Yalçınkaya'dan Belediye işçi alımlarıyla ilgili iddialara cevap

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü öncesinde Bartın basınıyla bir araya gelen CHP Bartın Belediyesi Başkan Adayı Rıza Yalçınkaya, Bartın Belediyesine yapılan işçi alımlarıyla ilgili hakkında çıkartılan spekülasyonlara cevap verdi. Spekülasyonları 'Akıl dışı bir itham' olarak nitelendiren Yalçınkaya 'Bartın Belediyesi işçi alabilir. 170 kişi alır, 250 kişi alır, 350 kişi alır. Sonuçta bir kurum. Ben Rıza Yalçınkaya olarak nasıl bir dava açabilir ve 'Bu alımları derhal durdurun!' diye nasıl bir talimat verebilirim? Böyle bir şeyin aslı ve astarı yok. Ama birileri bizi kamuoyunda 'Bak Rıza Yalçınkaya sizin ekmeğinizle oynuyor. Sizi bu yüzden işe alamıyoruz' gibi bir algı yaratmak için böyle bir dedikodu çıkarıyorlar' dedi. Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncoğlu ile basın arasında yaşanan olayları 'Şeffaf belediyecilikten korkmamak, çekinmemek lazım' şeklinde değerlendiren Yalçınkaya, yarından itibaren CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu'yla da sahalarda seçim çalışmalarına başlayacaklarını kaydetti.

Yalçınkaya'dan Belediye işçi alımlarıyla ilgili iddialara cevap

“Çalışanlar sorunum yok, akıl dışı bir itham”

CHP Bartın Belediyesi Başkan Adayı Rıza Yalçınkaya, CHP Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve parti üyeleriyle birlikte 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü öncesinde Bartın basınıyla kahvaltıda bir araya geldi. Sözlerine gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak başlayan Yalçınkaya, yerel seçim çalışmaları, Bartın Belediye Başkanlığını kazandığı takdirde Bartın’da gerçekleştirmek istediği projeleri, Bartın’ın sorunları, Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ile Bartın basını arasında Bartın Belediye Meclisinin Ocak Gündeminde yaşanan olaylar, siyasi kulislerde ve il gündeminde belediyeye yapılan işçi alımları, CHP içerisinde bölünmeler, CHP’nin kendisini desteklemediği gibi hakkında çıkarılan spekülasyonlar dahil birçok soruya cevap verdi. Basının tek tek sorularını samimiyetle yanıtlayan Yalçınkaya “Bartın’ın sorunlarını biliyoruz. “Nerede kalmıştık?” diyerek Bartın halkına hizmet etmeye geliyoruz” dedi.

“Gazetecilerimizi yürekten kutluyorum”

Bartın basının Bartın halkının gözü, kulağı olduğunu kaydeden Rıza Yalçınkaya şöyle konuştu:

“Bartın gündemini yakından takip ederek gelişmeleri paylaşma konusunda büyük özverili gayretli çalışmalarınızdan dolayı sizleri yürekten kutluyorum. Bu özverileriniz karşısında Bartın halkının kamuoyundaki gelişmelerden haberi oluyor. Bartın’da yaşanan olaylardan haberi oluyor. İyi ki varsınız. İyi ki bu kutsal görevi yerine getiriyorsunuz. Mesleğinizin saygınlığını ve onurunu koruyarak Bartın halkının gözü, kulağı olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Ailelerinizle birlikte sağlık, mutluluk, huzur dolu güzel günler diliyorum. Güzel çalışma ortamlarında inşallah tekrar birlikte olmak dileğiyle.

“Adil ve eşit bir belediyecilik çalışmasını en iyi şekilde göstereceğiz”

İçimdeki Bartın sevdasıyla “Nerede kalmıştık?” diyerek tekrar Bartın’a hizmet yolunda Cumhuriyet Halk Partisinin Belediye Başkan Adayı olarak tekrar sizlerin karşısındayım. Bartın Belediye Başkanı olarak bu görev Bartın halkı tarafından bizlere tevdi edildiğinde Bartın halkının destek ve katkılarıyla bu göreve geldiğimizde Kamu yararına toplumcu bir belediyecilik anlayışını ortaya koyarak Bartın’da herkese adil ve eşit bir belediyecilik çalışmasını en iyi şekilde göstereceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan herkesi kucaklayarak Bartın’da adil ve eşit bir belediyeciliği ortaya koyacak çalışmaları hızlı bir şekilde yapacağız.

