Bartınspor kritik eşikte -Kayyuma mu? Şampiyonluğa mı?

Bartınspor Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Yurtaçan, takım ile ilgili söylentilere açıklık getirmek üzere gazetecilerle bir araya geldi. Takımın 5 milyon civarında borcunun olduğunun öne sürülmesine karşın Yurtaçan, böyle bir borcun olmadığını söylerken, kulübün altyapıya yönelmesi ve kurumsallaşması gerektiği söylentilerine ise 'Sizin A takımınızın yeterli tesisleri yokken, as takımınızın aşamadığı önemli sorunları varken hangi alt yapı?' şeklinde yanıt verdi.

Bartınspor kritik eşikte  -Kayyuma mu? Şampiyonluğa mı?

 

Bartınspor Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Yurtaçan gazetecilere yaptığı açıklamada Bartınspor’a destek verilmezse bir sonraki Olağan Kongre’de takımın kayyuma gideceğini hatırlattı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Bartınspor Olağan Kongresinde Serkan Yurtaçan yeni sezonda Başkan adayı olmadığını açıkladı. Toplantıda bir yönetim listesi çıkmazken, Bartınspor kayyum yolundan son anda döndü.

Toplantı da ‘Bartınspor sahipsiz kaldı’ sesleri yükselirken, Hüseyin Taner Çetin kritik bir mola istedi. Yaklaşık 1 saatlik molanın ardından yeniden yönetim listesi oluşturulurken, Çetin Bartınspor’un kayyuma gitmemesi için Yurtaçan’ın Başkanlığa devam edeceğini açıkladı. Yurtaçan Başkanlığı gönülsüz kabul ederken, oluşturulan liste ile de takımın kayyuma gitmemesi için zaman kazanıldı.

Gazetecilerle bir araya gelen Yurtaçan, kongre öncesi takımın kayyuma gitmemesi için kısa zamanın haftanın ifade ederek şu sözleri kullandı; “Bildiğiniz gibi ilk Kongre’de çoğunluk sağlayamadık. Daha doğrusu bilerek sağlamadık. Bu Koongre’den önce biz yapmak istemediğimizi bildirdik. İkinci Koongre’de ise ne olursa olsun yapmak istemediğimizi yazılı olarak söyledik. Biz geçen sene böyle bir açıklama yapmadık, sonrasında Bartınsporun Başkanlığı yeniden bize kaldı. Koongre gününde orada herhangi bir liste sunulmadı. 45 dakikalık mola verildi. Ayaküstü bir liste yapıldı. Biz bu liste ile de girmek istemedik ama orada bulunan abilerimizin bastırımasıyla listeye isimlerimiz yazıldı. Sanki biz liste sunmuşuz gibi piyasada bir algı var. Biz orada bir liste sunmadık. Molada listeler hazırlanırken beni yazmamalarını söyledim. Benim yanımdaki arkadaşlarda girmek istemediler. Bu isim kayyuma gitmemesi için bir süre kazanıldı. Orada zatan açık açık söylendi, ‘Bu yönetim geçici yönetim’ diye. Şuanki çalışmalar hakkında bilgi vermek istiyorum. Görev dağılımı yapıldı. Toplantıda alınan ortak karara göre 2 haftalık süre boyunca herkes çalışacak, kulübe nasıl bir katkı sunulacağının çalışması yapılacak. Bununla igili de görev dağılımları yapıldı. Yine bir toplantı yapıldı. Belirli firmalarla görüşülecek. Fakat benim umudum yok. Önümüzdeki firmalarla belirli görüşemeler yapılacak.”

