PTT, kuruluşunun 183. Yılını kutluyor

Posta ve Telgraf Teşkilatı'nın kuruluşunun 183. Yılını kutlan PTT Bartın Şubesinin kuruluş yılına özel 183. Müşterisi Murat Ceylan oldu. Ceylan'a hediyelerini veren PTT Başmüdürü Özcan Pamuk, 'Destansı tarihine yaraşır hizmetleriyle bugüne de adını altın harflerle yazdıran değerli PTT Ailemizin 183. yılını kutluyor, memlekete hizmet aşkıyla perçinlenecek nice yıllar diliyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkemize kazandırdığı Türkiye Yüzyılı vizyonu ışığında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yenilikçi çözümleri ile vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti en uygun fiyatlarla sunmayı geçmişte olduğu gibi bugün de sürdüreceğiz' dedi.

PTT, kuruluşunun 183. Yılını kutluyor

Posta Nezareti adıyla 23 Ekim 1840 tarihinde kurulan, Türkiye'nin en köklü kurumlarından biri olan Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ), 183'üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyor. PTT’nin 183. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında PTT Başmüdürü Özcan Pamuk Çatmaca Şubesinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Başmüdür Pamuk, kaliteli ve uygun fiyatlı hizmetlerin süreceğini ifade ettiği konuşmasında, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Türkiye Yüzyılı vizyonu ışığında yenilikçi çözümler ile vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti uygun fiyatlarla sunmayı geçmişte olduğu gibi bugün de sürdüreceğiz. 23 Ekim 1840 tarihinde Posta Nezareti olarak Osmanlı Devleti içerisinde iletişim ve haberleşmeyi sağlamak üzere kurulan PTT AŞ, günümüzde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı olarak ülkemizin dört bir yanında, geniş hizmet ağı ile posta, kargo, lojistik, filateli ve e-ticaret gibi birçok sektörde vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için hizmetlerini sunmayı sürdürüyor.” Dedi.

2030 yılına kadar tüm araçların elektrikli olması planlanıyor

Pamuk, PTT’nin lojistik hizmetleri dışında her alanda aktif olduğunu dile getirdiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Şirket hizmetlerine ek olarak; sportif faaliyetlere destek veriyor, sosyal ve kültürel hayatın gelişmesine de katkı sağlıyor. Dünyada büyük bir hızla yaşanan dijital değişim ve dönüşümü yakından takip ederek çalışmalarını sürdüren PTT AŞ, iki asra yaklaşan tecrübesini yenilikçi bir hizmet anlayışı ile birleştirerek, hizmet sunduğu alanlarda Türkiye Yüzyılı vizyonu ile bir dünya markası olma hedefine emin adımlarla yürüyor. Sürekli kendini yenileyen PTT AŞ, yenilikçi projeler ile geçmiş ile günümüz arasında büyük bir fark ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da bu konuda PTT AŞ'nin projeleri ile ilgilenmiş, İzmir'de katıldığı bir tören öncesi PTT AŞ yetkilileri ile birlikte Şirketin yerli ve milli ürünü Kargomat 7/24'ü test ederek yapılan hizmet hakkında bilgiler almıştı. PTT AŞ, Türkiye Yüzyılı hedeflerinden biri olan ortak geleceğimizi koruma doğrultusunda "Sürdürülebilirliğin Yüzyılı" için adımlar atmış, Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) projesi ile kâğıt kullanımının azalmasına katkı sağlamıştır. Kapsayıcı ve küresel büyüme doğrultusunda "Kalkınmanın Yüzyılı" için de adımlar atan PTT AŞ, iştirakleri PttAVM ile ülkemizde üretilen ürünlerin yurt dışına ihracatını sağlayarak üretimi destekliyor aynı zamanda PTT Teknoloji projesi olan TRota ile de ulaşımın vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi için iş birlikleri sağlıyor. PTT AŞ, dünyada en önemli sorunlardan birisi olan doğanın kirletilmesi ve enerji israfı konularında da yaptığı çalışmalar ile örnek oluyor. Sıfır Atık Projesi kapsamında hizmet ederken tasarruf yapılmasını sağlayan projeler üreten PTT AŞ, araç filosunun yüzde 80'ini 2030 yılına kadar elektrikliye çevirmeyi planlayarak kullanılan elektrikli araçlar ile karbon salınımının azalmasını ve doğal güzelliklerin ve çevrenin korunmasını hedefliyor.

“Ulaştırma Bakanlığı çalışmaları yakından takip ediyor”

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Dünya Posta Birliği'nin (UPU) 4. Olağanüstü Kongresi ve Strateji Zirvesi'nde alınan posta ve kargo kutularında doğaya zararsız, geri dönüşüme uygun ve sıfır atığı destekleyecek malzemelerin kullanılması kararını onaylayan posta teşkilatlarından birisi olan PTT AŞ, Türkiye'nin 2053 yılı için belirlediği net sıfır karbon hedefine ulaşmasına faaliyetleri ile yardımcı oluyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda çalışmalarına devam eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da bakanlık himayesinde bulunan PTT AŞ'nin projeleri ile yakından ilgileniyor. Bakan Uraloğlu, bakanlığa bağlı kuruluşların faaliyetlerini sürdürdükleri alanlarda sundukları hizmetleri ile vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda sürdürülen faaliyetlerin Ülkemizin çevre konusundaki hassasiyetine uygun yürütülmesine özen gösteriyor. Bu bağlamda Ulaştırma Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu 2002 yılında yazılan ve 29 Ekim 2023'te adreslerine gönderilecek 40 bin mektubun yer aldığı "Cumhuriyetimizin 100. Yılına Mektup Kampanyası" ve ülkemizin 81 ilinde toplu taşımada ve daha birçok yerde kullanılması planlanan Türkiye Kart projesi gibi hizmetlerde de süreci yakından takip ederek çalışmaların verimli bir şekilde ilerlemesine destek oldu. PTT AŞ'nin 183. kuruluş yıl dönümü kapsamında açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "PTT'mizin geçmişte elde ettiği başarıları ile geleceğini şekillendirirken iletişim ve haberleşme alanlarında sunduğu hizmetleri ile vatandaşlarımıza karşı sorumluluğunun ne kadar büyük ve önemli olduğunun farkındayız. Bundan dolayı geçmişte olduğu gibi gelecekte de aynı özveri ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu özel gün vesilesiyle, siz değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Sizler olmadan, PTT Ailemizin bugünkü başarısı ve itibarı mümkün olmazdı.

“Büyük başarılara imza atıyoruz”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde iki asra yaklaşan tecrübemiz ışığında yurt içinde ve yurt dışında sunduğumuz hizmetlerimizle büyük başarılara imza atıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana hedefimiz, her koşulda ülkemizin çıkarlarına uygun bir şekilde hareket etmek, hizmetlerimizi her zaman milletimizin önceliklerine göre yürütmek ve onların ihtiyaç duyduğu her anda yanlarında olmaktır. Destansı tarihine yaraşır hizmetleriyle bugüne de adını altın harflerle yazdıran değerli PTT Ailemizin 183. yılını kutluyor, memlekete hizmet aşkıyla perçinlenecek nice yıllar diliyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkemize kazandırdığı Türkiye Yüzyılı vizyonu ışığında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yenilikçi çözümleri ile vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti en uygun fiyatlarla sunmayı geçmişte olduğu gibi bugün de sürdüreceğiz"

Başmüdür Özcan Pamuk konuşmalarının ardından PTT Şubesine hizmet almak üzere gelen 183. müşteri Murat Ceylan’a hediyesini takdim etti.