Tunç: 'Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı'

Kabinede yer aldıktan sonra ilk ziyaretini memleketi Bartın ve baba ocağı Ulus İlçesine yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AK Parti Bartın İl Başkanlığında partilileriyle buluştu. Sevgi seliyle karşılanan Bakan Tunç, '21 yıl Cumhuriyetimizin yüzyılı üzerinde bir taçlandırma oldu. Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı. Türkiye Yüzyıl'ında inşallah ülkemize çok daha ileriye taşıyacağız. Türkiye'yi güçlü aile, güçlü toplum ve güçlü ülke yolunda mesafe almaya devam edeceğiz' dedi.

Tunç: 'Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı'

Kabinede yer aldıktan sonra ilk ziyaretini memleketi Bartın ve baba ocağı Ulus İlçesine yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bartın Adliyesi ziyareti sonrası  AK Parti Bartın İl Başkanlığında partilileriyle buluştu. Bakan Tunç, parti binası önünde sevgi seliyle karşılanırken AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz “16 yıl ilimize büyük hizmetler yapan Sayın Milletvekilimiz 21 yıl sonra Bartın’ın bir Bakanı oldu. Ben kendine hayırlı uğurlu olsun diyorum. Yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum. İnşallah Türkiye yüzyılında Bartın yüzyılı için beraber el ele hep beraber güzel günlere gideriz. Şehrimize yaptığı bu ziyaretten dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.  

“Bir seçim sürecini hep beraber atlattık”

Teşkilat mensupları ve partilerle teker teker fotoğraf çektiren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AK Parti Bartın İl Başkanlığında şöyle konuştu:

“Öncelikle bu güzel karşılamanızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şehrin girişinde itibaren ziyaretlerimizde de, esnaf ziyaretlerimizde de Bartınlı hemşerilerimizin coşkusunu görmek, onların gözlerindeki ışıltıyı görmek bizleri gerçekten çok duygulandırdı. Rabbim hemşerilerimize, milletimize layık olabilmeyi, onların yüreğini her daim kazanmayı nasip eylesin. Değerli hemşerilerim, değerli teşkilat mensuplarımız, bir seçim sürecini hep beraber atlattık. Teşkilatımız yoğun bir çalışma sergiledi. Herkes büyük bir gayret gösterdi. 14 Mayıs’ın ardından ikinci turu gerçekleştirdik. İkinci turda da Bartın olarak Cumhurbaşkanımıza Bartınlı hemşerilerimiz yüzde 60 oranında oy verdi. Bartın’a teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza Yüzde 60’ın üzerinde destek veren iller arasındayız. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın hem bir teşekkürünü size iletiyorum hem de sizlere selamlarını iletiyorum.

“Hepimizi gururlandırıyor”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ikinci dönemindeyiz. İkinci döneminde ve Türkiye yüzyılının da ilk kabinesinde bizlere bu onurlu görevi tenfi eden Adalet Bakanlığı görevini tensip eden çok değerli Cumhurbaşkanımıza çok çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin yüzyılını geride bıraktık. Çok önemli süreçlerden geçtik. İnişli çıkışlı zamanlar oldu. Darbelerle karşılaştık, iftiralarla karşılaştık. Demokrasimizin kesintiye uğradığı zamanlarla karşılaştık. Koalisyonlu yıllarda parlamenter sistemin yavaşlayıp krizlerle çok zaman kaybettik. Son 21 yılda  AK Partimiz ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemiz hem demokrasi yolunda hem kalkınma yolunda çok önemli mesafeler aldı. Çok büyük yatırımlara sahne oldu. Demokrasinin çıtasını hep yükselttik. Temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri birer birer kaldırdık. Hayal dahi edilemeyen icraatları sağladık. Ve Türkiye’yi 81 vilayetimizi bir baştan bir başa yatırımlarla donattık. Hızlı trenlere tanıştırdık. Havaalanlarıyla donattık bu tünellerimizi. Barajlar, üniversiteler, köprüler, limanlar ve dünyanın en büyük projelerini ülkemize kazandırdık. Enerjide bağımsızlık yolunda. Doğalgazıyla, petrolüyle, nükleer santraliyle enerjide bağımsız ülke olma yolunda hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Savunma Sanayimizde elde ettiğimiz başarılar hepimizi gururlandırıyor. Yüzde 80 oranıyla Türkiye Savunma Sanayinde artık bağımsız hale geliyor. Ve inşallah Türkiye’miz özellikle şu son dönemde pandeminin etkisiyle ortaya çıkan küresel ekonomik krizin sıkıntılarını da elbette hızlı bir şekilde atlatacak.

“Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor”

Ardından büyük bir deprem felaketiyle karşılaştık. Bu deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Tabi 11 ilimizi yeniden ayağa kaldırmanın sözünü hep verdik. Sayın Cumhurbaşkanımız bölgeye defalarca gitti. Bizde gittik. Ve 1 yıl içerisinde bu konutların vatandaşlarımıza teslim edilmesiyle ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Biten konutlar var bir taraftan temeli atılanlar var. Bizimde Adalet Bakanlığımız olarak 15 Adliyemiz ağır hasar gördü.  11 cezaevimiz ağır hasar gördü ve Adliyelerimizi geçici binalarda kesintisiz hizmet vermeye sürmeye devam ediyoruz. Tabi hepsinin yatırım programlarında tekrar projeleri yapıldı. İhale süreçler devam ediyor. Bir kısmının da önümüzdeki günlerde ihaleleri gerçekleşerek 11 ilimizde Malatya’dan Hataya kadar hasar gören, ağır hasarlı Adliye binalarımızı yeniden inşa edeceğiz inşallah. Ve oradaki cezaevi şartlarını da elbette ki iyileştirmenin gayreti içerisinde olacağız. Diğer Bakanlıklarımızda üzerine düşen her türlü görevi yaparak buradaki sıkıntıyı biran önce aşmak istiyoruz.

“Önemli mesafeler aldık”

Seçim beyannamemizin ilk maddesi deprem bölgesine acil müdahaleydi ve bu anlamda da önemli mesafeler aldık. Ve bundan sonrada şehirlerimizi afet riskine karşı koruyabilmek için yeni alınan tedbirler var. İnşallah bunlar Türkiye yüzyılının ilk kabinesin ilk işe koyulduğu işler olarak devam ediyor.

“Ama eski sistemde bunu yapamıyorduk”

Tabi seçim beyannamemizde özellikle bize düşen  adalet, demokrasi ve insan hakları alanında bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz reformlara ilaveten çok önemli reformları hayata geçirmenin gayreti içerinse olacağız. 21 yılda hayal dahi edilemeyen temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri birer birer kaldırdık. Anayasamız 82 anayasası bir darbe anayasası. Bu darbe anayasasında çok değişiklikler gerçekleştirildi. Bu değişikliklerin en önemlilerinden bir tanesi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle milletimiz doğrudan doğruya artık yürütmeyi sandıkta belirliyor. Oylarıyla belirliyor akşam hükümeti kimin kuracağı belli oluyor. Ama eski sistemde bunu yapamıyorduk. Eski parlamenter sistemde kimin kiminle hükümet kuracağına millet karar vermiyordu. Dolayısıyla Cumhuriyet rejimini güçlendiren, demokrasiyi güçlendiren Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine 2017 referandumuyla onay veren milletimiz 2018 seçimleriyle ilk uygulamasını başlattı. İkinci kez onay verdi ve 2023 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleriyle tekrar onay verdi. Muhalefet burada şunu söylüyordu ’28 Mayısta yapılacak ikinci tur seçimleri Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın referandumu olacak’ diyorlardı. Evet milletimiz 3’üncü kez Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine evet dedi ve Sayın Cumhurbaşkanımız 18’inci seçimini kazanmış oldu. Ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle milletimiz yola devam dedi. Eski krizler üreten, darbeler üreten, koalisyonlarla krizlerle, siyasi krizlerle ülkenin geriye gitmesini istemiyorum dedi milletimiz ben istikrar içerisinde, kalkınma istiyorum. Türkiye’nin, Dünyanın en güçlü ülkeleri arasında olmasını istiyorum dedi milletimiz. Ve milletimiz yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden Cumhurbaşkanı yaptı. Parlamenter sistemin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanıydı. Ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin de seçimle gelen 3’üncü Cumhurbaşkanı oldu.

“Güçlü ülke yolunda mesafe almaya devam edeceğiz”

Buradan aziz milletimize teşekkür ediyoruz. 21 yıl Cumhuriyetimizin yüzyılı üzerinde bir taçlandırma oldu. Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı. Türkiye Yüzyıl’ında inşallah ülkemize çok daha ileriye taşıyacağız. Türkiye’yi güçlü aile, güçlü toplum ve güçlü ülke yolunda mesafe almaya devam edeceğiz. Tabii ki bunun için insanımızı güçlendirmek gerekiyor. İnsanımızı güçlendirmek için 21 yılda eğitimden sağlığa, kültürden her alana varıncaya kadar çok önemli çalışmalar yaptık. Sosyal politikalar alanında da insanımızı güçlendirmek için çok önemli çalışmalar yaptık. Tabi güçlü insan güçlü aile demek. Aileyi korumaya devam edeceğiz, çocuklarımızı korumaya devam edeceğiz. Ve bu anlamda anayasa değişikliklerinin yarım kalmaması elimizden gelen gayreti parlamentoyla birlikte parlamentomuzda milletvekili arkadaşlarımızla, bizde teknik destek vererek inşallah gerçekleştireceğiz. Ve Türkiye istikrarlı kalkınma yolunda kesintisiz sürdüreceğiz inşallah. Demokrasimizi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Ve Türkiye Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hakkaniyetli, dengeli dış politikasıyla Türkiye eksenini oluşturmaya devam edecek inşallah. Dünyada mazlumların sesi olmaya devam edeceğiz. Adaleti savunmaya, hakkaniyeti savunmaya Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye olarak hep beraber devam edeceğiz.

