Vatandaştan 'CHP niye imza atmadı?' tepkisi

4 parti tarafından Irak'ın kuzeyinde 12 askerin şehit olduğu terör saldırılarıyla ilgili yayımlanan ortak bildiriye imza atmadığı için yapılan eleştirilere şehir merkezindeki Hükümet Caddesinde basın açıklaması yaprak cevap vermek isteyen CHP Bartın İl Başkanlığına bir vatandaş tepki gösterdi. CHP Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol'a 'Başkanım bir şey sormak istiyorum' diyerek yaklaşan vatandaşı polis olay çıkmasın diye durdurmak isterken polisten vatandaşa izin vermesini isteyen Akyol, vatandaşın 'Mecliste imzalandı. CHP niye imza atmadı?' sorusu 'Genel Başkanımızın istediği vatan evlatlarımızın neden öldüğünün Mecliste anlatılması. 'Alınmayan bir önlem varsa bunu Meclisimizde bilelim. Bizde vatandaşımıza bunu anlatalım' diyor.' Sözleriyle cevapladı.

Vatandaştan 'CHP niye imza atmadı?' tepkisi

CHP Bartın İl Başkanlığı, AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisince Irak'ın kuzeyinde 12 askerin şehit olduğu terör saldırılarıyla ilgili yayımlanan ortak bildiriye imza atmadığı için yapılan eleştirilere ve gösterilen tepkilere Hükümet Caddesinde açıklama yaparak cevap verdi. Diğer partililerle birlikte CHP Merkez İlçe Başkanı Fatma Mazhar ve Kadın Kollarının da bulunduğu açıklamada CHP Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol, saldırılarda şehit olan 12 askerin adını sayarak “Yüreğimiz yandı, bağrımıza taş oturdu. Acımız büyük. Artık yeter!” diyerek “22-23 Aralık 2023 gecelerinde arka arkaya gelen kara haberlerle sarsıldık. Pençe Kilit Harekat bölgesinde 12 vatan evladımızı bölücü terör örgütünün hain saldırılarında şehit verdik. Yüreğimiz yandı, bağrımıza taş oturdu. Acımız büyük. Bugün, gencecik vatan evlatlarını toprağa verdiğimiz hain terör saldırılarına, bu insanlık dışı saldırıların yol açtığı onarılmaz acılara “Artık yeter” demek için buradayız” ifadelerinde bulundu.

“Şehitlerimizin her birinin ayrı bir hikayesi var”

12 şehidimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşının okunduğu açıklamada şehitlerimizin her birinin ayrı bir hikayesi olduğuna dikkat çeken Başkan Akyol şöyle devam etti:

“Piyade Teğmen Ramazan Günay, Piyade Uzman Çavuş Mehmet Serinkan, Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı, Piyade Sözleşmeli Er Semih Yılmaz, Piyade Uzman Çavuş Abdulkadir İyem, Piyade Uzman Çavuş Ahmet Arslan, Piyade Sözleşmeli Er Emre Taşkın, Piyade Sözleşmeli Er Yasin Karaca, Piyade Sözleşmeli Er Çağatay Erenoğlu, Piyade Sözleşmeli Er Cebrail Dündar, Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak, Piyade Sözleşmeli Er Kemal Aslan. Şehitlerimizin her birinin ayrı bir hikayesi, arkada bıraktıkları aileleri, evlatları, eşleri var.

“Sadece kınamıyoruz; lanetliyoruz!”

Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize şifa diliyoruz. Terörü, bölücü terör örgütü PKK’yı ve insanlık dışı yöntemlerini lanetliyoruz. Sadece kınamıyoruz; lanetliyoruz! Toprağa verdiğimiz kahraman evlatlarımızın, bütün şehitlerimizin aziz hatıralarını sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyoruz.

“Askerlerimizin can güvenliği her şeyden önceliklidir”

Aynı operasyon bölgesinde iki gece içerisinde 12 şehit vermemiz hepimizi derin bir endişeye sürükledi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, askerlerimizin güvenliği için, ilk andan itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdik. Bütçe görüşmelerini sürdüren Meclisimizin derhal bir kapalı oturum yapması ve Milli Savunma Bakanının Gazi Meclis’e gelerek milletvekillerini bilgilendirmesi gerektiğini söyledik.  Askerlerimizin can güvenliği ve sağlıkları bizler için her şeyden önceliklidir. Askerlerimizi tehlikeye atacak bir güvenlik zafiyeti olup olmadığını, askerlerimizin can güvenliğini ilgilendiren kararların doğru bir şekilde alınıp alınmadığını takip etmek en önemli sorumluluğumuzdur.

“Üç günlük milli yas ilan edilmesini talep ettik”

Biz milli birlik ve beraberlik duygularımızı ifade edip bu sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışırken; iktidar sahipleri kendi sorumluluk alanlarını unutturma hedefiyle yine büyük bir oyunun, aldatmacanın, algı operasyonlarının peşine düştü.  Biz şehitlerimizi, ailelerini, şu anda sınır ötesinde görev yapan Mehmetçiklerimizi düşünürken, Ankara’da birileri alışılmış ezberleri tekrar etmekle meşguldü.  Her şeyden önce üç günlük milli yas ilan edilmesini talep ettik. Suudi Arabistan Kralı için üç gün yas ilan edenler, bayrakları yarıya indirenler oralı olmadılar. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak yas ilan etmedi, yası milletimiz kendi ilan etti.

