Tunç 'Bartın-Amasra yolunun standardını yükseltiyoruz'

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide yolu projesi kapsamında Bartın-Amasra yolunda BSK ve köprülü kavşak çalışmalarının devam ettiğini belirterek 'Bartın-Amasra yolunda köprülü kavşaklar, BSK asfalt, fore kazıklar, genişletme ve taş duvar çalışmaları ile yolun standardını yükseltiyoruz' Dedi.

Tunç 'Bartın-Amasra yolunun standardını yükseltiyoruz'

 

Tunç yaptığı açıklamada “Bartın-Amasra-Kurucaşile yolu projesi kapsamında, zorlu coğrafi şartlara sahip Bartın ile Amasra'yı Kurucaşile ve Cide'ye bağlayan 90 km'lik mevcut yol, 75 km uzunluğunda yeniden projelendirilerek yapım çalışmalarına başladık. Bartın- Çakraz arasında projenin 24,2 km'si bölünmüş yol (20,1 km BY-BSK, 4,1 km BY- SK) ve 4,5 km'lik Amasra bağlantısı Tek Yol (BSK) olarak tamamlanmış olup kalan 4,1 km SK BSK ve köprülü kavşak çalışmaları devam etmektedir.” Dedi

Proje bedeli 1 milyar 300 milyon lira

Bartın-Amasra-Kurucaşile yolunun proje bedelinin 1 milyar 300 milyon lira olduğunu belirten Tunç, Bartın-Kurucaşile arasında yer alan 1100 metre uzunluğundaki T-1 Tüneli (Çakraz-Avara), 1600 metre uzunluğundaki T-2 Tüneli(Cumayanı) ile birlikte 2350 metre uzunluğundaki T-3 Tünelinin (Dizlermezeci-Meydan)  açılışını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılarak ulaşıma açıldı. Bartın-Çakraz arası kesiminde, Uzunöz, Amasra Giriş, Uğurlar, Bostanlar, Amasra Tünel, Ahatlar, İnpiri, Kuyupınar, Bozköy ve Çakraz Kavşağı olmak üzere 10 adet kavşak yer almaktadır. Bartın- Çakraz arasındaki küçük ve dar bir arazide devam eden, eğim ve genişlik bakımından ihtiyaca cevap veremeyen mevcut yolun fiziki ve geometrik standartları tüneller ve bağlantı yolları ile yükseltilerek ulaşım konforu artırılmıştır.”Dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, dev yatırımlar için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti Genel Başkanvekilimiz Sayın Binali Yıldırım’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na ve Karayolları ekiplerimize teşekkür ediyorum.”dedi.