“Çok daha hızlı bir mesafe alacak”

Huzurlu bir gelecek dedik seçim beyannamemizde evet huzurlu bir gelecek için terörden arınmış bir Türkiye. Terörle mücadeleden taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Terörün her türlüsüyle çetin mücadelemiz devam edecek. Ve Türkiye’yi terörden arındıracağız. Kadına şiddet, uyuşturucuyla mücadele ve diğer alanlarda da Türkiye’yi huzurlu yapma adına elimizden gelen gayreti hep birlikte göstereceğiz inşallah. Ve Türkiye huzurlu bir geleceğe, istikrarlı bir geleceğe Türkiye yüzyılının ilk döneminde çok daha hızlı bir mesafe alacak.

“Bu tür üzüntü verici olayları maalesef görüyoruz”

Dün çok çirkin bir olay gerçekleşti İsviçre’de. İsviçre’de PKK’lı teröristlerin Cumhurbaşkanımıza ve Bayrağımıza hakaretini millet olarak hep beraber gördük. Ve bu eylemi, bu çirkinliği lanetliyoruz. Bu bir hukuksuzluktur. Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 10.maddesi şiddeti reddeder. Şiddet çağrısını reddeder. Dolayısıyla şiddet çağrısının yapıldığı sokaklarda bunlara müsaade eden ülkelerin bunlara müsaade etmemesi gerekir. Ama maalesef dün İsviçre’de önceki günlerde, aylarda diğer ülkelerde, Avrupa’da bu tür üzüntü verici olayları maalesef görüyoruz. Temennimiz, buradan çağrımız o ülkelerin eğer demokratik hukuk devletim diyorlarsa hukuka saygı, Türkiye’ye saygı ve bu anlamda da bu çirkinlikleri, bu hukuksuzlukları, bu teröre faaliyetlerini sokaklarında işleyenlere karşı hukuku, yargıyı harekete geçirmeleri gerekir. O anlamda da son olayda İsviçre’den beklentimiz budur. Sorumluların biran önce yakalanması ve yargı önünde hesap vermeleridir.

“Çalışmaya devam edeceğiz”

Ben hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Bartınlı hemşerilerimize, bütün milletimize teşekkür ediyorum. Türkiye Yüzyılını başlattıkları için. İnşallah milletimiz son 21 yılda bu ülkenin kalkınmasını isteyen, demokrasinin güçlenmesini isteyenlerin önüne her taş konulduğunda, her engel çıkarıldığında hep milletimizin desteğini bulduk. Sandıklarda da milletimizin desteğini bulduk. Rabbim milletimizin desteğini, güvenine layık olabilmeyi nasip eylesin. Türkiye Yüzyılı hayırlı olsun. Bartın’ımıza Milletvekilimiz Yusuf Aldatmaz tebrik ediyorum. Allah Hayırlı eylesin. El ele, kol kola çalışmaya devam edeceğiz. Bartın’ımıza çok sayıda sayısız eser kazandırdık. Şöyle bir baktığımız zaman her tarafta Recep Tayyip Erdoğan’ın eserleri var. AK Partimizin eserleri var. Bartın’ımız ulaşımdan sağlığa, eğitimden tarıma, ticarete, organize sanayi bölgelerindeki fabrikalara kadar çok önemli mesafe aldı. İnşallah Bartın’ımızın özellikle onlara teşekkür borcumuzu bu yatırımları kesintisiz devam ettirerek inşallah ödeyeceğiz. Ve Batı Karedeniz ’in bir yıldızı gibi parlamaya devam edecek. Bartın doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle nadide bir şehrimiz. Güzel memleketimizin güzelliklerine güzellik katmanın gayreti içerisinde olacağız.

“İnşallah bizlerde dönemimizde Bartın’ı geliştirecek…”

Bartın özellikle 90’lı yıllardan sonra bir Bakan noktasında bir hasreti vardı. Bu noktada desteklerinizle, dualarınızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle bu gerçekleşti. Geçmiş dönemlerde Sayın Köksal Toptan Milli Eğitim Bakanı olarak. Enerji Bakanımız Sayın Zeki Çakan, yüne Sanayi Bakanımız Sayın Hasan Akyol. Onların güzel hizmetleri oldu. İnşallah bizlerde dönemimizde Bartın’ı geliştirecek, Adalet Bakanlığının Türkiye çalışmalarının yanı sıra Bartın’a destek olmaya devam edeceğiz inşallah.”

Tunç: 'Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı'
Tunç: 'Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı'
Tunç: 'Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı'
Tunç: 'Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı'
Tunç: 'Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı'
Tunç: 'Şimdi Türkiye yüzyılı zamanı'