Kurtkaya'dan Gazeteciler Derneğine ziyaret

Gelecek Partisi Bartın Belediye Başkanı Adayı Yasemin Dora Kurtkaya, Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı ve Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Karaman'ı ziyaret ederek, Bartın basının ve Hergün Gazetesi çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Kurtkaya'dan Gazeteciler Derneğine ziyaret

Gelecek Partisi Bartın Belediye Başkanı Adayı Yasemin Dora Kurtkaya, Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı ve Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Karaman’ı ziyaret ederek, Bartın basının ve Hergün Gazetesi çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Ziyarette basının ne yazık ki ülkemizde özgürlüğünün bir bir kısıtlandığını ifade eden Başkan Adayı Kurtkaya “Tek adam sistemine dönüşen ve parlamenter demokratik sistemden kopan ülkemizde her türlü özgürlükler maalesef bir bir kısıtlanmaktadır. Gazetelerin kapatıldığı, televizyon kanallarına cezalar yağdırıldığı, radyoların susturulduğu bir ortamda yazmak, araştırmak ve konuşmak giderek imkânsızlaşmaktadır. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre Türkiye, 180 ülke içerisinde 149'uncu sırada yer alıyor. Yine Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından hazırlanan raporda ise 26 gazetecinin, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle cezaevinde bulunduğu belirtiliyor” dedi. 

“Tüm gazetecilerimizin yanındayız”

Türkiye’nin dünya basın özgürlüğü sıralamasında 149. Ülke olduğuna dikkat çeken Yasemin Dora Kurtkaya  “Kutuplaştırıcı politikalar ile Türkiye’yi dünyadan, komşuyu komşudan, evladı babadan, eşi dosttan ayıran iktidar geldiğimiz noktada kimi hangi sebepten ‘dış güç’ veya ‘terörist’ ilan ettiğini kendisi bile hatırlamamaktadır, anlayamamaktadır. Böyle bir ortamda Türkiye’nin dünya basın özgürlüğü sıralamasında 149. Ülke olması yadsınır bir durum değildir. Son çıkardıkları ve bizim de ilk günden beri karşısında olduğumuz Dezenformasyon Yasası ile iktidar toplu bir sansür anlayışına imza atmış tarihe kara bir not düşmüştür. Ancak biz biliyoruz ki 10 Ocak 1961 yılında bu kutsal mesleği icra eden cesur gazeteciler, haklarına karşı nasıl mücadele ettiyse yine mücadele edecek, direnecek ve kazanacaktır. ‘Gazeteci yazacak, memleket ilerleyecek’ inancıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü her türlü baskının hüküm sürdüğü, Dezenformasyon Yasalarının, sansür yasalarının çıkarıldığı ortama rağmen kutluyor, ülkemizde mesleğini icra etmeye çalışan tüm gazetecilerimizin yanında olduğumuzu ve olacağımızı bildiriyoruz” şeklinde konuştu.

Nihal Karaman ise ziyaretlerinden dolayı Kurtkaya’ya teşekkür etti.