“Sorunların ne olduğunu ve nasıl çözüleceğini çok iyi biliyoruz”

Bartın’ın sorunları çok fazla. Bu sorunları çözmek içinde gerçekten arkadaşlarımızla beraber, belediye çalışanlarımızla birlikte büyük bir özveriyle birlikte çalışarak Bartın’ın her geçen gün büyüyen sorunlarını, çözmek için var gücümüzle çalışacağız. Sorunların ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Sorunların nasıl çözüleceğini de çok iyi biliyoruz. Bunu çözmek içinde başarılı olacağıma yürekten inanıyorum. Hem belediye başkanlığı dönemimdeki hem de milletvekilliği dönemimdeki bilgimle, tecrübemle ve birikimimle Bartın’daki beklenen projelerin hayata geçirilmesi sorunların çözülmesi konusunda arkadaşlarım ve belediye çalışanlarıyla birlikte çalışma yaparak Bartın’ın sorunlarını en kısa zamanda çözüp, Bartın halkının beklediği hizmetleri yerine getireceğiz. Sizler bizim yanlışlarımızı gördüğünüzde hiç çekinmeden eleştirilerinizi yapın. Bartın halkının yararına olan şeylerde bizleri destekleyin ama yönetim olarak yaptığımız yanlış varsa Bartın’ın hizmetlerinin aksaması konusunda yanlışlıklar varsa her zaman eleştirilerinize açığım.

“Allah razı olsun kelimesi benim en büyük zenginliğim”

31 Mart’ta Yerel Seçim yapılacak bu seçimde her zaman olduğu gibi demokratik bir şekilde Bartın Belediye başkan adayları yarışacak. Bu yarıştan bir tane galip çıkacak. Öncelikle bu yarışta yer alan aday adayı arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Bartın halkı bu adaylar arasından Bartın’ı yönetebilecek, Bartın’a hizmet edebilecek ve herkese eşit, kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmayan bir Belediye Başkanını sandığa giderek atacağı oylarla tespit edecek. İnşallah Bartın’a hizmet etmenin mutluluğunu yeniden yaşarız. İnşallah önümüzdeki dönem Bartın halkının beklediği hizmetleri layıkıyla yaparız. Bana verilen oyları helal ettirmek için gece gündüz demeden çalışarak doğru, dürüst, adil ve eşit bir belediyecilik anlayışıyla Bartın halkının tekrar dualarını kazanırız. Yaptığımız hizmetlerden sonra Allah razı olsun kelimesi benim en büyük zenginliğim dolayısıyla bunları duymak ve Bartın halkının teşekkürlerini tekrar görmek beni mutlu edecek. Yaptığımız çalışmaların o zaman doğru, dürüst, adil ve eşit olarak Bartın halkına her kesime kadar gittiğini görmekten mutluluk duyacağız.”

“En geç Şubat’ın 10’u ya da 15’i projelerimizi açıklayacağız”

Rıza Yalçınkaya açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bartın’ın otopark, trafik sorunu başta olmak üzere sorunlarıyla ilgili proje aşamasının ne durumda olduğunun sorulması üzerine Yalçınkaya “Projelerimizi hazırlıyoruz. Bir taraftan proje konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Ama projeleri erkenden açıklamak birilerine de belki kopyacılık olur. Projelerimizi en geç Şubat ayının başında ya da 10’una doğru sizlerle paylaşacağız. Bir tanıtım yapacağız. En geç Şubat’ın 10’u ya da 15’i Bartın halkı bu projeleri bilecek” dedi.

“‘Bu alımları derhal durdurun’ diye nasıl bir talimat verebilirim?”

