Jandarma kuruluşunun 183. Yılını kutladı

Bartın'da Jandarma Teşkilatının kuruluşunun 183. Yılı kutladı. Bartın İl Jandarma Komutanlığı'nca yapılan kutlamada Jandarma Komutanı Albay Ersin Aslan, Jandarma Teşkilatının 183. kuruluş yıl dönümü kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Jandarma kuruluşunun 183. Yılını kutladı

Jandarma Teşkilatının kuruluşunun 183. yılı Bartın’da düzenlenen törenle kutlandı. Jandarma Teşkilatının 183’üncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Heykeli önünde çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.  Bartın İl Jandarma Komutanı Albay Ersin Aslan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Şehitler unutulmadı

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Şehitlik ziyareti gerçekleştirildi. Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Erkan Şahin, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Jandarma Komutanı Albay Ersin Aslan, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Çetin’in katıldığı programda şehitlerimiz için Kuran tilaveti yapılıp dua edilirken şehitlerimizin mezarına karanfil bırakıldı.

İl Jandarma Komutanlığı’nda kutlama

Toplumun huzur ve güvenliği için çalışmalarını gözler önüne seren Jandarma Teşkilatının 183. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında son olarak ise İl Jandarma Komutanlığı’nda bir program gerçekleştirildi.

Bartın Valisi Nurtaç Aslan, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Erkan Şahin, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Çetin ile birçok kurum müdürü ve askeri erkanın katıldığı programda konuşan İl Jandarma Komutanı Albay Ersin Aslan, Jandarma Teşkilatının 183. kuruluş yıl dönümü kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşadıklarını aktardı.

Arslan: “Halkımızın hizmetindeyiz”

Jandarma Genel Komutanlığının üstün gayret ve alın teriyle çalıştığını ifade eden Albay Ersin Aslan, şöyle konuştu:

“Bugün, mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 183'üncü yıl dönümünü gururla kutlamanın onur, mutluluk ve heyecanı içindeyiz. Başarılarla dolu 183 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı, kuruluşundan bugüne kadar yüce milletimizin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusumuzun her zaman takdirini kazanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler, milletimizin bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek, var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azim ve kararlılığındayız.

Türk milletinin sonsuz güvenine mazhar olmayı başaran Türkiye Cumhuriyeti Jandarması, kurulduğu günden bu yana günlük yaşamın her anında, ülkemizin her noktasında; gece-gündüz, sıcak- soğuk, yağmur-çamur demeden halkımızın hizmetinde olmuş, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Yerleşik kurum kültürü ve kimliğine sahip personeli ile Jandarma; üstün birlik ve silah arkadaşlığı ruhu; vatandaşa insan merkezli, adaletli, sevgi ve şefkatle, birleştirici ve kucaklayıcı yaklaşımı ile her zaman milletinin yanında yer almıştır ve almaya da devam edecektir.

“Milletinden aldığı destekle fedakârca görev yapmaktadır”

Jandarma; üstün vazife anlayışı, sarsılmaz disiplini, etkili ve gerçekçi eğitimi, yüksek fiziki ve moral gücü ile kutsal vatan topraklarımız üzerinde görev yaptığı her noktada Türkiye Cumhuriyeti'nin gücü ve teminatı olmuştur. Kahramanca, canı pahasına her türlü zor koşullarda en zor arazi kesimlerinde teröristle mücadele harekâtı icra eden Jandarma, Emniyet Teşkilatımız ve diğer Kurum ve Kuruluşlarla tam bir koordine içinde bağrından çıktığı milletinden aldığı destekle fedakârca görev yapmaktadır.

Jandarma Genel Komutanlığının tüm personeli görevlerini icra ederken ve hizmetleri yürütürken her zaman ve her yerde yürürlükteki kanunları ve nizamları kendisine rehber almakta ve her türlü çözüm ve tedbiri hukuk düzeni içinde aramaktadır. Yurdumuzun her köşesinde, halkla iç içe olarak büyük bir özveri ve heyecanla görev yapan ve devletin halka açılan penceresi konumunda olan Jandarma; Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında, hukuk devletinin kurallarına uygun, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine saygılı, halkın memnuniyetini sağlayacak şekilde güvenlik hizmeti sunmayı benimseyen ve halkımızla bütünleşmiş, modern teknolojinin bütün imkânlarını etkinlikle kullanabilen, milli, ahlaki ve mesleki değerlerle yetişmiş personeliyle üstün bir vazife anlayışı, büyük bir sorumluluk duygusu ve özveriyle verilen tüm görevleri yerine getirme gayret, azim ve inancı içerisindedir.

“Jandarma Teşkilatı onları daima minnetle anacak”

Bu anlamlı gün vesilesiyle, Jandarma Teşkilatının ulaştığı bugünkü onurlu seviyede emek, gayret ve alın terleri bulunan saygıdeğer komutanlarımıza ve değerli mensuplarımıza müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim. Bizlere bırakılan bu güçlü ve değerli mirastan dolayı Jandarma Teşkilatı onları daima minnetle anacaktır.

Jandarma Teşkilatının 183'üncü kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ulusumuzun birlik ve beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve cumhuriyetimizin temel niteliklerinin muhafazası için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anar, Jandarma Teşkilatının fedakâr personel ve ailelerine sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

183 yıldır ulusuna ve ülkesine hiçbir karşılık beklemeksizin fedakârca ve kahramanca hizmet eden; tarihi şan, şeref ve üstün başarılarla dolu, Kanun Ordusu Jandarma Genel Komutanlığının tüm personeli adına, bu mutlu günümüze teşriflerinizden dolayı en derin saygılarımı sunarım.”

Vali Arslan: “Mesai mefhumu gözetmeksizin fedakarca çalışıyor”

Jandarma Teşkilatının başarılarının artarak devam edeceğine inancının tam olduğunu vurgulayan Bartın Valisi Nurtaç Arslan da “Milletimizin huzur ve güvenliği için vatanımızın dört bir yanında emniyet ve asayişin tesis edilmesi amacıyla kendisine verilen görevleri büyük bir özveri, cesaret ve üstün başarı ile yerine getiren Jandarma Genel Komutanlığımızın 183’üncü kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Vatanımızın her karış toprağında görev yapan Jandarma Teşkilatımız, vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için ilk günkü heyecanıyla, vatan sevgisiyle, çalışma azmiyle, gece gündüz mesai mefhumu gözetmeksizin fedakarca çalışmaktadır. Bu çalışmalarında da gerek teknoloji alanındaki gerekse uluslararası düzeydeki tüm yeniliklere ayak uydurmaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Jandarma Teşkilatımızın başarılarının artarak devam edeceğine inancım tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm Aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle, Kahraman Gazilerimizi de şükranla anıyor, Jandarma Teşkilatımızın kuruluş yıldönümünü kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Jandarma Komutanlığı’nın narkotik köpeği Cesur ile bomba arama köpeği Mika hünerlerini sergilerken protokolden ve katılımcılardan büyük alkış aldı.

Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Halil Çelik’in zeybek gösterisiyle program sona erdi.