Özüoklu 'Türk milliyetçiliği mahkum edilemez'

İYİ Parti, Bartın dahil 81 İlde gerçekleştirdiği ortak basın açıklaması ile geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaptıkları paylaşım dolayısıyla gazetecilerin gözaltına alınması ve tutuklanmalarına tepki gösterdi. Eş zamanlı yapılan açıklamada İYİ Parti Bartın İl Başkanı Sinem Özüoklu 'Türk milliyetçisi olmak, Türk milletinin geleceği için paylaşımlarda bulunmak 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' pankartını taşımak asla bir suç olmadığı gibi Türk milletinin her bir ferdinin görev ve sorumluluğundadır' dedi.

Özüoklu 'Türk milliyetçiliği mahkum edilemez'

İYİ Parti, Bartın dahil 81 İlde gerçekleştirdiği ortak basın açıklaması ile geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaptıkları paylaşım dolayısıyla gazetecilerin gözaltına alınması ve tutuklanmalarına tepki gösterdi.  81 ilde eş zamanlı gerçekleşen basın açıklamasını Bartın’da İl Başkanı Sinem Özüoklu yaptı.  Başkan Özüoklu açıklamasında gazetecilerin hedef alındığını ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, Cumhuriyetimizin ana unsuru olan Türk milliyetçiliği düşüncesine sahip gazetecilere yönelik yeni bir baskı politikası geçtiğimiz günlerde ifşa olmuştur. 1944’te tabutluklarda, 1980’de Mamak’ta zincirlenmek istenen Türk milliyetçiliği; 2023’te siyasi iktidarın yol açtığı sığınmacı dalgasına karşı Türk milletini bilinçlendirmek isteyen genç gazeteciler üzerinden hedef alınmıştır. Oysa bu topraklarda gazetecilik, milletin derdini dert edinmek ve bunların çözümü için cesaretle doğruları yazıp konuşabilmektir. Gözaltına alınan ve tutuklanan genç gazeteciler de işte bu sorumluluğun bir parçasıdır. Ancak kulak verilecekleri yerde gözaltına alınmış ve tutuklanmış, bunlar yetmemiş gibi genel sağlık hakları görmezden gelinmiştir.” Dedi.

“Türk milliyetçisi olmak suç değildir”

Özüokulu açıklamasının devamında şunları da söyledi, “Bu kasıtlı ve art niyetli tutum sonucunda, söylemekten utanç duyulması gereken; “Gönderilerinde milliyetçi paylaşımda bulundukları tespit edilmiştir” ifadesi dava dosyasına girmiştir. Dosyada delil diye yer alan; “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” pankartının fotoğrafı ise sanki bir suç unsuru gibi sunulmuştur. Buradan kamuoyuna şunu memnuniyetle duyuruyoruz. Türk milliyetçisi olmak, Türk milletinin geleceği için paylaşımlarda bulunmak; “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” pankartını taşımak asla bir suç olmadığı gibi Türk milletinin her bir ferdinin görev ve sorumluluğundadır.

“Savunmayı ve korumayı sürdüreceğiz”

Sözde çözümü Oslo’da, Habur’da, Kandil’de arayan; posta güvercinleriyle terör örgütü elebaşına mesajlar gönderen iktidar hem sığınmacı gündemini bastırmak hem de sözde Çözüm Süreci garabetinde yaptığı gibi Türk milliyetçiliğini yeniden mahkûm etmeye çalışacaksa buradan duyuruyoruz ki; bu tutumun karşısında dimdik bir İYİ Parti olacaktır. Bu toprakların mayasıyla yoğrulan, beş bin yıllık mazisiyle insanlık tarihini belirleyen Türk milletinin milliyetçiliğini yapmak da bu ülkenin her bir vatandaşına düşen vazgeçilmez bir haktır. Belirtmek isteriz ki Ulu Önderimiz olmasından her zaman övündüğümüz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; Ziya Gökalplerden Erol Güngörlere kadar tertemiz Türk münevverlerinin, devlet adamlarının yeşerttiği ve büyüttüğü Türk milliyetçiliği düşüncesini İYİ Parti olarak savunmayı ve korumayı sürdüreceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, Türk milliyetçiliğinin mahkûm edilmesine geçit vermeyeceğiz. Aziz milletimize saygılarımızla.”