Bartın Belediyesine yapılan işçi alımlarıyla ilgili kendisinin mahkemeye şikayette bulunduğuna yönelik spekülasyonlarla ilgili de Yalçınkaya şunları söyledi:

“Sanayi esnafını da gezerek bununla ilgili de telefon trafiğine maruz kaldım. “Siz işçi alımlarıyla ilgili mahkemeye başvurmuşsunuz ve işçi alımlarını durduruyormuşsunuz” diye arandım. Akıl dışı bir itham. Bartın Belediyesi işçi alabilir. 170 kişi alır, 250 kişi alır, 350 kişi alır. Sonuçta bir kurum. Ben Rıza Yalçınkaya olarak nasıl bir dava açabilir ve “Bu alımları derhal durdurun!” diye nasıl bir talimat verebilirim? Böyle bir şeyin aslı ve astarı yok. Ama birileri bizi kamuoyunda “Bak Rıza Yalçınkaya sizin ekmeğinizle oynuyor. Sizi bu yüzden işe alamıyoruz” gibi bir algı yaratmak için böyle bir dedikodu çıkarıyorlar. Bartın Belediyesi istediği kadar işçi alabilir. Yeter ki adil ve eşit bir anlayış içerisinde herkesi kucaklayarak kimseyi ayrıştırmadan ve ötekileştirmeden ihtiyacı olan her arkadaşı işe başlatabilir.

“Bunun sonuçlarını da hep birlikte göreceğiz”

Belediyeler hizmetlerini İçişleri Bakanlığının kanun ve yönetmelikleriyle yapıyor. Bartın Belediyesinin memur ve işçi açısından bir norm kadrosu var. Bu norm kadroda yeterli olmuyorsa, nüfusun artışı nedeniyle tekrar bir kadro talebinde bulunuyorlar. Norm kadro sayısı arttırılarak Bartın’daki hizmetlerin eksiksiz olarak verilebilmesi için personel alımı yapıyorlar. Ama bu alımlar şirket üzerinden yapılıyor. 6 aylık mı, 3 aylık mı, 1 yıllık mı sözleşme yapıyorlar bilemiyorum. Alımlar ama şirket üzerinden yapılıyor. O alımlarla da Bartın’a hizmet açısından personel ihtiyacı olduğu için alım yapıyor gibi düşünüyorum. Bunun sonuçlarını da hep birlikte göreceğiz.

“Çalışanla hiçbir sorunumuz yok”

Çalışanla hiçbir sorunumuz yok. Bende gelsem Bartın’ın hizmetlerini getirmek için alınmış olan bu arkadaşlar gerçekten o amaçla alınmışsa, o amaçla çalışıyorlarsa bizde onlarla beraber Bartın’ın eksik kalan sorunlarını çözmek için 31 Mart’tan sonra bu sorunlarım çözümü konusunda onların yardımlarını ve desteklerini çözmek için memleketimize hizmet edeceğiz.”

“Kazpınar’ı gölet projemiz kabul görmemişti”

Yüksek kesimlerde yaşanan su arızalarını çözecek bir projesinin olup olmadığının sorulması üzerine Rıza Yalçınkaya şöyle konuştu:

“Bartın su ishale hattı Bahçecik Su Şebekesinden besleniyor. Yaz aylarında kaynağın debisinin azalması nedeniyle bazı sıkıntılar yaşanıyordu. O zaman nüfusumuz küçüktü. Belediye Başkanlığı dönemimizde Belediye sınırları içerisinde 34 bin insan yaşıyordu. O eski kaynaklarla bu su şuanda muhakkak yetersiz geliyor. Şebekeyi besleyecek yeni su kaynaklarını bulmamız lazım. Belediye Başkanlığı dönemimizde Kazpınar’da bir gölet projemizi Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğüne sunmuştuk. HEMA’nın kuyusunun olduğu bölgeydi. Bu göletin suyu hem  Bartın’daki memba suyuna takviye olacak hem de Amasra’ya takviye olacaktı. Ama o dönem içerisinde o proje teklifimiz kabul görmedi.

“Su sorununda 31 Mart’tan sonra hızlı adımlar atacağız”

Yine aynı şekilde Kirazlıkköprü suyunun Bartın şebekesinde takviye olarak kullanılması içinde müracaatımız olmuştu. O da kabul görmedi. Ama o zaman bize gelen DSİ yazısında yapılacak olan Kozcağız Barajından Bartın’ın su ihtiyacının temin edilebileceği konusunda bir cevap gelmişti. Acilen su kaynaklarının belirlenip, acilen bu kentin nüfusuna yetecek su kesintilerini ortadan kaldıracak, yüksek rakımlı yerlere suyun aynı debiyle çıkması konusundaki projelerin acilen hayata geçirmek konusunda çalışmaları hızlı bir şekilde yapmak lazım. 31 Mart’tan sonra ilk işimizde o olacak. Her zaman söylüyoruz “Nerede kalmıştık?” diyoruz. Yine “Nerede kalmıştık?” diyerek içimizdeki Bartın sevdasıyla çıktığımız bu yolda bu sorunların çözümü konusunda hızlı adımlar atarak bu eksikleri gidermeye çalışacağız”

