Demir: '2 bin işçi alımı bir an önce başlamalı'

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü'nü ziyaret eden Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Amasra TTK Müessesi de dahil olmak üzere TTK'nın tüm müesseleri için alınması beklenen 2 bin işçi alımıyla ilgili 'Ağır iş kolunda norm kadronun çok altında işçi sayısıyla üretim yapıyoruz. Alınacak olan 2 bin işçi can suyu olacaktır. 2 bin işçi alımı sürecinin bir an önce başlamasını talep ediyoruz' dedi.

Demir: '2 bin işçi alımı bir an önce başlamalı'

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nü ziyaret eden Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Şube Başkanı Sefer Karakabak ve şube yönetimi, maden işçilerine bilgilendirmede bulundu. TTK Üzülmez Müessesesi’nde gündüz vardiyasında çalışan maden işçilerini tertip yerlerinde ziyaret eden Demir ve şube yöneticileri, maden işçilerine çalışmalarında kolaylıklar diledi. Demir, maden işçilerinin sorunlarını dinleyerek bilgilendirmede bulundu. TTK’ya alınacak olan 2 bin maden işçisine kurumun acil olarak ihtiyaç duyduğunu belirten Demir, “Ağır iş kolunda norm kadronun çok altında işçi sayısıyla üretim yapıyoruz. Alınacak olan 2 bin işçi can suyu olacaktır. Bu süreçte bizim işçi arkadaşlarımızdan ricamız yeni arkadaşlarımız iş başı yapıncaya kadar çalışmalarında daha da dikkatli olmalarıdır. Çünkü az işçi ile çok iş yaptığınızı biliyoruz. İş yükünün fazla olması yorgunluğu ve ardından da iş kazalarını beraberinde getirir. Bizim için en önemli şey işçimizin sağ salim, kazasız belasız bir şekilde evine ekmeğini götürmesini sağlamak. Yeraltından çıkan en değerli cevher ne altın, ne elmas ne de kömürdür. Bizim için yeraltından çıkan en değerli cevher insandır, işçi kardeşimizdir. Arkadaşlarımız dikkat ederek çalışsın istiyoruz. Bu bakımdan 2 bin işçi alımı sürecinin de bir an önce başlamasını talep ediyoruz. Alım şartları henüz resmi olarak açıklanmamıştır. Kuruma alınacak üretim işçilerinin alım süreci Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşeceği ifade edilmiş olup diğer alım şartları en kısa sürede Kurum ve İşkur tarafından açıklanacaktır. En sağlıklı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Yetkili mercilerin süreci hızlandırmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Maden işçilerinin sorunlarını dinleyen Demir ve beraberindeki heyet, iş barışı içerisinde işveren ile sorunların çözümü noktasında çalışılacağını söyledi. Heyet daha sonra atölyelerde çalışan işçileri ve TTK Üzülmez Taşkömürü İşletmesi Üretim Başmühendisi Melih Özer’i makamında ziyaret etti. Ziyarette çalışmalar, kömür üretimi ve alımı ile işçi alımı süreci hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.