Kamu Emekçilerinden Amasra'ya 105 işçi alınmasına tepki

Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) 2 bin, Bartın'dan da alınan 400 işçiden 105'inin TTK Amasra Müessesesinde çalıştırılacak olmasını kabul etmediklerini söyleyen Enerji Sanayii ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Zonguldak Şube Yöneticisi Gazi Toplu 'Amasra Müessesesinin norm kadro hesabına göre çalışması gereken toplam yer altı ve yerüstü çalışan sayısı 1145'dir. Toplam çalışan işçi 662'dir. 523 işçi işe alınması gerekirken TTK'nin 400 işçi sözünden 105'e düşmesini kabul etmiyoruz. Bu kararın geri alınmasını istiyoruz' dedi.

Kamu Emekçilerinden Amasra'ya 105 işçi alınmasına tepki

Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) alınan 2 bin işçiyle ilgili Kamu Emekçileri Konfederasyonu adına açıklama yapan Enerji Sanayii Ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Zonguldak Şube Yöneticisi Gazi Toplu, bu işçilerden Bartın’a ayrılan 400 kontenjan arasından sadece 105’nin TTK Amasra Müessesesinde çalıştırılacak olmasına tepki gösterdi. Amasra Müessesine aslında 523 işçinin alınması gerektiğini kaydeden Toplu “Türkiye Taşkömürü Kurumu'na alınacak 2 bin işçinin 400’ü için Bartın'dan kura çekimi yapılmıştır, Bartın'dan 400 işçi seçilmiştir. İşe başlama zamanı geldiğinde ise TTK Amasra Müessesesi’nde çalıştırılacak yeni maden işçisi sayısı 105 kişi olarak belirlenmiş ve 295'i Zonguldak'a gönderilmek istenmektedir. Hâlbuki Amasra Müessesesinin norm kadro hesabına göre çalışması gereken toplam yer altı ve yerüstü çalışan sayısı 1145’dir. Toplam çalışan işçi 662’dir. 523 işçi işe alınması gerekirken TTK’nin 400 işçi sözünden 105’e düşmesini kabul etmiyoruz” dedi.

“Amasra Müessesesi büyük bir bedel ödemiştir”

Amasra Müessesesinin eksik işçiyle daha çok kömür üretme çabası sonucu 43   madenci şehidi vererek büyük bir bedel ödediğini kaydeden Gazi Toplu “Eksik işçiyle daha çok kömür üretme çabası iş sağlığı ve güvenliğini ortadan kaldırmış ve nihayetinde de 43   madenci şehidiyle Amasra Müessesesi büyük bir bedel ödemiştir.  Kamu Sendikaları Konfederasyonu olarak sendikal dayanışma gereği maden emekçisi kardeşlerimizin haklı taleplerini destekliyoruz. Hâlbuki bu işçiler Bartınlıdır. Bu karar 295 maden emekçisini ve onların ailelerini etkileyecektir. Zorunlu sürgün gibi 295 işçinin yerlerini yurtlarını bırakmalarına neden olacaktır.  Bundan Bartın ekonomisine yönelik olumsuz sonuçlar da doğacaktır. Bu kararın geri alınmasını istiyoruz.  Bu vesile ile 43 madenci şehidimizi saygıyla anıyoruz ve maden emekçilerinin haklı taleplerinin savunulmasında yanlarında olduğumuzu ilan ediyoruz” şeklinde konuştu.