“İşçinin olmadığı yerde üretimde çok zor şartlar altında devam ediyor”

400 işçi alınacağı söylenmesine rağmen Amasra Müessesine 75 tane toplamda da 105 tane işçi alınmasıyla ilgili eski bir madenci olarak yorumu hakkındaki soruyu Yalçınkaya  şöyle cevapladı:

“Amasra benim ilk göz ağrım. 14 yıldır çalıştım. Amasra’dan aldığım maaşla çoluğumu, çocuğumu geçindirdim. Bu bölgenin insanları da aynı şekilde bu madende canları pahasına çalışarak alın terinin karşılığı aldıkları ücretle ailelerini ve çocuklarını geçindiriyorlar. Amasra’da her geçen gün üretim eksikliğine yol açan işçi alımlarının az olması nedeniyle sıkıntılar hasıl oluyor. Üretim işçiden geçiyor. İşçinin olmadığı yerde üretimde çok zor şartlar altında devam ediyor.  Bir taraftan TTK Genel Müdürlüğü Amasra Müessesine talimat vererek “Üretim, üretim. Çok kömür çıkarın” diyor. Ama kömürü çıkaracak olan işçiyi de maalesef almıyor. Toplamda herhalde yeraltı ve yer üstü 550, 575 personel var. Yeraltında da herhalde 250, 300’e yakın bir işçi çalışıyor. 100 işçi çok az.

“Amasra’ya alınan işçi çok az”

Üretimi arttırmak istiyorsak, yerin altındaki milli serveti yer yüzüne çıkartarak ülke ekonomisine çıkarmak istiyorsak bu konuda yapılacak tek şey üretim işçi sayısını arttırmak. Bunu Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) defalarca dile getirdim. Gerek Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) gerekse ona bağlı müesseslerde çok büyük işçi eksikleri olduğunu söyledim. Bu eksiklerin ortadan kaldırılması için işçi alımlarının acilen yapılması gerektiğini söyledim. İşçi alımı hem üretim azlığını hem de işçi eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkan iş güvenliği sorunlarını ortadan kaldıracaktır. Amasra’ya alınan işçi çok az.

“İşçi sayısının arttırılması Bartın istihdamına yapılacak en büyük hizmettir”

Amasra’da özel sektöre devredilen bir saha var. Biz Türkiye’de taşkömürü kömür rezervini yaklaşık 600 milyon ton biliyorduk. Ama bu özel sektör 1 milyar tona kadar çıkardı. Halbuki TTK’nın 5 müessesinde toplam 1 milyar ton kömürü var gözüküyor. Amasra A ve B sahasında bu kadar büyük bir rezerv varsa ocaklar işçi alarak bu karaelmas denilen milli serveti, bu büyük rezervi yer yüzüne çıkartarak ülke ekonomisine kazandırmak olmalı. Orada işçi sayısının arttırılması Bartın istihdamına yapılacak en büyük hizmettir. Bu rezervlerin yer altında kalması yerine yer üstüne çıkarılması için işçi alımlarının 100 tane falan değil, 500 tane, 1000 tane 2000 tane gibi işçinin işe alınarak süratle A ve B sahasında görevlendirilmesi gerekiyor.”

