BARÜ'de Filistin'in dünü, bugünü, yarını konuşuldu

Bartın Üniversitesinde (BARÜ) gerçekleştirilen konferansta 1917 yılından bugüne Filistin meselesine değinilerek Gazze'de yaşanan insanlık dramının insani bir meseleye dönüştüğü vurgulandı.

BARÜ'de Filistin'in dünü, bugünü, yarını konuşuldu

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Edebiyat Fakültesi tarafından ‘Filistin'e Mercek Tut İğneyi Evde Unut: Filistin Meselesinin Dünü, Bugünü, Yarını’ başlıklı konferans gerçekleştirildi. Çevrim içi olarak düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü BARÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birgül Koçak Oksev yaptı. Harvard Üniversitesinde araştırmacı olarak bulunan BARÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Hüseyin Güneş’in konuşmacı olarak yer aldığı konferansta Filistin meselesinin geçmişten günümüze aktarımı konusunda katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.

“4 binden fazla çocuk hayatını kaybetti”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Oksev, İsrail-Filistin sorununda tarihinin en kanlı döneminden geçtiklerini belirterek “Medyada verilen bilgiye göre 7 ekimde başlayan bu son dönemeçte bugün itibariyle 11 bini aşkın kişi hayatını kaybetti ve kaybetmeye de devam ediyor. Bu hayatını kaybedenlerin 4 binden fazlası çocuk. Birleşmiş Milletler verilerine göre Gazze’de 1,5 milyon kişi şehri terk etmek zorunda kaldı. Hayatta kalmayı başaranlar için ise büyük bir insani kriz yaşanıyor. Gıda ve su krizi ile salgın hastalık riski ortaya çıkmış durumda. Diğer yandan bir bilgi enformasyonu da yaşanıyor” diyerek son durumu özetledi.

“Yaşananlar artık vicdani ve insani bir meseleye dönüşmüştür”

Hem tarihsel boyutu hem de günümüze bir ışık tutacak güncel meseleleri konuşmak üzere sözü alan Doç. Dr. Güneş ise Filistin meselesinin dününe, bugününe ve yarınına mercek tutularak bakılması gereken bir mesele olduğunu belirtti.

Güneş, “Bu durum artık vicdani ve insani bir meseleye dönüşmüştür. Filistin halkının aidiyet sorunu 1917’den günümüze devam etmektedir. Dünyadaki en büyük mülteci grubunu Filistinliler oluşturuyor. Bu bile Filistin Meselesinin ne kadar anlaşılmaz hale getirildiğinin arka planıdır. Sürecin tarihsel boyutunu takip etmeden, işin özünü anlatan kaynakları okumadan doğru fikir edinemeyiz” dedi.

“Birlik olup bölgede sulh sağlanması için çalışmalıyız”

Tarihi süreci anlatan bir perspektif çizdikten sonra günümüzde yaşanan sorunlara değinen Güneş “Bu tarihi sürecin bir de bugünü var. Biz Müslüman ülkeler bu konuda ne yapıyoruz? Bunu sormamız lazım. Birçok sivil, çocuk öldürülüyor. Neden böyle bir insani keşmekeşin yaşandığı, yıllardır devam eden sorun hakkında ciddi yaptırımlar uygulanamıyor. 57 Müslüman ülke bu soruna karşı birlik olup bölgede sulh sağlanması için çalışmalıyız. Uluslararası arenada Müslüman ülkeler birlik olup seslerini daha çok duyurmalıdır. Şu an dünyada birçok ülkede Filistin halkına yönelik eylemler yapılıyor. Umudumuz bir an önce sulh sağlanmasıdır” diye konuştu.

Akademisyenler ve idari personel tarafından ilgiyle takip edilen konferans, soru ve cevapların alınmasının ardından bölgede kalıcı barış temennisiyle sona erdi.