Bülent Bostancı deprem anını anlattı

Hatay'da TRT Muhabiri olarak görev yaptığı esnada merkez üssü Defne ve Samandağı İlçeleri olan 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlere yakalanan Bartın 74 Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bülent Bostancı o anları anlattı: 'Depremin şiddeti çok ürkütücüydü. Karavanlarımıza 200 metre uzakta yıkılan binalar oldu. Kent merkezinde arama kurtarma çalışmalarına giderken 7-8 katlı binaların çatırdamalarını duyduk. Deprem kadar ürkütücüydü.'

Bülent Bostancı deprem anını anlattı

 

Kahramanmaraş depremleriyle yıkılan Hatay, merkez üssü Defne ve Samandağı İlçeleri olan  6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlerle yeniden sallandı. Depremlerde ilçelerdeki ve il merkezindeki orta ve ağır hasarlı binalar yıkılırken arama-kurtarma çalışmalarını yapan ekip ve evlerinden eşya taşımak isteyen vatandaşlar ne yazık ki hayatını kaybetti ya da yaralandı. Hatay depremlerine yakalanan bir isim de Bartın 74 Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bülent Bostancı oldu. TRT Muhabiri olarak birkaç gündür ilde görev yapan Bostancı, haber karavanında olduğu esnada yakalandığı depremi ve yaşadığı korku dolu anları şu sözlerle anlattı.

“Depremin şiddeti artınca karavan adeta devrilecek gibi oldu”

“Haber ve görüntü geçtiğimiz açık alanda park halinde olan karavandaydım. Bir sonraki günün çalışma planlamasını yaparken kamera bataryaları ve telefonlarımı şarja takmıştım. O sırada depreme yakalandık. İlk saniyelerinde ne olduğunu anlayamadım. Sallantının şiddeti arttığında deprem olduğunu fark edip karavan içinde kendimi sabit tutmaya çalıştım. İçinde olduğumuz karavan bir sağa bir sola beşik gibi sallanıyordu. Depremin şiddeti artınca karavan adeta devrilecek gibi oldu. O anları telefonla kaydetmek istedim ama rafta duran telefon yere düştü. Çöküp telefonu almam neredeyse mümkün değildi. Aldığımda sallantıdan dolayı kamerayı açıp kayıt tuşuna dahi basamadım. O sırada karavan raflarındaki her şey koridora düştü.

“Depremin şiddeti çok ürkütücüydü”

Kendimizi karavandan dışarı atmaya dahi imkanımız olmadı. Deprem bittiğinde bu defa artçıları başladı. Araçtan indiğimizde çevre toz bulutlarıyla kaplandı. Elektrikler gitmiş ve karanlıkta olmamıza rağmen araç ışıklarından her yanın toz bulutu olduğunu fark edebiliyorduk. Bu sırada siren sesleri yükselmeye başladı. Tüm ekipler saha taraması yapıyordu. Gelen ihbarlar kontrol ediliyordu. Ambulanslar, itfaiye araçları, askeri araçların hareketliği 2 saat boyunca sürdü. Kent merkezinde ağır hasarlı olan ve yıkılan bir binadan eşya taşıyan 4 kişi enkaz altında kalmıştı. O bölgeye görevlendirildim. 1 kişinin sağ kurtulduğu enkazdan ne yazık ki 3 kişinin cansız bedeni çıktı. Kurtarma çalışmaları sırasında da artçılar yaşadık. Depremin şiddeti çok ürkütücüydü. Karavanlarımıza 200 metre uzakta yıkılan binalar oldu. Kent merkezinde arama kurtarma çalışmalarına giderken 7-8 katlı binaların çatırdamalarını duyduk. Deprem kadar ürkütücüydü.”

 “Merak edip arayan soran herkesten Allah razı olsun”

Bülent Bostancı meslektaşları başta olmak üzere depremin ardından kendisini merak ederek arayan soran herkese de “Merak edip arayan soran herkesten Allah razı olsun. Telefon şarjımı çok dikkatli kullanmam gerekiyor. Bu yüzden geri dönüş yapamadıklarım ve depremlerin ardından yaşanan telaşla cevap veremediklerim hakkını helal etsin. Büyük bir depremi çok şükür atlattık. Hatay’da 6.4’lük depremin ardından artçı depremlerde yaşadık. Daha şiddetli artçılarda bekleniyor. Arama kurtarma çalışmalarını takip ediyoruz” sözleriyle teşekkür etti.

Bartın Hergün Gazetesi olarak biz de bölgede başarıyla ve fedakarca çalışmalarıyla mesleğinin gereğini yerine getirmeye çalışan meslektaşımız Bülent Bostancı’ya geçmiş olsun diliyoruz.

 

Bülent Bostancı deprem anını anlattı
Bülent Bostancı deprem anını anlattı
Bülent Bostancı deprem anını anlattı
Bülent Bostancı deprem anını anlattı