“Amasra Müessesinin kapatılması Bartın’a vurulacak en büyük darbe olur”

TTK’daki işçi sayının 360’a düşmesi durumunda TTK sahasının kapanması gibi bir riskin ortaya çıkabileceğinin ifade edilmesi üzerine de Yalçınkaya “Milletvekilliği dönemimde de bu tür tehlikelerle her zaman Amasra’nın karşı karşıya kalabileceğini söyledim. Amasra’nın her an kapatılma tehlikesi içerisinde olduğunu görerek bunları dile getirmiştim. Amasra müessesi yaşaması lazım. Bu bölgenin en önemli istihdam alanlarından bir tanesi. Oradaki işçinin aldığı ücret Bartın piyasasında esnafımızın yüzünü güldürüyor. Zaten ekonomik bir sıkıntı yaşanıyor. Yaşanan bu sıkıntı içerisinde işçi arkadaşlarımızın maaşını Amasra ve Bartın’da harcaması il ekonomimizi ayakta tutuyor. Oranın kapatılması Bartın’a vurulacak en büyük darbe olur. Amasra Müessesi inşallah bundan sonrada çalışmalarına devam eder. Bartınlıların ekmek kapısı olarak daha güçlü hale gelir” dedi.

“Belediye Meclisinde gazetecilere yapılan kısıtlama saygısızlık”

Bartın Belediye Meclisinin son toplantısında Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncoğlu ile basın arasında yaşanan olayın sorulması üzerine Rıza Yalçınkaya şu açıklamalarda bulundu:

“Bartın Belediyesi şeffaf olması. Saklayacak hiçbir şeyi olmamalı. Bartın Belediyesi halka açık, gazetecilere açık o Belediye Meclis Toplantılarını rahat rahat yapabilmeli. Bazı gazeteci arkadaşların canlı yayın yapabilmesi için o sıranın üzerine koyduğu mikrofon birilerini rahatsız etmemesi lazım. Saklanacak bir şeyi yoksa, gizli görüşmeler yapılmıyorsa o arkadaşlara müdahale edip “Gel kaldırın bunları buradan” denmesi gazeteci arkadaşlara haber alma özgürlüğünü kısıtlama konusunda yapılan bir saygısızlık.

“Şeffaf belediyecilikten korkmamak, çekinmemek lazım”

Belediye anlayışı şeffaf olursa, belediye anlayışı kimseden bir şey saklamadan, korkmadan, çekinmeden açık ve net şekilde görüşlerini o Mecliste, üyeleriyle birlikte paylaşırsa bu tür sıkıntılar hiçbir zaman ortaya çıkmaz. Amasra Belediye Başkanımızda toplantılarını canlı veriyor. Mansur Başkan Ankara’da veriyor. Türkiye’de birçok Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarımız toplantılarını hatta ihalelerini bile canlı yayınla veriyor. Bundan çekinmemek, korkmamak gerekir. Şeffaf olmak her zaman büyük fayda getirir. Sizler Bartın gündemini kamuoyuna taşıyorsunuz. Büyük özveri gösteriyorsunuz. Sizin haber alma özgürlüğünüzü kısıtlamak kamuoyunun bilgi almasının önünü kesmek olacak. Bu da şeffaf belediyecilikten öte kapalı, kimseye sırlarını vermeyen bir belediyecilik anlayışını ortaya çıkarır. Bununda hiçbir şekilde Bartın’a, Bartınlılara faydası olmaz.”

“Teleferikten önce Bartın’ın çok daha önemli sorunları var”

Yıllardır söylenen ama bir türlü hayata geçmeyen teleferik projesiyle ilgili soruyu da Yalçınkaya “Teleferik bir kere çok pahallı bir proje. Ama oraya bir seyir terası yapılırsa, panoramik açısından Bartın’ın güzelliği gözler önüne serilebilirse kısa mesafeden bu düşünebilir. Ama teleferik öncesinde Bartın’ın çok daha önemli sorunları var. Su sorunu var. Su kaynaklarının çoğaltılmasıyla ilgili gerekli membaların araştırılarak hayata geçirilmesi lazım. Trafik sorunu var. Bu keşmekeşin acilen çözülmesi lazım. Bu kentin planlı bir kentleşmeye ihtiyacı var. Bu kentte yaşayan insanlar için sosyal donatı alanları çoğaltılarak bu kentte yaşamaktan mutlu olacakları güzel mekanları onlara sunmak gerekiyor. Bu kentin acilen bir nikah salonuna ihtiyacı var. Bu kentin acilen çok amaçlı gençlik, kültür merkezine ihtiyacı var. Bu kentin katlı otoparklara ihtiyacı var. Teleferik projesi de Bartın’a renk ve güzellik katacak projelerden biri olabilir. Bu güzellikleri ortaya çıkarmak istiyoruz. O arzu içerisinde yola koyulduk. Bana güvenin, inanın. Birlikte güzel hizmetler yapacağız. ” sözleriyle cevapladı.

