Karakaş: 'Vatandaşı faturalarla çarptılar!'

Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt başta olmak üzere son dönemde tüketim maddelerine yapılan yüksek zam oranlarıyla ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Selim Karakaş, AK Parti iktidarı tarafından elektrikte yapılan 'Kademeli tarife' düzenlemesiyle vatandaşların elektrik faturalarında çarpıldığını söyledi. Yapılan son kademe düzenlemesinde hiçbir şeyi değiştirmediğini belirten Başkan Karakaş, 'Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar. Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte. bir kez daha söylüyoruz Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, elektrik, doğalgaz ve akaryakıt başta olmak üzere son dönemde tüketim maddelerine yapılan yüksek zam oranlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Parti binasındaki açıklamada AK Parti iktidarının zam yapmaya doymadığını vurgulayan Başkan Karakaş, “Saray iktidarı zam yapmaya doymuyor. Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor.  Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş! Kaybeden kim? 83 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları!” dedi.

“Saray iktidarı Cumhuriyet tarihin en büyük zammını yaptı”

AK Parti iktidarının “Kademeli tarife” adı altında elektriğe  Cumhuriyet tarihinin en büyük zammını yaptığını kaydeden Selim Karakaş, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AKP İlçe Başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu.  Saray iktidarı, elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi.

“Zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar”

Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar. Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı.  Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı.

“Israrlı basiretsiz yönetim vatandaşlarımızın bütçesinde yeni gedikler açtı”

"Kademeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bu kez AKP Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovatsaat yerine 210 kilovatsaate çıkarılacağını duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa “Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” diye defalarca uyardık. Defalarca “Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmalıdır” diye uyardık.  Saray’ın “ben yaparım olur” zihniyetiyle ısrarlı basiretsiz yönetimi vatandaşlarımızın bütçesinde yeni gedikler açtı.

“Zam yine zam olarak kaldı!”

Değişen hiçbir şey olmadı!  Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte.  4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu.  Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı!  Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak.

“Ticarethane tarifesine de tarihin en büyük zammı yapıldı”

Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz; “Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!”  Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz.

“Kara Kış Fonu derhal kurulmalı”

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır. Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir.

“Tarım, sanayi ve ticarethanelere yapılan zamlar geri çekilmeli”

 KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır.  Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir. Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir. Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız!

“Maliyetlerin tamamı vatandaşlarımıza zam olarak yansıyacak”

Biz tekrar tekrar dile getirmekle birlikte halkımız zaten evine gelen faturalardan bunları bire bir yaşıyor. Bartın özelinde konuşacak olursak büyük bir kesimin geçimini sağladığı sanayi esnafı özellikle ticarethanelere son gelen zamdan sonra gerçekten çok zor durumdalar. Bir önceki tarifeye göre 500 TL, 600 TL gelen elektrik faturaları 1500 TL, 1600 TL civarında gelmeye başlamış. Hizmet sektöründe çalışan iş yeri sahiplerinde aynı durum söz konusu. Biz hepimiz biliyoruz ki bu maliyetlerin tamamı gerçek hizmeti alan vatandaşlarımıza zam olarak yansıyacaktır.

“Saray iktidarı sağ eliyle verdiğini sol eliyle cebine atmıştır”

Özellikle bu kış ayında enerjiye yapılan zamların bir kez daha vurgulamak istiyorum tamamımın 2020 ve 2021 fiyatlarına geri çekilmesi lazım. Yoksa sizin asgari ücrete, memura ve emekliye yaptığınız zammın şuanda hiçbir değeri kalmamıştır. Saray iktidarı sağ eliyle verdiğini sol eliyle cebine atmış demektir. Maalesef saray iktidarı bu ülkeyi yönetemiyor ve bu bilinmezlikler içinde savrulmaya devam ediyor. Gerçekten insanlarımız zor durumda. Bu insanların seslerine kulak vermeleri lazım.

“Esnaf ve sanayiciler nedendir bilmiyoruz ama konuşamıyorlar”

 

Esnaf ve sanayiciler ile bunların meslek odaları nedendir bilmiyoruz ama konuşamıyorlar. Korkuyorlar ya da çekiniyorlar. Ama korkunun ecele faydası yok. Biz her zaman esnafımızın, memurumuzun, emeklimizin, işçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Onların sıkıntılarını dile getireceğiz.

“Doğalgaz problemini bulunan 4 milyar metreküpün çözemeyeceğini görüyoruz”

Gazetecilerin sanayide yaşanan doğalgaz sıkıntısını sorması üzerine de Selim Karakaş, şu açıklamalarda bulundu:

“ Sanayi bölgeleriyle ilgili doğalgazda bir 10 güne yakın kısıtlamaya gittiler. Bununla ilgili fabrikaların üretim durduğunu biliyoruz. Doğalgaz kısıtlamasının İran’dan kaynaklandığı söyleniyor ama Türkiye’de aslında kış ayına dolu girilmesi gereken doğalgaz depolarının boş ya da boşa yakın seviyede olduğunu, dolayısıyla doğalgazı tedarik edemediklerini gördük. “Filyos açıklarında doğalgaz bulduk” diyorlar. 4 milyar metreküp doğalgazın bir yıl sonra üretime gireceği söyleniyor. Ama konuşan rakamlara ve ülkemizin doğalgaz tüketimine batlığımızda biz yurt dışına bağımlı olduğumuz sürece bu 4 milyar metreküpün çözemeyeceğini de görüyoruz.

“Madem doğalgazı bulduk doğalgaz fiyatlarına niye zam yapıyoruz?

Bunları da vatandaşa müjde gibi söyleyeceklerine madem 4 milyar metreküp doğalgazı bulduk doğalgaz fiyatlarına niye zam yapıyoruz? Niye yüzde 52 arttırıyoruz? Günlük yalanlarla vatandaşın kafasını karıştırıp onu oyalamaya çalışıyorlar aslında. Gerçekten sanayici e çok büyük sıkıntıda. Bir taraftan sanayi sektörünü düşünürsek asgari ücreti ödeyecek kadar kazanamadıklarını işin içinde olan insanlar olarak bizler de görüyoruz. Ülke ekonomisi bozuk olduğu zaman her sektör duruyor. Mesela ben inşaat sektörü içindeyim ve 4 aydır iş yapmıyoruz. Ama bütün ücretleri, faturaları ve vergileri ödemeye devam ediyoruz.

“Karakış geçtikten sonra doğalgaz yardımları o faturalara gelecek faiz zamlarını bile karşılamaz”

Ödeyemez hale geldiği zaman da o işletmeler bir bir ya devredilecek ya da kapatılacak. İşin aslı işletme sahiplerinin de elektrik faturalarını paylaşmaları lazım ki onların yükünü de vatandaşlarımız görsün. Özellikle akaryakıta, elektriğe ve doğalgaza gelen maliyetler bizim vatandaşımıza önümüzdeki ayda zam olarak yansıyacak. Genel Başkanımız “Kara Kış Fonunu derhal devreye sokun” diyor. Buna verilen cevapta “Vatandaşımıza doğalgaz yardımı da yapacağız” dedi. Ama bu yardımlar Mart ayında yapılacak. Karakış geçtikten sonra yapacağınız doğalgaz yardımları o faturalara gelecek faiz zamlarını bile karşılamaz. İnsanlarımızla resmen alay ediyorlar. Bir kaz daha söylüyorum. Ülkeyi yönetemiyorlar, savruluyorlar.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN