PCR testi sadece semptom gösterenlere yapılacak

Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında bir basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verildiğini açıklarken sadece belirtisi olan kişilere PCR testi yapılacağını söyledi.

PCR testi sadece semptom gösterenlere yapılacak

Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında bir basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verildiğini açıklarken sadece belirtisi olan kişilere PCR testi yapılacağını söyledi. Bakan Koca, açıklamasında; “Salgının son dönemi ile ilgili aldığımız bazı kararları bir önceki bilim kurulu toplantımızdan sonra sizlerle yazılı olarak paylaşmıştım.

Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı kişilerin karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler. Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden çıkarmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim” dedi.

Fahrettin Koca’nın bu önemli açıklamasını Bartın Valiliği de soysal medya hesabından paylaştı.