Baro: 'Kaza değil ihmal'

Amasra Adliyesi önünde 41 madencimizin şehit olduğu grizu faciasıyla ilgili açıklama yapan Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır, 'Biz bu vahim olayın kaza değil ihmal olduğunu ve bu olayında bilinçli taksir hükümleri doğrultusunda yapılacak tespitlerle sorumlularının cezalandırılması için Bartın Baromuz meslektaşlarımızla ve Türkiye Barolar Birliği meslektaşlarımızla birlikte bu süreci sonuna kadar yürütmekte kararlıyız' dedi.

Baro: 'Kaza değil ihmal'

Bartın Barosu, Amasra TTK Amasra Müessesinde yaşanan ve 41 madencinin şehit olduğu grizu faciasının üçüncü gününde Amasra Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama boyunca faciasının “kaza değil, ihmal” olduğunu vurgulayan Bartın Barosu Başkanı Avukat Ferhat Parlatır "Yasta olduğumuz bir maden faciasını yaşamış bulunmaktayız. Vefatlar nedeniyle öncelikli olarak ölen madenci şehitlerimize buradan bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz. Bartın Barosu olarak Avukatlık Kanunun bize vermiş olduğu yetkiyle, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak üzere olayın en başından beri soruşturmanın takipçisi olduğumuzu beyan etmiş ve bu kapsamda bugün itibariyle de delillerimizin toplanması için ve şikayet dilekçemizi sunmak için Amasra Adliyesine gelmiş bulunmaktayız. Başsavcımız ile de sürecin başından beri görüşme halindeyiz. Sorumluların tespit edilerek yargı önünde hesap vermesi için Bartın Barosu olarak sonuna kadar takip edeceğiz” dedi.

“Kaza değil ihmal”

Türkiye Barolar Birliğiyle birlikte süreci sonuna kadar yürütmekte kararlı olduklarını kaydeden Parlatır, "Biz bu vahim olayın kaza değil ihmal olduğunu ve bu olayında bilinçli taksir hükümleri doğrultusunda yapılacak tespitlerle sorumlularının cezalandırılması için Bartın Baromuz meslektaşlarımızla ve Türkiye Barolar Birliği meslektaşlarımızla birlikte bu süreci sonuna kadar yürütmekte kararlıyız. Amacımız bundan sonra bu ülkede herhangi bir maden kazasının olmaması, canların yitirilmemesidir. Soruşturmanın selameti açısından soruşturma ile ilgili sizlere bilgi veremeyeceğim” şeklinde konuştu.

“Görgü tanıkları bizimle iletişime geçsin”

Madencilerin ailelerine Bartın Barosu olarak tüm hukuki desteği vereceklerini belirten Ferhat Parlatır, "Ayrıca soruşturmaya ışık tutabilecek, herhangi bir şekilde bizlere yardımcı olabilecek, bilgisi, görgüsü olan vatandaşlarımızın ve işçi kardeşlerimizin Bartın Barosu ile iletişime geçmelerini hepsinden rica ediyorum." İfadesini kullandı.

Ailelere ücretsiz avukat desteği

Parlatır, konu ile ilgili avukatların görevde olduğunu ve tahmini 1 haftalık süre içerisinde yeni gelişmeleri paylaşacaklarını ifade ederek, patlamada hayatını kaybeden madencilerin ailelerine de Bartın Barosu tarafından ücretsiz avukat desteği vereceklerini söyledi.