Takımın yıllık 5 milyona tekabül eden temel gideri karşılanamıyor

Yurtaçan, kongre sonrası kurumlarla ve bazı firmalarla yaptığı görüşmelerden umudunun olmadığını dile getirerek; “Hiçbir oyuncuya ödeme yapmayıp 1 lira prim vermeyip net 5 milyon gibi bir rakam var. Tesisin kumanya masrafı yıllık ortalama 1 milyon 200 bin lira civarında tutuyor. Ortalama 8 ay takım bir arada kalıyor. Orada mecburen 3 öğün yemek çıkıyor. Bunun haricinde kulübün 9 tane çalışanı var. Temmuz ayında gelmesi planan asgari ücret zammı ile yıllık ortalama 1 milyon 100 bin lira sadece maaş gideri oluyor. Daha sonraki gider ise tesisin kömür, her sene yenilenen nevresim giderleri ortalama 200 bin lira civarında da onlar tutuyor. Bu şekilde 2 buçuk milyon kadarı bir rakam çıkıyor orrtaya. Sonrasında takım giderleri var. Kamp, malzeme, deplasmanları da 80 bin lira olarak hesapladık ki 13 civarında deplasman olacak 1 milyon civarında bunun gideri var. 200-300 bin lira civarında malzeme gideri var. Doğal olarak sezon sonu ve sezon ortasında kamp yapılıyor. İki kamp için de 550 bin lira gider olacak. Genel giderler ile takım giderlerini topladığımız zaman 4 buçuk milyon kadar rakam çıkıyor. Aylık olarak kulübün önceki yönetimden ve bizim yönetimimizden kalan yapılandırma ücretleri var. Burada da aylık 300-400 bin civarında bir gider oluyor. Toplamda 5 milyon kadarı giderimiz var.  Bu süreçte Belediye Başkanı ve Vali Hanımla da görüştük, herhangi bir rakam konuşulmadı. Bizim hedefimiz 5 milyon liralık temel giderin en azından yüzde 70’ini kurumlar vasıtasıyla elde edebilirsek, transfer döneminde kafamız rahat olur. Tamamen sıfır ile yola çıktığınız zaman kesinlikle o parayı toparlayamıyorsunuz.”

 

 “Büyük borçlarımız yok”

Geçen sezon Bartınspor’un hedefe yürüdüğü bir dönemde yaşanan deprem felaketi nedeniyle gelirlerin bıçak gibi kesildiğine dikkat çeken Yurtaçan, “Kulübe geçen Ekim’den bu yana belediyeden gelen paranın dışında tek kuruş girmedi. Mart ayında gelmesi gereken ödemeler, deprem döneminde durduruldu. Sezonun en kritik sürecinde ne yapsaydım, ödemese miydim? Öyle bahsedildiği gibi 5 milyon gibi bir borcumuz yok. 700-800 gibi çevrilebilir bir durum var sadece. Kimse bu kulüp için emek harcamış, fedakârlık yapmış insanları bu şekilde yıpratmasın” mesajı verdi.

“Hangi alt yapı?”

Kulübün altyapıya yönelmesi, kurumsallaşması gibi söylemlerle ilgili Yurtaçan, “Sizin A takımınızın yeterli tesisleri yokken, as takımınızın aşamadığı önemli sorunları varken hangi alt yapı? Ben de ilk geldiğimde alt yapıya önem verip bu takımın yükünü hafifletmeyi planlamıştım. Ancak şartlar bu kadar. Umarım gelecek dönemde tüm bunlar yapılır. Altyapıdan bir ekibimiz şampiyon olduğunda 5-10 beğeni alan paylaşımlar, U19 takımı Sinop’a gidemediğinde 250-300’e çıkıyor. Açık arayan yaklaşımlar, eksiği kapatalım refleksine dönüştüğü gün başarı gelecek.” dedi.

“Destek sözü verenler sözünü tutmadı”

Yurtaçan bir gazetecinin “Geçtiğimiz sezon Bartın’da ki tüm medya kuruluşları destek yayını gerçekleştirdi ve Bartın’ın birçok ileri gelen ismi telefon bağlantısı ile büyük meblalar vereceğini söyledi. O paralardan gelmeyen oldu mu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi; “O akşam alt alta topladığımızda 450 bin lira civarında bir rakam çıktı. Bir sonraki gün Bartın’da bu rama 650 bin lira olarak konuşuldu. Bizim kasaya yansıyan ise 100-120 bin civarındaydı. O da 15-20 gün sürede gelen para.”

Yurtaçan, Bartınspor için çok az zamanın kaldığını, eğer gerekli destek verilmezse kayyuma gideceğini vurgulayarak, ‘Eğer talip varsa destek olmaya sösz veriyoruz’ dedi.