Bayramda toplu bayramlaşmak ve yemek yasak!

Bartın Valiliği, Kurban Bayramı öncesinde koronavirüse karşı alınan tedbirleri duyurdu. Valiliğin aldığı karara göre bu bayram toplu bayramlaşmalar, ziyaretler, yemekler yasak! Bayram namazı ise il merkezinde Valilik, ilçelerde Kaymakamlıklarca belirlenen açık alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde kılınacak.

Bayramda toplu bayramlaşmak ve yemek yasak!

Bartın Valiliği, Kurban Bayramı öncesinde koronavirüse karşı alınan tedbirleri duyurdu. Bartın Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince alınan kararlara göre toplum bayramlaşmalar, toplu ziyaretler ve toplu yemekler yasaklandı. Köyler arası yapılan toplu ziyaretlere de yasak gelirken bayram boyunca geleneksel hale gelen güreş ve futbol müsabakalarının da yasaklandığı duyuruldu. Kurban Bayramı namazlarının Valilik ve Kaymakamlıklarca belirlenecek açık alanlarda kılınacağı da yapılan duyurular arasında yer aldı. Ayrıca kurban kesimi için hane dışında yapılacak kesimlerde her hisse sahibi için bir kişi olacak şekilde kurban kesimi ve parçalanmasında yer alabilecek. Mezarlık ziyaretleri ve mezarlıklardaki etkinliklerinde toplu bir şekilde yapılmasına yasak getirildi.

İşte bu bayram alınan tedbirler!

Alınan kararlar ise şu şekilde

“1 – İlimiz genelinde Kurban Bayramı Arefesi ve Kurban Bayramı süresince toplu olarak mezarlık ziyaretleri ve bu alanlarda Kuran-ı Kerim tilavetleri yapılmayacak, bireysel olarak yapılacak mezarlık ziyareti ve Kuran-ı Kerim tilavetleri nedeniyle oluşabilecek insan yoğunluğunu azaltmak için mezarlıklara giriş çıkışların ayrı noktalardan yapılarak bu faaliyetler esnasında maske – mesafe ve temizlik şartlarına uyulacaktır.

2 – Kurban Bayramı münasebeti ile kılınacak Bayram Namazı İl Merkezinde Valilik, İlçelerde Kaymakamlıklarca belirlenen açık alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde kılınacaktır.

3 – İlimiz genelinde Kurban Bayramında toplu bayramlaşmalar, özellikle köylerimizde gelenek haline gelen köy ve mahalleler arası toplu olarak yapılan bayram ziyaretleri ile toplu yemek faaliyetleri (köy bayramları) yapılmayacaktır.

4 – İlimiz genelinde özellikle köylerimizde Kurban Bayramı münasebetiyle geleneksel hale gelmiş güreş, futbol vb. turnuvalar yapılmayacaktır.

5 – İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin Kurban satış yerleri ve Kurban Bayramında alınacak önlemleri düzenleyen 1 Temmuz 2020 tarih ve 48 nolu kararında belirtilen esasların yanı sıra kurbanını müstakil hanelerinde hisseli olarak kesecek vatandaşlarımız hane dışındaki her hisse sahibi için bir kişi olacak şekilde kurban kesimi ve parçalanmasında yer alacak, bu şekilde yapılan kesim işinde vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik kuralına uyacaklardır.”