Valilikten sel uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce aralarında Bartın'ın da yer aldığı Batı Karadeniz bölgesindeki iller için sağanak yağış ve gök gürültülü sağacak yağış uyarısı yapıldı. Bartın Valiliği de Meteorolojinin bu uyarısı üzerine vatandaşları hafta sonu sel ve ani su baskınları başta olmak üzere yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar konusunda uyardı.

Valilikten sel uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce aralarında Bartın'ın da yer aldığı Batı Karadeniz bölgesindeki iller için sağanak yağış ve gök gürültülü sağacak yağış uyarısı yapıldı. Uyarıda "Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden sonra Zonguldak, Düzce ve Bartın’da yerel olarak şiddetli ve aşırı (100 kg/m2 üzeri), 08.07.2023 Cumartesi sabah saatlerinden itibaren Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2) , Cumartesi gece saatlerinden itibaren Kastamonu’nun kuzey ilçelerinde yerel olarak şiddetli ve aşırı (100 kg üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor." denildi. Öte yandan Pazar günü gece saatlerine kadar aralıklarla etkili olması beklenen yağışlarla birlikte sel, su baskını, heyelan, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

Dere yataklarından uzak durun!

Bartın Valiliği de Meteorolojinin bu uyarısı üzerine vatandaşları hafta sonu sel ve ani su baskınları başta olmak üzere yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar konusunda uyardı. Vatandaşlardan özellikle dere yataklarından uzak durmasını isteyen Valilik, “Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; İlimizde 08.07.2023 Cumartesi ve 09.07.2023 Pazar günleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir. Yağışlara bağlı olarak ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzlukların meydana gelebileceği değerlendirilmektedir. Bu nedenle; dere yataklarından mümkün olduğunca uzak durulması, araçların dere yataklarından uzak ve yüksek bölgelere park edilmesi, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların daha güvenli alanlara alınması, taşkın anında yüksek yelere çıkılması ve bodrum katlara su girişini engellemek için kum torbası kullanımı gibi her türlü tedbirin alınması büyük önem arz etmektedir” dedi.