Tahsin ÖTGÜÇ

ÜÇ AYLARI NASIL DEĞERLENDİRELİM

Tahsin ÖTGÜÇ

Yüce Allah, zaman ve mekânı insanlar için yaratmıştır. Bu nimetlerden gereği şekilde istifade etmelerini kendilerinden istemiştir. Özellikle üç aylar adını verdiğimiz: Recep Şaban ve Ramazan ayları Allah’ın Müslüman kullarına sunduğu manevi nimetlerdir. Bünyelerinde önemli geceler mevcuttur. (Regaip, miraç, beraat, kadir geceleri gibi.) İşte kandiller geçidi, mübarek üç aylara 23 Ocak 2023 tarihinde Allah’ın, izniyle kavuştuk. Bu ayların ilki, Recep ayıdır. Recep ayının ilk Cuma gecesi, mübarek Regaib kandilidir. Buna göre 26 Ocak 2023 tarihi akşamı Regaip kandilini ihya ettik. Regaib, ragibenin çoğulu olup çok rağbet edilen,kıymetli, değerli anlamlarına gelmektedir..       

             Peygamberimiz, Recep ayından itibaren Şaban ayının sonuna kadar şu duayı yapmıştır: “Allah’ım Recep ve Şaban ayını bizler için mübarek kıl. Bizleri on bir ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayına kavuştur.” Peygamberimiz (sav) efendimiz Recep ve Şaban aylarının hakkını vererek, kalben mutmain, vücuden sıhhatli olmayı, Ramazan ayına günah ve hatalardan arınmış, amel defterlerinde sevapların, ecirlerin artmış olarak kavuşmayı istemektedir. Ümmetinin bu konuda dikkatli olmalarını tembih ederek, bu manevi atmosferden yararlanmış olarak çıkmamızı arzulamaktadır.  

            Bizler üç aylar diye isimlendirilen zaman dilimini, en iyi şekilde değerlendirme adına; elimizden geldiği kadar Kur’an okuma, namazlarımızı düzenli olarak kılmaya çalışma, nafile oruç tutma, Allah’tan bağışlama dileme, komşularımıza, dostlarımıza, ikramda bulunma, hayır yapma, hayra vesile olma, kendimizi geliştirmek için boş zamanlarda kitap okuma gibi bir dizi yararlı ameller işlememiz yararlı olacaktır.. Recep ve şaban aylarında belli bir plan dahilinde bizleri olumlu yönde eğitecek davranışlar sergileyerek Ramazan ayına kalben mutmain olduğumuz halde kavuşma imkanına sahip olmamız önem arz eder.. Zira Ramazan ayı on bir ayın sultanıdır. Bu aya rast gele girmek, ayın feyz ve bereketinden arzu edildiği şekilde istifade etmeyi engeller. Bu bakımdan Recep ve Şaban aylarının hakkının verilmesi, bu zaman dilimlerinde Allah’ın rızasını kazandıracak söylem ve eylem ortaya koymak gerekir.

            Yüce Mevla, Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır: “Rabbinizin bağışlamasına ve genişliği gökler ve yer kadar olan cennete koşunuz. Cennet muttakiler için vaat olunmuştur.” Ali İmran,133.İçinde bulunduğumuz mevsimi, günahlardan, kusurlardan arınma, hayırlı işlerde yarış edeceğimiz zaman dilimi olarak kullanmamız, bizleri mutlu kılar. Allah’ın Müslüman kulları için bir nimet yeri olarak yarattığı cennete doğru koşma zamanı, daha çok bu aylardır. Bizlerin cennete doğru koşmamız, insanlık için faydalı işler yapmamız ve Allah’ın rızasına uygun davranış sergilememizdir. Şeytani işlerden, nefsanî duygulardan kendimizi uzak tutmak, bizleri Allah’ın sevgisine muhatap kılar. Olumlu, yararlı her söylem ve eylem de bu cümledendir. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde, kalplerimizde Kur’an aşkı, Peygamber sevgisi oluşması son derece önemlidir. Zira buna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Bunun için, zaman buldukça Kur’an okumalı, Peygamberimizin sünnetini öğrenmeye çalışmalı ve hayatla buluşmasını sağlamalıyız. O’nu anlayarak yaşamaya gayret edilmeli, kendi eksikliklerimiz giderilerek maddi ve manevi yönden ihtiyacı olanlara yardım ellerimizin uzatılması yönünde duyarlı olunmalıdır.

           Recep ve Şaban aylarında yapılan her hayrın karşılığında yedi yüz misli sevap alma hakkımız vardır. Bu zaman diliminde ne kadar çalışırsak o kadar karşılığını alma imkânımız vardır. Bu aylar kusurlu hallerden kurtulma, hayra yönelme, gerçekleri görebilme, Yüce Mevla ile daha fazla yakın olma aylarıdır. Hem dünyayı ve hem de ahir eti kazanmaya vesile olan zaman dilimleridir. Bu bakımdan birer manevi nimet olan üç ayların hakkını verme adına Allah’ın bizlerden beklediklerine cevap vermeye çalışmak gerekir. İdrak etmek lazım gelir ki, her nimetin bir sorumluluğu vardır. Sorumluluk bilinci içinde hareketle mübarek üç ayların hakkını verelim inşallah. Bu ayları vesile kılarak hata ve günahlardan arınma adına diğer zamanlardan farklı olarak daha çok tövbei istiğfarda bulunalım.. . Kandiller geçidi üç ayların ülkemize, milletimize, Âlem-i İslam”a ve tüm dünya insanlarına huzur ve barış getirmesini Cenabı Haktan niyaz ederim.

 

                                      Tahsin ÖTGÜÇ- Emekli Müftü

                                

Yazarın Diğer Yazıları