“Sorumluları göreve çağıran bildirimize imza attık!”

Biz milli yas ilan edilsin derken, kendi siyasi çıkarlarını düşünenler her zaman olduğu gibi bir A4 kağıdına iki paragraf yazıyla görev savmaya kalktılar.  Biz artık evlatlarımız şehit olmasın diye, askerlerimiz daha iyi korunsun, kimse şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmasın diye; terörü bir sonraki şehit cenazesine kadar unutan bu anlayışla ortaklaşmadık. Bundan sonra da ortaklaşmayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu anlayışla, onların A4 kağıda yerleştirdikleri 2 paragraftan ibaret metne değil; terörü lanetleyen, şehitlerimizin aziz hatırasına sahip çıkan ve sorumluları göreve çağıran işte bu bildirimize imza attık!

“Sorulması gereken soruları sormaya devam edeceğiz”

Ana muhalefet partisi olarak, görevi başındaki askerlerimizin güvenliği için sorular sormak, talepte bulunmak bizim görevimiz ve asla terk etmeyeceğimiz sorumluluğumuzdur. 81 vilayetin hiçbir yerine ateş düşmesin diye; bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye, sorulması gereken soruları sormaya sonuna kadar devam edeceğiz.  Bizler, terör örgütleriyle müzakere masasına oturanlarla, “Birkaç Mehmet öldü diye Meclis’i mi toplayacağız” diyenlerle, siyasi çıkarları için bölücü terör örgütünün liderinin mektubunu devletin kanalında okutanlarla, Meclis kürsüsünde “Eyalet, özerklik ve federasyon tartışılmalı” diyenleri yerli ve milli ilan edenlerle hizalanmayacağız.

“Bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz”

Bizler, şehit cenazelerinde cenaze sahiplerine saygısızlık yapanların, siyasi militanlarıyla tehlikeli provokasyonlara girişenlerin, bir eli bayrağa sarılı tabutun üstündeyken diğer elinde mikrofonla cenazeyi mitinge çevirmeye kalkanların arkasına dizilmeyeceğiz. Bizler, pencerelerine ay yıldızlı bayrak asılan yoksul evlerin sesi olmaya devam edeceğiz.  Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi olarak; 86 milyon için, Türkiye için yeni bir yol açıyoruz. Yolumuz doğrudur. Bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz. 

“Fakir fukaranın şehit olduğu düzene “Artık yeter” diyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler, Genel Başkanımız Özgür Özel’in de ifade ettiği gibi, Hain terör saldırılarına, gencecik vatan evlatlarının toprağa düşmesine “Artık yeter” diyoruz. Bu vatanın, kerpiç evlerde oturan fakir evlatları şehit olurken iktidar sahiplerinin zenginleşmesine “Artık yeter” diyoruz. Terörden medet umanlara, terörden beslenenlere, milletin acılarını siyasetine malzeme eden kötülüğe “Artık yeter” diyoruz. Fakir fukaranın şehit olduğu, iktidar sahiplerinin zengin olduğu düzene “Artık yeter” diyoruz.  Bu düzeni değiştirene kadar durmadan çalışacağız. Artık yeter!”

Vatandaştan “Niye imza atmadınız?” tepkisi

İsmail Cem Akyol açıklamasını bitirdiği anda ise orada bulunan bir vatandaş “Başkanım bir şey sormak istiyorum” diyerek CHP’nin neden ortak bildiriye imza atmadığını sordu. Vatandaşın tepkisiyle birlikte herhangi bir olaya mahal vermemek için polis araya girerken polisten vatandaşa izin vermesini isteyen Akyol soruyu “Genel Başkanımız bunu anlatıyor. Bakanımız askerlerimizin neden şehit olduğuna dair Mecliste bizi bilgilendirsin” diyor bilgilendirme yapılmıyor. Genel Başkanımızın istediği vatan evlatlarımızın neden öldüğünün Mecliste anlatılması. “Alınmayan bir önlem varsa bunu Meclisimizde bilelim. Bizde vatandaşımıza bunu anlatalım” diyor.” Sözleriyle cevapladı.

Akyol’un bu sözleri üzerine vatandaş “Hala HEDEP’le  belediye seçimleri için anlaşılmaya çalışılıyor. Bunlar terörist” diyerek sesini yükseltmiş bir şekilde İsmail Cem Akyol’a yaklaşmaya çalışınca polis tarafından hemen alandan uzaklaştırıldı.

 

Vatandaştan 'CHP niye imza atmadı?' tepkisi
Vatandaştan 'CHP niye imza atmadı?' tepkisi
Vatandaştan 'CHP niye imza atmadı?' tepkisi
Vatandaştan 'CHP niye imza atmadı?' tepkisi
Vatandaştan 'CHP niye imza atmadı?' tepkisi
Vatandaştan 'CHP niye imza atmadı?' tepkisi
Vatandaştan 'CHP niye imza atmadı?' tepkisi