DOKTORLAR YENİDEN 1 GÜNLÜK İŞ BIRAKMAYA HAZIRLANIYOR

Ağır çalışma koşulları, düşük ücretler, şiddet, mobing gibi sorunlar dolayısıyla mesleğin çekilmez hale geldiğini ifade eden doktorlar, taleplerini ve seslerini duyurulabilmek için 1 günlüğüne iş bırakmaya hazırlanıyor. Amaçlarının halkın mağduriyeti değil, seslerini duyurmak olduğunu ifade eden Bartın Tabip Odası, 8 Şubat Salı Günü bir kez daha iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. Çocuk ve erişkin acil hastalar, hamileler, diyaliz hastaları, kanser hastaları, Covid-19 hastaları, yatan hastalar ve acil ameliyatlar yapılmaya devam edeceğini ifade eden Tabip Odası, polikliniklerde hasta bakılmayacağını kaydetti. Oda, 'Bu konuda halkımızın anlayış göstermesini ve 8 Şubat günü, acil değiller ise hastaneye ve aile sağlığı merkezlerine gelmemelerini diliyoruz' dedi.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

Ağır çalışma koşulları, düşük ücretler, şiddet, mobing gibi sorunlar dolayısıyla mesleğin çekilmez hale geldiğini ifade eden doktorlar, taleplerini ve seslerini duyurulabilmek için 1 günlüğüne iş bırakmaya hazırlanıyor. COVİD-19 salgını baş gösterdiğinden bu yana, sağlık alanındaki sorunlar daha belirgin hale geldiğini ifade eden Bartın Tabip Odası “Özellikle Covid-19 salgını baş gösterdiğinden bu yana, sağlık alanındaki sorunlar daha belirgin hale gelmiştir. Şöyle ki;   Türkiye, covid-19 vakalarının en çok görüldüğü ve en yüksek ölümlerin olduğu ülkelerden biri haline geldi. Bu nedenle halkımızla birlikte en başta biz sağlık çalışanları ve hekimler olarak hastalanıp, hayatımızla ödüyoruz. Salgına karşı asıl mücadele, hastalığın yayılmasını önleyecek önlemlerin sahada yapılmasıdır” dedi.

“Hekim 5 dakikada teşhis koyup hastayı nasıl tedavi verecek ?”

Uygulanan sağlık politikası ile mesleki saygınlıklarının hedefe konulduğunu söyleyen Tabip Odası, şu açıklamayı yaptı:

“Uygulanan sağlık politikası ile mesleki saygınlığımız hedefe konulmuştur. Sağlıkta şiddet, günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Önceleri hastane kuyruklarında bekleyen vatandaş, şimdi randevu alabilmek için günlerce beklemektedir. Tüm bunların nedeni ise sanki hekimler ve sağlık çalışanlarıymış gibi gösterilmektedir. Beş dakikada bir hasta bakacaksın dayatmalarında hekim, hastalarına nasıl teşhis koyup nasıl tedavi verecektir. ‘’hekim yüzüme baktı ilaç yazdı dedi’’ diye vatandaşın feryadını her gün duymaktayız. Bunun sorumlusu hekim değildir.

“Aile hekimleri artan iş yükü karşısında tükenmiş durumdalar”

Ağır çalışma koşulları, düşük ücretler, şiddet, mobing gibi faktörler, mesleki saygınlık kaybımız mesleğimizi çekilmez hale getiriyor ve genç meslektaşlarımız okullarını bitirir bitirmez yurt dışına gitmeye çalışıyor. Aile hekimleri ise artan iş yükü karşısında tükenmiş durumdalar. Yeni bir yönetmelik çıkararak, sesinizi çıkarırsanız maaşınızı keseriz veya işten atarız baskısı uygulamaya başladılar.  İş yeri hekimlerini ise OSGB’lere mahkûm ederek emeklerini ucuzlattılar.

“Biz sadaka değil emeğimizin karşılığını, hakkımız olanı istiyoruz”

Sağlık alanında yaşanılan tüm bu olumsuzları dile getiren Türk Tabipler Birliği ve Sağlık Meslek Örgütlerinin mücadelesi sonucunda nihayet hekim ücretlerinde kısmi bir artış sağlayan yasa teklifi meclise getirildi. Tüm siyasi partilerin oy birliği ile kabul edilen yasa teklifi iki gün sonra geri çekildi. Sonunda da yeni bir yasa teklifi hazırlayacağız dediler.  Bizler ne ulufe, ne ihale nede sadaka istiyoruz. Emeğimizin karşılığını, hakkımız olanı istiyoruz.

“8 Şubat Salı günü tekrar bir eylem yapmayı planlıyoruz”

Taleplerimizin duyulması için 15 Aralık’ta bir eylem ve basın açıklaması yaptık. Bu eylem sırasında halkımızı mağdur etmedik. Amacımız halkımızın mağdur olması değil, yetkililerin sesimiz duymasıdır. Ancak halen sesimizi duymazlıktan geliyorlar. Bu nedenle 8 Şubat Salı günü tekrar bir eylem yapmayı planlıyoruz. 8 Şubat’ta yapacağımız bu g(ö)revde: çocuk ve erişkin acil hastalar, hamileler, diyaliz hastaları, kanser hastaları, Covid-19 hastaları, yatan hastalar ve acil ameliyatlar yapılmaya devam edilecek ve bu hastaların tedavisi aksatılmayacaktır. Ancak aciliyeti olmayan vatandaşlarımıza 8 Şubat günü bakılmayacaktır. Bu konuda halkımızın anlayış göstermesini ve 8 Şubat günü, acil değiller ise hastaneye ve aile sağlığı merkezlerine gelmemelerini diliyoruz. Amacımız halkımızın mağduriyeti değil, sesimizi duyurmaktır. Anlayışınızı bekliyoruz. Saygılarımızla.”   

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN