Tahsin ÖTGÜÇ

RAMAZAN AYINI VEDA EDERKEN

Tahsin ÖTGÜÇ

Yüce Mevla, dünyanın her tarafında yaşayan Müslüman kullarına on bir ayın efendisi olan Ramazan ayını manevi bir nimet olarak vermiştir. Müslümanlar, bu ayın gelişinden büyük sevinç duydular. Bu sevinçle mübarek ayı karşıladılar. Her mümin aynı heyecan ve coşkuyla mübarek aya girdi. Sayılı günlerden ibaret olan bu ayın her anını en iyi şekilde değerlendirdiler. Merhaba Ya şehri Ramazan diye karşıladığımız Mübarek ayı, bu günlerde elveda Ya şehri Ramazan diyerek ondan ayrı kalmanın hüznünü yaşıyoruz. Bununla beraber Ayın hakkını veren bizler, inanıyoruz ki o bizden memnun, biz de ondan memnunuz inşallah.

                

                 Tutulan oruçlarla, okunun Kur’anlarla, kılınan teravih namazlarıyla, yapılan hayırlarla ve hasenatlarla, verilen iftarlarla Ramazan ayı, Müslümanlar arasında saygı ve sevgi, birlik ve bütünlük meydana getirdi. Dargınlar, küskünler, barıştılar kırgınlık ve güvensizlikler ortadan kalktı. Gönüller tamir edildi. Akrabalar, anne babalar, yoksullar, yetimler sevindirildiler. Muhtaç olanlara uzatılan yardım elleriyle manevi köprüler kuruldu. Yardım alanla veren arasında kardeşlik meydana geldi. Hülasa Müslüman toplumlarında huzur, güven ve mutluluk oluştu. Bu tablo, toplum ve millet için çok önemlidir. 

      

                  İşte böyle bir tabloyu yakalamış iken Ramazan ayından sonra tedbir ve temkini elimizden bırakmamalıyız. Ramazan ayında kazandıklarımızı heba etmeme adına kulluk şuuru içinde hareket etmeliyiz. Yüce Allah bakınız ne buyuruyor. “Ölüm sana gelinceye kadar Rabbine kulluk et” Hicr,99. Allah’a kulluğun devamlı olması esastır. Bundan dolayı elimizden geldiği kadar Allah’ın isteklerini devamlı yapmaya çalışmalıyız. Rabbimiz bizlerden bunu beklemektedir. Allaha itaat ile devam ettirilen hayatta huzur ve mutluluk vardır. Bereket vardır. Geleceğe güvenle bakmak vardır. Böyle bir ortamı meydana getirecek bir başka sistem de yoktur.

   

 Ramazan ayında Peygamberimiz (sav ) efendimizin hayatını örnek alarak Allah’ın emirlerini yerine getiren her mümin, bu aydan boş olarak ayrılmaz. Mutlaka çalıştığı, ürettiği kadar sevap, mükâfat olarak alma hakkına sahiptir. Bizler kazançlı halimizin devam etmesi için gerçeği görme adına, Okumaya önem vermeliyiz. Önce Kur’an-ı Kerimi, daha sonra hal ilmini içeren kitapları, peygamberimizin hayatını ve daha sonra da dünyevi kitapları okumaya gayret göstermeliyiz. Bilmeliyiz ki, okuyup öğrenmeden gerçeği görüp yaşama hakkımız olamaz. Biz Müslümanlar için bilerek, bilinçli yaşama hem kendimiz, hem de etrafımızdakiler için önemlidir.

   

 Peygamberimiz (sav) efendimiz bir hadisinde: “ Allah’ın indinde en sevimli amel azda olsa devamlı yapılandır,” buyurmuşlardır. İbn Mace, Zühd,28.. Bizler Ramazan ayında yapmaktan manen zevk aldığımız her hayırlı işlerimizi devam ettirelim inşallah. Böylece Allah’a olan teslimiyetimizi, söylem ve eylemlerle icra etmiş oluruz.. İslami hayat, toplum huzurunun teminatıdır. Bu düşüncenin kendimizde hâkim olmasına çalışalım. Yüce Allah, bütün Müslümanların Mübarek Ramazan ayının feyiz ve bereketinden istifade etmeyi nasip etsin. Bizleri tekraren rahmet ve mağfiret ayına kavuştursun inşallah. Mübarek Ramazan ayını da bizlerden memnun eylesin.  Âmin!

                                                                                              

                                                                                                    Tahsin ÖTGÜÇ Emekli müftü

 

Yazarın Diğer Yazıları