Bölgenin en büyük hayvan pazarı inşası devam ediyor

Birleşmiş Milletler Tarımsal Kalkınma Fonu kapsamına alınan Bartın'a bölgenin en büyük ve en modern hayvan pazarı inşa ediliyor. Akçamescit'e yapılan hayvan pazarında 500 büyükbaş, 300 küçükbaş olmak üzere toplamda 800 hayvan barınacak.

Bölgenin en büyük hayvan pazarı inşası devam ediyor

IFAD (Birleşmiş Milletler Tarımsal Kalkınma Fonu) kapsamına alınan Bartın’a tarım ve hayvancılığı destekleyen önemli bir proje hayata geçiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen Kırsal Dezavatajlı Alanlar Kalkınma Projesi 2022 yılı bütçesi kapsamında kamu ekonomik altyapı yatırımı olarak yapımı planlanan hayvan pazarı Akçamescit’e inşa ediliyor. 27 milyon lira bedelle ihale edilen ve 27 Aralık 2022 tarihinde sözleşmesi yapılan hayvan pazarında 500 büyükbaş, 300 küçükbaş olmak üzere toplamda 800 hayvan barınacak.Yapımına başlanan Akçamescit Hayvan Pazarı inşaatı devam ederken, yapımının 2023 sonan kadar tamamlanması planlanıyor. 

Arslan hayvan pazarını incelemişti

Bartın Valisi Nurtaç Arslan da İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder’le birlikte Hayvan Pazarında incelemelerde bulunmuştu. Alanda yürütülen çalışmaların son durumu hakkında yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Vali Arslan, daha sonra aynı proje kapsamında yapılması planlanan Esenyurt Yöresel Ürünler Pazar Yeri’nin fizibilite ve projelendirme çalışmaları hakkında da yerinde incelemelerde bulmuştu. Arslan, ilimizde faaliyet gösteren tüm tarımsal kooperatif, birlik ve ilimize ait markası bulunan yerel işletmelerin burada ürünlerini pazarlayabilmelerinin amaçlandığını belirtmişti.