Esnaf ve sanatkarların kredi taksitleri ertelendi

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, kooperatif kefaletiyle veya doğrudan Türkiye Halk Bankası kaynaklarından Hazine faiz destekli kredi kullanan ve COVID-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların kredi taksitlerinin ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararının Resmi Gazetede yayımlandığını açıkladı.

Esnaf ve sanatkarların kredi taksitleri ertelendi

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, kooperatif kefaletiyle veya   doğrudan Türkiye Halk Bankası kaynaklarından Hazine faiz destekli kredi kullanan ve COVID-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarların kredi taksitlerinin ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararının Resmi Gazetede yayımlandığını açıkladı.  Kooperatif  Başkanı Kadir Akal yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifimiz kefaletiyle veya   doğrudan Türkiye Halk Bankası kaynaklarından Hazine faiz destekli kredi kullanan ve COVID-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarlarımızın kredi taksitlerinin ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı 4 Şubat 2021 tarih ve 31385 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Buna göre; Esnaf ve sanatkarlarımızın kooperatifimiz kefaletiyle veya doğrudan Türkiye Halk Bankası kaynaklarından 31 Aralık 2020 ve öncesi tarihlerde kullanmış oldukları kredilerden doğan borçlarından, vadesinde ödenmeyen ve Banka takibine alınmamış taksitleri ile 1 Ocak 2021- 30 Haziran 2021 tarihleri arası dönemde ödenmesi gereken taksitleri ertelenecektir.

Erteleme işlemleri; Krediye tanımlı faiz oranı üzerinden faiz tahakkuk ettirilerek ve erteleme döneminde tahakkuk edecek taksit, anapara ve faiz tutarlarının ertelenen taksitten sonraki taksitlere eşit olarak eklenmesi suretiyle gerçekleştirilecektir. Erteleme işlemi herhangi bir talebe gerek kalmaksızın, taksitin vadesinde ödenmemesi halinde Bankaca gerçekleştirilecektir. Otomatik ödeme talimatı olanların taksitleri vadesinde Bankaca tahsil edilecek olup, erteleme isteyen ancak otomatik ödeme talimatı bulunanların bu talimatlarını iptal ettirmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, bu Karar kapsamında kredi taksitleri ertelenenlerden, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısının azaltamayacağına dair taahhütname alınacaktır.

Kredilerinin ertelenmesini isteyen üyelerimizin kooperatifimize gelerek taahhüt formlarını doldurmaları gerekmektedir.”