BANKOĞLU'NDAN SANAYİ ESNAFINA ZİYARET

CHP Bartın Milletvekili ve Milletvekili Adayı Aysu Bankoğlu, Oto Sanayi Sitesi'ne yaptığı ziyaretlerde CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, CHP Bartın Gençlik Kolları Başkanı Tolga Küçükyılmaz, Mehmet Arslan, Fahri Özsoy, Harun Özek ile örgüt üyeleri ile birlikteydi.

BANKOĞLU'NDAN SANAYİ ESNAFINA ZİYARET

Bankoğlu “Dün ve bugün Oto Sanayi Sitesi'ndeydik. Kaportacı, lastikçi, lokanta esnafı kazancının bereketini görmediğini, çünkü paranın bereketi kalmadığını belirtiyor. Eskisinin iki katı iş yapabilirsek, o zamanki parayı kazanıyoruz ama o zaman aldığımız hiç bir şeyi alamıyoruz, diyorlar. Nasıl ki her gün her şeye zam geliyor, biz de her gün bir şeyden vazgeçiyoruz, diyorlar. O zor günler bile gözümüze iyi gelir oldu, iş yerine aldığımız malzemeden temel ihtiyaçlara her şey ateş pahası, diyorlar. Oto Sanayi’de dükkanlar yetersiz, kiralar yüksek, alan temizliği yok, caddelerde aydınlatma sorunu hala çözülememiş. Bu sektörün nitelikli eleman eksiğini çözmek için çıraklık eğitimi veren okulları ve eğitim kalitesini artıracağız. Esnafın yıllardır talebi olan acil sağlık ekibine ulaşımları sağlanmalıdır. Bir türlü farklı bir alan tahsis edilmeyen ve 150 dükkanlık yer kaplayan itfaiyeye yeni yer tahsis edilmelidir. İşte sırf bu yüzden bile; Millet İttifakı olarak kendine değil, milletine çalışan bir hükümet istiyoruz.

Oto tamirci esnafı emek yoğun çalışan, kullandığı malzeme, yedek parça ve benzeri parçalarda büyük oranda dışa bağımlı olan bir iş kolu. Bu alanda, özellikle yan sanayi konusunda çok önemli, kabiliyetli üreticilerimiz ve çözüm bulma konusunda maharetli ustalarımız var. Yerli kaynakların artırılması büyük sanayicilerin önünü açmakla kalmayacak, esnafın da hak ettiği kazanca kavuşmasını sağlayacaktır. İthalat için kullanılan döviz çıktısı ne kadar azalırsa, ülke ekonomisi de o kadar rahatlar. Bu yüzden partimizin; üretimi destekleyeceğiz, teşvik edeceğiz söylemini tekrar hatırlatmak isterim” açıklamasında bulundu.

“Bir avuç kişi mutlu olabilir ama kötü ekonomi herkesi vurur”

CHP Milletvekili Bankoğlu açıklamasına devam ederken kötü giden ekonominin zincirleme etkisini kimsenin unutmaması gerektiğinin altını çizdi. Memur, doktor, öğretmen, işçi fark etmeksizin herkesin alım gücünün erozyona uğradığını, paranın satın alma gücünün kalmadığını, temel ihtiyaçlar dışında hemen her şeyden vazgeçildiğini belirtti.

Bankoğlu sözlerini “Bir avuç kişi mutlu olabilir ama kötü ekonomi herkesi vurur Bugün sıfır bir araç almak hayal bile değil. İkinci el otomobiller neredeyse sıfır fiyatına yakın bir seviyeye çıktı. Türkiye’nin orta sınıfını eritmiş olan bu beceriksiz hükümet yüzünden artık ihtiyaç olan otomobil seçkinlere ait bir ayrıcalık. Arabası olan benzin alamıyor, sigortasını, kaskosunu, bakımını yaptıramıyor. Masraf çıkartmasın diye aracını ellemeyenler var. Oto sanayide esnafımız, ustalarımız hava filtresinden, balatasını değiştirmekten yani temel araç bakımlarından fiyatı yüzünden vazgeçen, yaptıramayan kişileri anlattılar. Ekonomideki refah ancak herkesin yaşam şartlarını iyileştirdiğiniz zaman sağlanmış olur. ÖTV adı altında dünyadaki en yüksek vergiyi alan ülke olduğumuzu, bunun da hükümetin başarısı olduğunu kimse unutmasın. Milleti buna alıştırmaya çalışsalar da biz bu alışkanlığı bitireceğiz. Akıl alır gibi değil aracına göre yüzde 45’den başlıyor yüzde 220’ye kadar ÖTV alıyorlar. Bu hükümet durduğu yerde, bir mühendislik bir üretim başarısı göstermeden, otomobili tasarlayan, teknolojisini geliştiren, ürüten Alman ya da Koreli üreticiden daha fazla kazanıyor. Bu mantıksızlık son bulacak. 14 Mayıs sonrasında özellikle orta sınıf araç ÖTV’sinde kabul edilebilir oranlarda düzenlemeler getireceğiz. Şimdi CHP iktidarında genç olmak varmış. Onların ilk cep telefonu ya da oyun konsolu alımlarında yapacağımız gibi gençlerin alacakları ilk sıfır otomobilde de ÖTV alınmayacak. Duyanlar duymayanlara söylesin. Bu güzel günleri birleşe birleşe göreceğiz, baharlar yine gelecek” dedi.