Mecbur kalmadıkça bu saatlerde dışarı çıkmayın!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre hava sıcaklıkları Bartın dahil olmak üzere Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde bugünden itibaren mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde seyredecek. Bartın Valiliği, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine dayanarak Bartın halkına mevsim normalleri üzerinde yaşanacak sıcaklıklar için uyarıda bulundu. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü de il genelinde artan hava sıcaklıklarının ardından uyarılarda bulunarak, güneş çarpmasına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Gün içerisinde dışarıya çıkan vatandaşların aşırı sıcaklar dolayısıyla güneş çarpmasına maruz kalabileceğine dikkat çekilen açıklamada günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiği vurgulandı.

Mecbur kalmadıkça bu saatlerde dışarı çıkmayın!

Sıcak havaya karşı uyarılar peş peşe geldi!

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke geneli için sıcak hava uyarısında bulundu.

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; hava sıcaklıklarının batı kesimlerden başlayarak daha da artacağı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde, diğer bölgelerde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Hafta sonu yağışla birlikte sıcaklıkların batı kesimlerde azalarak mevsim normalleri civarına inmesi bekleniyor.

Bartın’ın da yer aldığı Batı Karadeniz Bölgesi için de sıcak hava uyarısı yapılırken yüksek seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle, kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere vatandaşların günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 saatleri arasında açık alanda bulunmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği hatırlatıldı.

 

Valilik de uyardı!

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmin raporları doğrultusunda Bartın Valiliği de bir uyarıda bulundu. Valilikten yapılan uyarıda Cuma gününe kadar ilimizde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olacağına dikkat çekilerek vatandaşların dikkatli olmaları talep edilirken “Meteorolojik verilere göre ilimizde mevsim normalleri üzerinde seyretmekte olan hava sıcaklıklarının Salı ve Cuma tarihleri arasında artması beklendiğinden sıvı kaybı, güneş çarpması ve benzeri olumsuzluklara karşı özellikle; kronik rahatsızlığı olanlar,  65 ve üstü yaştakiler, çocuklar, hamileler, obezite hastaları başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11:00-16:00 saatleri arasında dikkatli ve tedbirli olmalarını önemle rica ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 

Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın!

 

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü de il genelinde artan hava sıcaklıklarının ardından uyarılarda bulunarak, güneş çarpmasına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Gün içerisinde dışarıya çıkan vatandaşların aşırı sıcaklar dolayısıyla güneş çarpmasına maruz kalabileceğine dikkat çekilen açıklamada günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiği vurgulanırken Vücudun sıvı ihtiyacı öncelikle su ile karşılanmalıdır. Sıcak hava şartlarında su içmeyi ihmal etmeyin, eksik sıvı  alımı nedeniyle gelişebilecek olası sağlık sorunlarının önüne geçin. Mevsime uygun, terletmeyen, açık renkli kıyafetler tercih edin. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Geniş kenarlı şapka takın. Yeterli miktarda su ve sıvı gıda tüketin. UV korumalı güneş gözlüğü takın. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın.” denildi.

 

Önemli hasarlara yol açabilir

 

Tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da sıcak hava etkisini göstermeye devam ederken sıcaklığın artış gösterdiği bu günlerde uzmanlar, vatandaşları güneşin tam tepede olduğu öğle vakitlerinde dışarıya çıkmaması için uyarıyor.

Etkili olan aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirebileceğine dikkat çeken uzmanlar, sıcaklık ve nemin artış gösterdiği bu günlerde sıcak çarpmasına karşı uyarırken beslenmeye ve özellikle su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

 

Bartın’daki binlerce kişiyi de ilgilendiren hayati uyarılarda bulunan Halk Sağlığı uzmanları da aşırı sıcaklarda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı:

“Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir.

Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

 

İşte risk altındaki gruplar!

 

Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar; yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, dört yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar, sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler, sokak çocukları ve evsizlerdir. Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.

 

Bu saatlerde denize girip güneşlenmeyin

 

Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.

Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem(en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.

 

Ağır fizik aktivitelerden kaçının

 

Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.

Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

 

Beslenme ve sıvı alımına dikkat!

 

Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.

Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.

Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.

Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.”