“Bartınspor alt yapı tesislerini kurmak istiyoruz”

Bartın sevdasına Bartınspor’un da dahil olup olmadığıyla ilgili soru hakkında da Rıza Yalçınkaya şunları söyledi:

“Bartınspor profesyonel ligden 1999’da düştü. O günden bu güne de kulübün  başında yer alan değerli Bartınspor yöneticileri, Bartın Belediyesinin başkanları ve Bartın’da spora gönül veren insanlar Bartınspor’un layık olduğu yere çıkması için gerek maddi gerek manevi her türlü desteği veriyorlar. Bu destekler devam ediyor ama her senede belki çok büyük miktarlarda bir para harcanıyor. Bartınspor’la ilgili benim kafamdaki proje; önce Bartınspor’a alt yapıyla ilgili tesisleri kurmak. İlçe ve beldelerimizdeki yetenekli çocukları şehir merkezine getirerek kuracağımız Bartınspor alt yapı tesislerinde yetiştirerek bu çocukları hem diğer şehirlere hem de yurt dışına gönderebilen bir kulüp haline gelmesi için projelerimizi hazırlıyoruz.

“Bartınspor’u profesyonele çıkaracak alt yapıyı hazırlamak istiyorum”

Bu projeler doğrultusunda çalışmalarımızı hızlandıracağız ve Bartınspor’u layık olduğu yere çıkartacağız. Türkiye’de profesyonel takımımızın Bartın’ı temsil etmesi lazım. Maalesef yıllardır amatörde kaldık. Zorda olsa bu işi mutlaka Bartın halkının ve Bartın’da spora gönül veren insanlarımızın, desteği ve katkısıyla bunu başaracağımıza inanıyorum. Planlı, programlı hedefe doğru 2-3 sene içerisinde o takımı profesyonel lige nasıl çıkaracağız. Bunun alt yapısını da hazırlamak istiyorum. Bunu da inşallah Belediye Başkanlığımda Belediye Meclis Üyelerimiz ve Bartın’da spora gönül veren insanlarla birlikte yapacağız.”

“Bartın’ı ilgilendiren her konuda Bartın Belediyesi sesini çıkarmaktan korkmayacak”

AVM projesinin mahkeme kararıyla durdurulduğunu ifade eden bir gazetecinin göreve geldiğinde bu konudaki tutumunun ne olacağıyla ilgili soruyu da Yalçınkaya şöyle cevapladı:

“Bartın’ın potansiyelini daha yukarılara çekmek için Bartın’ın bu potansiyelini arttırarak hem dediğiniz projede hem de turizm, sanayi, tarım gibi her konuda bundan sonra Bartın Belediyesi 1 Nisan tarihi itibariyle lokomotif görevi görecek. Bartın’ı ilgilendiren her konuda Bartın Belediyesi sesini çıkarmaktan korkmayacak.  Bartın Belediyesi, Bartın için ne yapılması gerekiyorsa Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte Bartın Belediye Başkanı seçilen kişi olarak –İnşallah o bana nasip olur- 1 Nisan itibariyle Bartın’ın sahibi olacak. Bartın’ın sorunları çözülüp elimizdeki mevcut potansiyelin daha da güçlü hale gelmesi için Bartın’ın önünü açılıp güçlü bir şehir haline gelmesi konusunda çalışmalarımızı hızlandıracağız. Suskun olmayacağız. Sessiz kalmayacağız. Bartın’ın arzu ettiği konularda başı çekeceğiz, lokomotif görevi yapacağız. Ama Bartın’ı rahatsız eden, Bartın’a zarar veren Bartın’ın geleceğinin önünü kapayan her konuda da çekinmeden sesimizi çıkararak Bartın’ın menfaati konusunda üzerimize çıkan görevi yapacağız.

