Tunç 'Deprem bölgesinde 351 tutuklama gerçekleşti'

Ankara'da geçtiğimiz gün Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık ve Yönetim Kurulunu ağırlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 6 Şubat tarihinde iki büyük depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş'a giderek bir dizi ziyarette bulundu.

Tunç 'Deprem bölgesinde 351 tutuklama gerçekleşti'

6 Şubat tarihinde meydana gelen iki büyük depremle birlikte 11 ilde büyük ölçüde hasar meydana gelmişti. Depremin hemen ardından bölgede çalışmalara başlandı. Bu kapsamda Adalet Bakanı Yılma Tunç da bölgeyi sık sık ziyaret ederek fikir alışverişinde bulunan isimlerden biri oldu. Son olarak Bakan Tunç, depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ı yeniden ziyaret etti.

Bakan Tunç, Kahramanmaraş Valiliği ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç; "Depremden etkilenen 11 vilayetimizde 1757 şüpheli hakkında işlem yapıldı, 351 tutuklama gerçekleşti. Deprem bölgesinde 118 müteahhit, 192 yapı sorumlusu, 23 yapı sahibi ceza soruşturması kapsamında tutuklu durumda." dedi.

Adalet Bakanlığı olarak deprem sonrasında 473 milyon 819 bin lira bölgeye harcama gerçekleştirildiğini söyleyen Bakan Tunç, depremin ardından yargıda sürelerin durdurulduğunu, adliye hizmetlerinin sürdürülmesi için bölgeye geçici konteynerler gönderildiğini de hatırlattı.

“Yaraları sarma mücadelemiz devam ediyor”

Depremin yaralarının sarılması mücadelesinin sürdüğünü ifade eden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bakanların deprem bölgesine ziyaretlerde bulunduğunu söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının konut çalışmalarının sürdüğünü aktaran Bakan Tunç, deprem sonrası Adalet Bakanlığınca kriz merkezi oluşturulduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Tunç, depremin ardından yargıda sürelerin durdurulduğunu, adliye hizmetlerinin sürdürülmesi için bölgeye geçici konteynerler gönderildiğini de hatırlattı.

“473 milyon 819 bin lira harcama yaptık”

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Ekibinin (CEKUT) Kahramanmaraş'ta 41 vatandaşı enkazdan kurtardığını söyleyen Bakan Tunç, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

"Deprem sonrasında süratli bir şekilde hasar tespiti ve delil toplama çalışmaları başlamıştı. Bu anlamda 11 vilayetimize 984 bilirkişi görevlendirilmişti. Bu bilirkişiler mimarlardan, mühendislerden, teknik elemanlardan oluşuyordu. Bunlar binalardan karot, demir örnekleri alarak ilgili delilleri topladılar ve bilirkişi incelemesi için gerekli yerlere savcılarımızın kontrolünde ulaştırdılar. Bine yakın hakim ve savcımızı deprem sonrasında, ilk haftalarda bölgeye değişik illerimizden görevlendirmiştik. 518 adli tıp personeli de bölgede DNA, kimlik tespit ile ilgili çalışmalarını sürdürmüşlerdi. Adalet Bakanlığı olarak 7 bin 500 civarında personelimizi deprem bölgesine göndermiştik."

Bakan Tunç, deprem bölgesinde 15 adliyenin ağır hasarlı olduğunu, 49 adliyenin ise orta ve az hasar aldığını dile getirdi. Ağır hasarlı binaların yerine yenilerinin yapılması için süreçlerin başlatıldığını ifade eden Tunç, az hasarlı binaların, tadilatların ardından yeniden hizmete alındığını bildirdi.

Bakan Tunç, "2023 Ek Yatırım Programı'na aldığımız Hatay Samandağ, Şanlıurfa Birecik, Suruç, Adana Karataş adliyelerimiz var. Malatya Adliye binamızın yapım ihalesini 24 Ağustos'ta gerçekleştiriyoruz. Diğer yerlerde de yapım ve ihale süreçleri devam ediyor. Bakanlık olarak deprem sonrasında 473 milyon 819 bin lira bölgeye harcama gerçekleştirdik" diye konuştu.

351 tutuklama gerçekleşti

Deprem bölgesinde 131 yeni mahkemenin, 4 istinaf mahkemesinin kurulduğunu bildiren Tunç, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun kararnamesiyle bölgeye yeni hakim ve savcıların atandığını aktardı.

Depremin ilk anından itibaren 11 ilde ceza soruşturmalarının başlatıldığını hatırlatan Bakan Tunç, şunları kaydetti: "Toplamda 11 vilayetimizde, deprem bölgesinde 1757 şüpheli hakkında işlem yapıldı, 351 tutuklama gerçekleşti. Kahramanmaraş'ta 412 şüpheliyle ilgili işlem yapıldı, 82 tutuklu söz konusu. Deprem bölgesinde toplam adli kontrol kararı verilen 642, Kahramanmaraş'ta 150. Toplamda diğer tedbir kararlarının sayısı 764, Kahramanmaraş'ta ise 180. Kahramanmaraş'ta 82 tutukludan 15'i müteahhit, 65'i yapı sorumlusu, 2'si yapı sahibi. Deprem bölgesinde 118 müteahhit, 192 yapı sorumlusu, 23 yapı sahibi ceza soruşturması kapsamında tutuklu durumdalar. Cumhuriyet savcılıklarımız titizlikle soruşturmaları takip ediyor. Toplanan deliller ışığında bilirkişi incelemesine gönderilen dosyalar var. Bu bilirkişi incelemelerindeki kusur durumuna göre tutukluluk durumları da gözden geçirilmeye devam ediliyor."