Bankoğlu, MEB'in yeni müfredatını protesto etti

CHP Meclis Grubu, 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' isimli yeni müfredatını Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto etti. CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, 'Kendi ideolojik saplantılarına hizmet edecek olan bu eğitim modelini reddediyoruz' derken protestoya CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da katıldı.

Bankoğlu, MEB'in yeni müfredatını protesto etti

CHP Meclis Grubu, 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' isimli yeni müfredatını Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, CHP Grup Başkanvekili Murat Emir ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ve  diğer milletvekilleri, TBMM’den yürüyerek Milli Eğitim Bakanlığı'na geldi. Burada açıklamalarda bulunan Emir, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli altında Türkiye'ye dayattıkları, kapalı kapılar ardında hazırladıkları ve kendi ideolojik saplantılarına hizmet edecek olan bu eğitim modelini reddetmeye geldik" dedi.

Emir: “İsmini, yöntemini, içeriğini kabul etmiyoruz”

Öğrencilerin ihtiyacının laik ve çağdaş eğitim olduğunu kaydeden Murat Emir, "Çocuklarımızın ihtiyacı bilimse, laik ve çağdaş eğitimdir. Oysa geldikleri günden beri her gelen milli eğitim bakanı, milli eğitimi yapboz tahtasına çevirdi ve her gelenin asıl maksadı milli eğitimi milli karakterden uzaklaştırmak, dinsel ve özellikle de gerici düşüncülere bağlamaktı. Biz bu maarif modelinin ne ismini, ne hazırlanış yönetimini, ne de içeriğini kabul etmiyoruz. Bu modellerle Türkiye'yi adım adım geriye götürmek, laikliği yok saymak, Mustafa Kemal ve devrimlerini unutturmak kimsenin haddi değildir" ifadelerini kullandı” şeklinde konuştu.

Özçağdaş: “Eğitim dinselleştirildi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş da  "Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarın eğitim niteliksizleştirildi, piyasalaştırıldı ve dinselleştirildi. Tüm bu sürecin sonunda, artık çocuklarımız geleceğini yurtdışında aramaktadır, aileler özel okullara sığınmaktadır. Özel okulların da ekonomik koşullar nedeniyle ücretlerin karşılanmadığından aileler büyük zorluklar çekmektedir. Geçtiğimiz hafta bakanlık tarafından kamuoyuna duyurulan 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' ile yeni bir  taslak eğitim programı olmaktan çok, çağ dışı bir eğitim manifestosu taşıyan bir programla karşı karşıya kaldık. Bu, eğitim bilimleri çerçevesinde hazırlanmış bir eğitim programı değil; bir dizi ideolojik saplantının yaşandığı, yansıdığı politik bir metindir. Türkiye Yüzyılı gibi bir partinin seçim sloganı olarak kullandığı ibarelerin milli eğitim gibi temel bir alanın başlığı haline getirilmesi, parti-devleti anlayışının dayatılması ve kamu yönetiminin geldiği noktayı göstermesi adına ibretlik bir durumdur" ifadelerinde bulundu.

“İktidar itaatkâr ve kanaatkâr nesiller yetiştirmek istiyor”

İktidarın itaatkâr ve kanaatkâr nesiller yetiştirmek istediğini söyleyen Özçağdaş,"Cumhuriyet aktif sorumlu yurttaşlar yetiştirilmesini isterken iktidar itaatkâr ve kanaatkâr nesiller yetiştirmek istiyor. Bu çağdışı program taslağı da bunun bir eseri olarak karşımıza çıkıyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak eğitimin temel bir insan hakkı olduğunu ve her çocuğun nitelikli eğitime ulaşmasının devletin en temel sorumluluklarından olduğunu ısrarla vurguluyoruz. Anayasanın laiklik ilkesinin düpedüz hedef alındığı bu programı, Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi, tümden reddediyoruz. Bunu da sadece iktidar adayı bir muhalefet partisi olarak değil, toplumun tüm kesimlerini temsil etme gayretinde olan bir yaklaşımla tüm yurttaşlarımız, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve geleceğimiz olan çocuklarımız adına yapıyoruz. Bu yaşadıklarımız bize göstermektedir ki eğitim Türkiye’nin beka sorunudur ve eğitimin temel sorunu da Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunu işgal eden Yusuf Tekin ve liyakatsiz kadrolarıdır” dedi.

Bankoğlu: “Bakanlığın tek derdi Cumhuriyet olmuş”

Protestoya katılan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da “Bugün milletvekillerimizle birlikte "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adıyla Cumhuriyet ve Atatürk karşıtlığı ile laikliği hedef alan yeni müfredatı protesto etmek için Milli Eğitim Bakanlığı önündeydik. Atanamayan öğretmenlerin, yoksulluğun, yetersiz beslenmenin her geçen gün arttığı ülkemizde Bakanlığın tek derdi Cumhuriyet olmuş. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini karartmaya çalışanlara karşı kurucu değerlerimizi savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.