BARÜ'ye 3 yılda toplam 1 Milyar 802 Milyon 668 Bin TL ödenek

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 'TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başladığımız 2023 yılı Bütçe Kanunu Tasarısına göre Bartın Üniversitesi 2023 yılı ödeneği 498 milyon 999 bin TL, 2024 yılı ödeneği 605 Milyon 838 Bin TL, 2025 Yılı ödeneği 697 Milyon 831 Bin TL olmak üzere bütçe tahminine göre önümüzdeki 3 yıl için toplam 1 Milyar 802 Milyon 668 Bin TL ödenek öngörüldü.'dedi.

BARÜ'ye 3 yılda toplam 1 Milyar 802 Milyon 668 Bin TL ödenek

“Bartın’ı Üniversite ile büyütmeye devam ediyoruz”

Tunç, Bartın Üniversitesini 2008 yılında 3 fakülte ile kurduklarını belirterek, bugün 9 fakülte, 3 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul ve 1 enstitüsü olan Bartın Üniversitesi 18 binin üzerinde öğrenciye sahiptir. Nitelikli eğitim ve bilimsel altyapıya verdiği önem sayesinde gelecek vadeden üniversiteler arasında yer alan Bartın Üniversitesi, 12 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen kendine saygın bir konumda yer bulmuştur. YÖK’ün büyük önem verdiği “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamında “Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları” alanında ihtisaslaşmaya hak kazanan Bartın Üniversitesi, bölgesinden başlayarak ülkemize değer katmaya devam etmektedir.”Dedi.

 “1200 dönümlük kampüs alanında yatırımlar devam ediyor”

Kısa sürede hem bilimsel hem de fiziksel gelişen Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılardaki 1200 dönümlük yeni kampüs alanına büyümeye devam ediyor. Yapımı tamamlanan kütüphane binası bölgemizin en büyük, en prestijli kütüphanesi oldu, yeni derslikler, labaratuvar binaları, sosyal tesisleri, Rektörlük binası ile Üniversitemiz gelişmeye büyümeye devam etmektedir.

“Bartın’da yurt sorunu kalmadı”

Bartın Üniversitesi öğrencilerinin barınma ihtiyacına da önem verdiklerini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, Bartın’da Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu’nun yatak kapasitesinin 9000 ulaştığını belirterek, yurt sorunu kalmadığını, başvuru yapan öğrencilerin hepsinin yurda yerleştiğini söyledi. Tunç, “Bartın’da Ağdacı Kampüsü Kız Yurdu, Hacı İbrahim Paşa Kız Yurdu, Mehmet Rıfat Efendi Erkek Yurdu’nun hizmet verdiğini, Kutlubeyyazıcılar kampüsü alanında inşaatı devam eden yeni 1000 kişilik kız yurdunun da yarıyıl tatilinden itibaren hizmete açılacağının müjdesini verdi.

Tunç, Bartın Üniversitesi´nin kurulması ve ardından ayrılan ödeneklerle gelişmesini hızla sürdürmesinden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakanlarımıza, Rektörümüze ve üniversitemizin yöneticileri ile akademisyenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.