BOZDAĞ: SORULARIN HEPSİNİN CEVABI TAHKİKAT SONUCUNDA ORTAYA ÇIKACAKTIR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağındaki patlamayla ilgili 'Bu kazanın etkin bir şekilde soruşturulması çok önemlidir. Bu olay bütün yönleriyle soruşturulacak ve aydınlatılacaktır. Kafalarda ne kadar soru varsa bunların hepsinin cevabı bu tahkikat sonucunda ortaya çıkacaktır' dedi.

BOZDAĞ: SORULARIN HEPSİNİN CEVABI TAHKİKAT SONUCUNDA ORTAYA ÇIKACAKTIR

BOZDAĞ, PATLAMADA YARALANAN İŞÇİLERİ ZİYARET ETTİ

Adalet Bakanı Bozdağ, Bartın’ın Amasra İlçesi’ne gelerek, ilk olarak maden ocağındaki patlamadan yaralı kurtulan işçileri hastanede ziyaret etti. Bartın Devlet Hastanesine gelen Bozdağ, başhekim Özkan Pulat'tan yaralıların durumuna ilişkin bilgi aldı. Bakan Bozdağ, daha sonra tedavisi süren yaralıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu, işçilerden Sezgin Çelen ile bir süre sohbet etti. Kurtulduklarına sevinemediklerini ve çok üzgün olduklarını dile getiren Çelen, bu sırada gözyaşlarını tutamadı. Yaralı madenciyi teskin eden Bozdağ, "İnşallah bundan sonra kazalar olmaması için tedbirler daha da geliştirilecek. Geçmişte Soma'da, Ermenek'te, Zonguldak'ta da yaşanmıştı. O zaman iş güvenliği kanunlarını değiştirdik. Epey tedbir alındı." dedi. Bozdağ, yaralı kurtulan işçilerin geride bıraktıkları için duydukları üzüntüyü hissedebildiğini dile getirerek, bütün yaralılara geçmiş olsun temennisinde bulundu.

MADENDEKİ PATLAMA BÜTÜN YÖNLERİYLE SORUŞTURULACAK VE AYDINLATILACAKTIR

Ardından maden sahasına giderek, incelemelerde bulunan Bakan Bozdağ, yetkililerden bilgi aldı. Konuyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ve 5 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini vurgulayan Bakan Bozdağ’ın konuşmasında bazı bölümler şu şekilde:

YÜREĞİMİZ YANIYOR, ACIYI PAYLAŞMAK İÇİN GELDİM

Amasra maden ocağımızda meydana gelen kaza hepimizi üzdü. Büyük bir acı. Tabii ateş düştüğü yeri yakar, yüreğimiz yanıyor. Ben bugün bu acıyı paylaşmak için Amasra'mıza geldim. Bu vesileyle öncelikle şehit olan 41 kardeşimize Cenabıhak'tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Aldığım bilgilere göre yaralılarımızın önemli bir kısmı taburcu oldu. Şu anda Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde yatan ve Bartın Hastanesi'nde olan bazı işçilerin dışında hastanede olan da kalmadı. İnşallah onlara da Rabb'im şafi ismi şerifiyle şifa ihsan eder. Sevdiklerine ailelerine şifa bulmuş olarak kavuşurlar. Tabii bu kazaların olmaması en büyük dileğimizdir. Hükümetlerimiz bugüne kadar bu kazaların olmaması için ciddi tedbirler aldı. Enerji Bakanlığımız ve diğer yetkililer bu tedbirler bundan sonra da geliştirilerek uygulamaya devam edilecektir. Kazanın olduğu andan itibaren Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Enerji Bakanımız Fatih Bey başta olmak üzere İçişleri Bakanımız, Çalışma Bakanımız sürekli olay yerinde oldular ve kazanın arkasından içeride olan işçilerimizi sağ salimen kurtarmak, onlara ulaşmak ve onları ailelerine kavuşturmak için uğraştılar. Tabii bu arada AFAD'ımıza, Kızılay’ımıza, gönüllü çalışanlarımıza ve bu arama kurtarma faaliyetinde bulunan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bugün salimen kurtulan işçilerimiz varsa elbette onların bu gayretleriyle oldu. Onlara gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

5 CUMHURİYET SAVCIMIZ OLAYIN TAHKİKATINI SÜRDÜRMEKTEDİR

Bu kazanın etkin bir şekilde soruşturulması çok önemlidir. Bartın Cumhuriyet Başsavcılığımız kazanın soruşturulması için adli tahkikatı başlattı. Amasra Cumhuriyet Savcılığı bu tahkikatı şu anda yürütüyor. İlk önce 3 Cumhuriyet savcısı görevlendirildi ancak olayda hayatını kaybeden işçilerimizin çoğalması üzerine sayı 5’e çıkartıldı. Şu anda 5 Cumhuriyet savcımız olayın tahkikatını sürdürmektedir. Buradan kamuoyuna şunu açıkça ifade etmek isterim. Bu olay bütün yönleriyle soruşturulacak ve aydınlatılacaktır. Kafalarda ne kadar soru varsa bunların hepsinin cevabı bu tahkikat sonucunda ortaya çıkacaktır. Amaç maddi hakikati bütün gerçekliğiyle ortaya çıkarmaktır. İhmal, kusur, eksiklik ne varsa bu kim veya kimlerden kaynaklanıyorsa hukuk bunlarla ilgili gereğini yapacaktır. Buradan hiç kimsenin endişesi ve tereddüdü olmasın. Olayın ilk duyulduğu andan itibaren Cumhuriyet Başsavcılığımız harekete geçmiştir. Hem adli tahkikat başlatmış, hem de adli tıptan görevlendirilen, takviye uzmanlarla buradaki çalışmalar koordine edilmiştir. Onun için savcılığımıza ve ayrıca adli tıptan gelen arkadaşlarımıza da burada huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

BU TAHKİKATI BİZ DE BÜTÜN TÜRKİYE GİBİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ

Bundan sonra da bu tahkikatı biz de bütün Türkiye gibi yakından takip edeceğiz. Şu anda içeride soğutma çalışmaları henüz bitmediği için içeride bir delil tespiti yapma imkanı henüz yok. Ancak bundan sonraki süreçte soruşturmanın gerekleri neyse bunların hepsi titizlikle yerine getirilecek ve maddi hakikat demin de ifade ettiğim gibi bütün gerçekliğiyle ortaya çıkartılacak. Herhangi bir ihmal, kusur veya başka da öngöremediğimiz sebep varsa bunlar tespit edilecek ilgililer hakkında da gerekli hukuki işlemler yapılacaktır. Bu konuda kimsenin endişesi olmamasını buradan özellikle ifade etmek isterim. Biz de Bakanlık olarak bu süreci bütün Türkiye kamuoyu gibi yakından takip edeceğiz. Tekrar büyük geçmiş olsun diliyorum. Rabb'im bir daha böyle kazaları, belaları aziz milletimize yaşatmasın diliyorum ve şehitlerimize bir kez daha rahmet diliyorum. Yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar Cenabıhak'tan temenni ediyorum. Büyük geçmiş olsun Amasra’mıza Bartın'ımıza ve ülkemize.

BOZDAĞ: SORULARIN HEPSİNİN CEVABI TAHKİKAT SONUCUNDA ORTAYA ÇIKACAKTIR