“Bartın’a yatırım yapmak isteyen insanların her zaman yanında olacağız”

AVM konusunda eğer müteşebbis kişiler varsa, arsaları varsa, paraları varsa açmak istiyorlarsa şehrin dışında böyle uygun bir mekan varsa ona Bartın Belediyesinin yardımcı olması lazım. Müteşebbis kişiler bir araya gelip “Ben bir AVM kuracağım” dediğinde Bartın Belediyesinin bunun önünü kapatmaması lazım. Mevzuata uygunsa, yasa ve yönetmeliklere uygunsa, arsası müsaitse, şehrin içerisinde bir trafik keşmekeşine yol açmıyorsa bütün şehir planlama ve tekniklerine uygun bir şekilde bununu önünü açmak gerekir. Biz Bartın’a yatırım yapmak isteyen insanların her zaman yanında olacağız. Her zaman onlara yardımcı olmak istiyoruz. Bartın’ın güçlü bir şehir haline gelmesi için AVM eksikse bunu yapmak isteyen insanlara da bizde yardım ederek bunun önünü açacağız. Başka bir alanda da yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı çıktığı takdirde de o yatırımcıya da destek ve katkı vermeye devam edeceğiz.”

“Belediye Başkanlığını kazanacak o birlikteliği sağlayacağız”

Kamuoyunda konuşulan CHP’nin içinde fikir ayrılıkları olduğu ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun seçimde de destek olup olmayacağıyla ilgili konularla ilgili soru hakkında da Rıza Yalçınkaya şöyle konuştu:

“Kamuoyundaki dedikodu mekanizması tarafından “Rıza Yalçınkaya yalnız. Rıza Yalçınkaya’ya ya partisi tarafından destek ve katkı verilmiyor” algısı ortaya konuluyor. Bu dedikodu mahiyetinde bir söylenti. Geçen il ve ilçe örgütlerimizle birlikte parti içerisinde bir durum değerlendirmesi toplantısı yaptık. Bir amacımız var. Cumhuriyet Halk Partisinin 1991’den beri Bartın’da bir Belediye Başkanlığı olmamış. İlk defe Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanlığını kazanma durumuyla karşı karşıya. Bu durumu daha da güçlü hale getirmek için herkesin desteğine ve katkısına ihtiyacım olduğunu o toplantıda belirttim. Eski il başkanlarımızı, eski dostlarımızı da ziyaret edeceğiz. Bartın’da seçimi kazanmak için güzel bir tabloyu ortaya koyarak Bartın’da Belediye Başkanlığını kazanacak o birlikteliği sağlayacağız.

“Eski dostlarımıza ziyaretlerimiz devam edecek”

Esnaf ziyaretleri sırasında Harun Özek ve Sayın Mehmet Arslan’a ziyaretlerde bulunduk. Onlarında aynı şekilde destek ve katkılarını rica ettik. Şahsen gördüğüm; Sayın Mehmet Arslan ve Sayın Harun Özek de her türlü destek ve katkıyı vermeye hazır olduklarını, partimizin Bartın’da seçimi kazanarak sosyal-demokrat bir belediyecilik anlayışını Bartın halkına göstermek arzusu içerisinde olduklarını, 15 yıllık yerel yönetim anlayışının değiştiğini, mutlaka Bartın’a göstermek zorundayız diye bir düşünce içerisinde olduklarını gösterdiler. Bundan sonra ziyaretlerimiz devam edecek.

“Sayın Milletvekilimiz Aysu Bankoğlu’yla yarından itibaren  sahalarda birlikte olacağız”

Adaylığımız açıklandığı zaman TBMM’de bir bütçe maratonu vardı. Bu bütçe maratonu esnasında bütün milletvekillerimiz Genel Kuruldan ayrılmıyordu. Cumhuriyet Halk Partili milletvekillerimiz bu bütçe maratonu esnasında yoruldular. Sonra biraz dinlenmeye geçtiler. Yarın Sayın Milletvekilimiz Aysu Bankoğlu’yla birlikte Bartın’da bir ziyaret planladık. Beni aradı. Kendisiyle birlikte buluşacağız. Yarından itibaren de sahalarda birlikte olacağız.”

 

Yalçınkaya'dan Belediye işçi alımlarıyla ilgili iddialara cevap
Yalçınkaya'dan Belediye işçi alımlarıyla ilgili iddialara cevap
Yalçınkaya'dan Belediye işçi alımlarıyla ilgili iddialara cevap
Yalçınkaya'dan Belediye işçi alımlarıyla ilgili iddialara cevap
Yalçınkaya'dan Belediye işçi alımlarıyla ilgili iddialara cevap