Oda başkanları İsrail'i kınadı

İsrail'in Filistin'e yönelik gerçekleştirdiği saldırıları ve insan hakları ihlallerini derin bir endişe ve üzüntü ile takip ettiklerini ifade eden Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) ve Birliğe bağlı oda başkanları 'İsrail'in Filistin'e yönelik gerçekleştirdiği saldırıları ve insan haklarını ihlallerini kınıyoruz' dedi.

Oda başkanları İsrail'i kınadı

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) ve Birliğe bağlı oda başkanları yaptıkları açıklamayla İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı. İsrail’in Filistin'e yönelik gerçekleştirdiği saldırıları ve insan hakları ihlallerini derin bir endişe ve üzüntü ile takip ettiklerini ifade eden BESOB Başkanı Yılmaz Akdeniz, şunları söyledi:

“İsrail’in Filistin'e yönelik gerçekleştirdiği saldırıları ve insan hakları ihlallerini derin bir endişe ve üzüntü ile takip ediyoruz. Bu olaylar karşısında sessiz kalmak, insanlık değerlerine ve vicdanımıza ihanet etmek anlamına gelir. Bu nedenle, Filistin halkının maruz kaldığı acıları ve zorlukları kınamak ve uluslararası topluluğa bu olaylara müdahale etme çağrısı yapmak istiyoruz. İsrail'in Filistin topraklarına yönelik saldırıları, sivillerin yaşamlarını tehdit eden, hastanelere kadar canice bombalayan ve temel insan haklarını ihlal eden şiddet eylemleri içermektedir. Özellikle Gazze Şeridi'nde gerçekleşen bombardımanlar, birçok masum insanın yaşamını yitirmesine ve yaralanmasına neden olmuştur.

“Gazze’de hastanelere düzenlenen saldırıyı kınıyoruz!”

Bu saldırılar, uluslararası hukuka ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamelerine aykırıdır. Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimize bağlı odalarımızın başkanları olarak Filistin'deki acıları paylaşıyor ve İsrail'in Filistin halkına yönelik şiddeti ve savaş suçunu lanetliyoruz. Aynı zamanda, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi için modern dünyanın temsilcisi tüm ülkelerden de aynı hassasiyeti bekliyoruz. Gazze’de masum sivillerin tedavi gördüğü hastanenin bombalanması kesinlikle kabul edilemez! Masum insanlara yapılanı kabul etmiyoruz ve Gazze’de hastanelere düzenlenen bu saldırıyı kınıyoruz! Savaşın en kısa sürede sona ermesini ve bir an önce bölgede barışın ve huzurun hâkim olmasını canı yürekten temenni ediyoruz. Saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı; yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Açıklamada Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Özcan Uzun,  Bakkallar ve Bayiler Odası başkanı Barış Özkan,  Kahveciler ve Şerbetçiler Odası Başkanı Ayhan Tepe, Terziler Odası başkanı Hulusi Kaymakçı,  Marangozlar ve Çekiciler Odası başkanı Yaşar Bakkal,  Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Cemal Zeybek, Ulus Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ferdi Özer, Ulus Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Barış Gökalp ve  Amasra Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Çoşkun Yüksel de yer aldı.