 Cumartesi ve 8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar günü başvuru yapabilecekler. 19 Eylül 2022 Pazartesi gününden itibaren herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını yapabilecek” dedi.

Başvurular e-devlet üzerinden 

 Yıldırım, “Başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız E-Devlet üzerinden, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut Başvurusu" hizmeti ile başvuru yapabiliyorlar. Başvuru ekranında ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili genel bilgilendirmeler de ayrıca yer alıyor. Sistemde kendi şartlarına uyan projelerden seçim yaparak başvurularını yapabiliyorlar. Başvurular 31 Ekim 2022 tarihinde sona erecek. E-Devlet üzerinden Engelli ve Emekli kategorisinden başvuranlar için, sözleşme aşamasında engelli veya emekli olduklarına dair belge de ayrıca istenecek. E-devlet kanalıyla başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde EFT, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekiyor. Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri başvuruları ise sadece Banka Şubelerinden alınacak” ifadelerini kullandı.  

Bartın’a 550 konut yapılacak

Amasra’ya 100, Bartın Merkez’e 100 ve Kozcağız’a 350 konut olmak üzere Bartın geneline 550 konut kontenjanı verildiğini açıklayan Yıldırım, “Projede emekliler ve gençler için yüzde 20’lik kontenjan ile 50 bin konut, engellilerimiz, şehit yakınlarımız ve gazilerimiz için ise yüzde 5 yani 12 bin 500 konut ayrılıyor. Diğer vatandaşlarımız için ayrılan kontenjan ise yüzde 50 yani 125 bin konut olacak” dedi.

İşte başvuru için belirlenen şartlar!

 Genel başvuru şartları hakkında bilgi veren Yıldırım, “Başvuru yapacak kişilerin T.C. vatandaşı olması, 18 yaşını tamamlamış olmaları ve bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması genel şartlar içinde. Ayrıca tüm konut başvurularında proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet edilmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olunması, başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması hatta TOKİ’den daha önce ev sahibi olmamaları, İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18 bin TL, yurt genelinde 16 bin TL olması şartlarını da sağlamak gerekiyor.  Engelliler için yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanlar kuraya dahil olabiliyor. Hatta kura sonucu hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulma hakkına da sahip oluyorlar. Gençler için ise 14Eylül 1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebiliyor” diye konuştu.