İlk toplantıda rakam çıkmadı

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bartın'daki binlerce asgari ücretliyi de yakından ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalara başlayacağını açıklamasının ardından Komisyon ilk toplantısını yaptı. 1 saat süren toplantı sonunda herhangi bir rakam çıkmazken TÜRK İŞ Heyet Başkanı Veli Solak, 'Bayramdan önce bitmesini bekliyoruz. Maaşın hayat şartlarına göre güncellenmesini istiyoruz' dedi.

İlk toplantıda rakam çıkmadı

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bartın’daki binlerce asgari ücretliyi de yakından ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalara başlayacağını açıklamasının ardından asgari ücrete ara zam için çalışmalarına resmen start aldı. Tespit komisyonu ilk toplantı için  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bir araya geldi. Toplantı yaklaşık 1 saat sürerken  ilk açıklama TÜRK İŞ Heyet Başkanı Veli Solak'tan geldi. Solak, "Bayramdan önce bitmesini bekliyoruz. Toplantı yarın da olabilir, herhangi bir tarih yok. Talebimiz bir an önce bu toplantının bitmesi. Ev kiralarına, hayat pahalılığına göre asgari ücretin güncellenmesini istiyoruz" dedi.

Karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilecek

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nunda işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci yer aldı. İşçi kesimini TÜRK-İŞ, işverenleri de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsil etti. Görüşmenin ardından komisyondan çıkan karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilecek. Erdoğan'ın inisiyatif kullanarak son bir dokunuş yapması beklenen asgari ücret rakamı kamuoyuyla paylaşılacak. Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.