BARTIN'DA 1 YILDA 41 BİN TAPU İŞLEMİ YAPILDI

Tapu ve Kadastro Teşkilatının kuruluşunun 176. Yılını kutlayan Bartın Tapu Müdürlüğüyle Bartın Kadastro Müdürlüğü, 2022 yılında Bartın'da 41 bin işlem gerçekleştirdiklerini ve bu işlemle birlikte ülke hazinesine 43 milyon TL tapu harcı geliri kazandırdıklarını açıkladı.

BARTIN'DA 1 YILDA 41 BİN TAPU İŞLEMİ YAPILDI

Bartın Tapu Müdürlüğüyle Bartın Kadastro Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Teşkilatının kuruluşunun 176. Yılını kutladı. Bu kapsamda Cumhuriyet Meydanında düzenlediği törenle meydandaki Atatürk Anıtına çelenk koyan her iki müdürlüğün çalışanları, Bartın Valisi Nurtaç Arslan’ı da makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Arslan Tapu Müdürü İdris Çiçek, Kadastro Müdürü İlker Harun Endoğru’ya çalışmalarında başarılar dileyerek tapu ve kadastro teşkilatının kuruluşunun 176. Yılını kutladı.

176. Yıl dolayısıyla açıklamalarda bulunan Bartın Tapu Müdürlüğü ve Bartın Kadastro Müdürlüğü 2022 yılında Bartın’da 41 bin  işlem gerçekleştirdiklerini ve bu işlemle birlikte ülke hazinesine 43 milyon TL tapu harcı geliri kazandırdıklarını ifade etti. Devlet kurumu olarak 176 yıldır sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşadıklarını belirten Tapu ve Kadastro şunları söyledi:

“İki asra yakın bir zamandan bu yana mülkiyetin teminatı, köklü bir geleneğe sahip, bir ayağı ile yere çok sağlam basan, diğer ayağını ise daima en ileriye atarak ‘Teknolojide Öncü Kurum’ olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatımızda 23 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğümüz, 973 Tapu Müdürlüğümüz ve 81 Kadastro Müdürlüğümüz ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde yılda 20 milyon civarında işlem hacmi, yaklaşık 30 milyon kişinin doğrudan ya da dolaylı muhatap olduğu, "Vatandaşımızın mülkünü güvenli bir şekilde emanet ettiği bir Devlet Kurumu olarak” 176 yıldır sizlere hizmet vermenin haklı gururunu yaşıyor.

2022’de Bartın’da 41 bin  işlem

Bu güvenin ve yoğunluğun göstergesi olarak; 2022 yılında Bartın Kadastro Müdürlüğü ve Tapu Müdürlükleri olarak 41 bin  işlem ile birlikte Hazineye 43 milyon lira harç tahsil edilmiş ve ülke genelinde Ocak-Aralık 2022 döneminde 3 milyon 434 bin 389 gayrimenkul satış işlemi yapılarak, 41 milyar 555 milyon 205 bin 953 lira tapu harcı geliri ile ülkemize katkı verdik.

Acımız büyük

Ülkemizde, 6 Şubatta Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde, Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde iki adet büyük ve ardından çok sayıda artçı deprem meydana geldi. 11 ilimizi ve geniş bir coğrafyayı etkilemiştir. Yıkımın büyüklüğü, ‘Asrın Felaketi’ olarak ifade ediliyor. Bu büyük yıkımı anlatmaya cümleler kifayetsiz kalıyor.  Yürütülmekte olan hasar tespit çalışmaları, çadırkent, konteyner ve kalıcı konut alanlarının belirlenmesi çalışmalarında koordinat birliğinin sağlanması ve üretilecek olan harita ve harita bilgileri için kesintisiz hizmet vermesi ile ilgili her türlü teknik destek sağlandı.

“Mobil Tırımız, deprem bölgesinde hizmet vermeye başladı”

Bilgi, belge ve iş akışı düzenini kurmak, vatandaşımıza, kamu kurum ve kuruluşlarına kesintisiz ve kaliteli hizmet sunmak üzere her türlü doğal afet, alt yapısal sorunlar tapu müdürlüklerindeki olası taşınma ya da insan kaynaklı (savaş, siber saldırı, virüs, vb) sebeplerden dolayı hizmet aksamalarının oluşabileceği durumlarda taşra teşkilatındaki tapu hizmetlerinin aksatılmadan sürdürülmesini sağlamak amacıyla tapu işlemlerinin günümüz teknolojileriyle donatılmış taşınabilir ofisler (mobil tapu) vasıtasıyla gerçekleştirilmesi ve vatandaşımıza doğrudan hizmet sunulması için Mobil Tırımız, deprem bölgesinde hizmet vermeye başladı.  Bu kapsamda, Genel Müdürlüğümüz ve taşra birimlerimizden depremden etkilenen illere gönüllü giden çalışanlarımızın yanı sıra birçok ayni ve nakdi yardım yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. Allah, bize bir daha bu acıları yaşatmasın.

“Bizim ödülümüz mülkiyetin teminatı”

Diğer yandan ise hayat, tüm hızıyla akışına devam ediyor. Daha önce İlham Veren Kamu Yönetimi Proje Ödülüne, 2022 yılında Webtapu Sistemi Projesi ile layık görülen Genel Müdürlüğümüz, geliştirdiği projelerle başarılarına bir yenisini daha ekledi. Yine 2023 yılı “İlham Veren Kamu Yönetimi Ödülleri” kapsamında Merkezi Teşkilat Kategorisindeki ödülü, “3Boyutlu Şehir Modelleri Üretimi ve 3Boyutlu Kadastro Altlıklarının Oluşturulması Projesi” ile Genel Müdürlüğümüz aldı.  Fakat bu başarılar ödüller, bizi durdurmaya yetmedi. Çünkü bizim asıl ödülümüz, sizlerin bizler için kullandığı ‘Mülkiyetin teminatı’ ‘Tapu gibi Sağlam’… gibi güzel sözlerdir.

“Teknoloji çağının getirdiği tüm yenilikleri kullanıyoruz”

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Youtube Kanalı; ile sizlere dopdolu içerikler sunmaya devam ediyoruz. Tapu Takas Artık e-Devletle Entegre; Genel Müdürlüğümüz ile Takasbank arasında 2014'te imzalanan iş birliği protokolü ile alım-satım işlemlerinde alıcı ve satıcıların talep etmesi halinde taşınmazın devrine ilişkin bedelin güvenli bir yöntemle el değiştirmesi sağlandı. Tapu işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılması ve işlemlerin hızla sonuçlandırılması amacıyla Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi e-Haciz, e-İpotek, Merkezi Kayıt Sistemi (MERSİS), Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS), Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS), Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK), Noterler Birliği Entegrasyonu gibi uygulamalar ile Genel Müdürlüğümüz bir kamu kurumu olarak teknoloji çağının getirdiği tüm yenilikleri, vatandaşımıza sunmaya devam etmektedir.

“176 yıldır kaliteli hizmet sunuyoruz”

Taşınmazlara ilişkin mülkiyet bilgilerini devlet güvencesi altında muhafaza etme, güncelleme, taşınmazlara yönelik politikalar belirleme ve yönetme konularında lider Kurum olma vizyonumuzla tam 176 yıldır siz vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti sunmaya devam ediyoruz.  Bugün, kuruluşunun 176. Yıldönümünü kutlayan Tapu ve Kadastro Teşkilatımızın gelişimine ve büyümesine katkı sunan tüm çalışanlarımıza ve halkımıza şükranlarımızı sunarız.”