Deprem destek ödemelerinde son aşamaya gelindi

Kahramanmaraş depremlerinin ardından acil ihtiyaçların karşılanması için afetzedelere hane başı ödenen 10 bin TL destek ödemesinin devam ettiğini kaydeden Bartın Valiliği, destek yararlanmak isteyenlerin Bartın AFAD İl Müdürlüğüne başvurularını istedi.

Deprem destek ödemelerinde son aşamaya gelindi

Kahramanmaraş depremlerinin ardından acil ihtiyaçların karşılanması için afetzedelere hane başı ödenen 10 bin TL destek ödemesinin devam ettiğini kaydeden Bartın Valiliği, destek yararlanmak isteyenlerin Bartın AFAD İl Müdürlüğüne başvurularını istedi. Valilik konuyla ilgili duyurusunda şunları söyledi:

“Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi kabul edilen 11 ilimizde afetzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için 10.000 TL “hane başı destek ödenmesine” devam edilmektedir. Bugüne kadar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hasar tespit ekipleri tarafından yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı ile az hasarlı olarak tespit edilen 1 milyon 506 bin 317  haneye yönelik “hane başı destek ödemesi” aralıksız devam etmekte olup ödemeler son aşamaya gelmiştir.

Hane başı destek ödemesinde fiili ikametgah adresi esas alınmaktadır. Bununla birlikte çeşitli sebeplerle fiili olarak oturduğu adresten farklı bir ikametgah adresinde kaydı görünen afetzedelerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için aşağıda belirtilen süreç dahilinde ödemeleri gerçekleştirilecektir. Afetzedelere fiilen ikamet ettiği halde ikamet adresi farklı bir konutta ise;

  1. Halihazırda bulunduğu ilin İl AFAD Müdürlüğüne başvurmaları,
  2. Hasarlı konutta ikamet ettiğini kanıtlayan belgeleri (doğalgaz faturası, elektrik faturası, su faturası, sabit internet faturası, lojman tahsis belgesi, kira kontratı) sunmaları,
  3. Bu belgelerin temin edilememesi durumunda muhtarlık ve kolluk birimleri aracılığıyla fiilen oturulup oturulmadığına ilişkin düzenlenecek belgeyi temin etmeleri sağlanacaktır.
  4. İl AFAD Müdürlüklerimizde ikameti kanıtlayıcı evraklar temin edildikten sonra gerekli kontroller yapılarak afetzedelerin T.C. Kimlik Numarası üzerinden (T.C Ziraat Bankası’na) hane başı destek ödemesi yapılacaktır.

Yukarıda belirtilen süreçlerin tamamında İl AFAD Müdürlüklerimiz, afetzedelerimize her türlü kolaylığı sağlayacaktır.”