Arslan'dan Samsun zirvesi

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Samsun'daki Metamfetamin İle Mücadele Bölge Değerlendirme Toplantısına katıldı. Vali Arslan toplantı öncesinde ise Samsun Valisi Zülkif Dağlı'ya nezaket ziyaretinde bulundu. Vali Dağlı ise İl Emniyet Müdürleri, İl Jandarma Komutanları, İl Sağlık Müdürleri ve ilgili kurum temsilcilerinin olduğu toplantıda 'tüm dünyada kullanım oranı hızla artan metamfetamin başta olmak üzere tüm sentetik maddelerin ticaret ve kullanımıyla mücadele için 'Metamfetamin ile Mücadele Eylem Planı 2022-2024' hazırlandı ve uygulanıyor. Kolluk birimlerimiz özellikle son yıllarda konuya ilişkin operasyonel faaliyetlerini kararlılık ve başarıyla sürdürmektedir' dedi.

Arslan'dan Samsun zirvesi

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Samsun’daki Metamfetamin İle Mücadele Bölge Değerlendirme Toplantısına katıldı. Vali Arslan toplantı öncesinde ise Samsun Valisi Zülkif Dağlı’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Valilik Şeref Defterinin imzalayan Arslan, makamda Vali Dağlı’ya göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. İl Emniyet Müdürleri, İl Jandarma Komutanları, İl Sağlık Müdürleri ve ilgili kurum temsilcilerinin katıldığı toplantıda ise Zülkif Dağlı şöyle konuştu:

“Uyuşturucu madde kullanımı, uyuşturucu maddeyi kullananların yanında ailelerini, çevrelerini; toplumumuzun hem bugününü hem de geleceğini tehdit etmektedir. Uyuşturucu tacirleri son dönemlerde gençlerimizi özellikle kuvvetli bağımlılık yapıcı etkisi olan metamfetamin ile de zehirlemeye çalışmaktadır. Metamfetaminin merkezi sinir sisteminde büyük hasarlara yol açan bir madde olduğunu biliyoruz. Bilindiği üzere tüm dünyada kullanım oranı hızla artan metamfetamin başta olmak üzere tüm sentetik maddelerin ticaret ve kullanımıyla mücadele için ‘Metamfetamin ile Mücadele Eylem Planı 2022-2024’ hazırlandı ve uygulanıyor. Kolluk birimlerimiz özellikle son yıllarda konuya ilişkin operasyonel faaliyetlerini kararlılık ve başarıyla sürdürmektedir.

“Tek bir evladımızın dahi uyuşturucu batağına düşmesini asla kabul edemeyiz”

Kökünü Kurutma Operasyonu başta olmak üzere sokak satıcılarının engellenmesine yönelik operasyonlar ve yapılan etkin mücadele sonucunda olay ve yakalama sayılarında büyük bir başarı elde edilmiştir. Bununla birlikte bağımlılığı asayiş sorunu olmasının yanında bir sağlık sorunu olarak da görüyoruz. Tüm uyuşturucu maddeler beden ve ruh sağlığını bozmakla beraber ölümlere de sebep oluyor. Bu nedenle tek bir evladımızın dahi uyuşturucu batağına düşmesini asla kabul edemeyiz. Bu bağlamda önleyici tedbirlere daha fazla önem veriyoruz. Uyuşturucu maddeler yol açtıkları adli, sosyal ve hukuki sorunlarla toplumsal yapıya da zarar veriyor. Dolayısıyla, bağımlılığı henüz başlamadan önlemenin, bağımlılık gerçekleştikten sonra oluşan zararı telafi etmekten daha kolay olduğunu düşünüyoruz. Ancak uyuşturucuyla mücadele sadece belli birimlerin, güvenlik görevlilerinin veya kamu kuruluşlarının işi olarak düşünülmemelidir.

“Tüm imkanları kullanarak çalışmaya devam edeceğiz”

 Bu mücadelede tüm kurumları, yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşları, basın kuruluşları ve ailelerle birlikte tam bir dayanışma ve seferberlik ruhuyla hareket edilmeli. Bu kapsamda vatandaşlarımızın ve ilgili tüm paydaşlarımızın konu hakkında bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının artırılmasına yönelik birçok eğitim faaliyetini de aralıksız sürdürüyoruz. Geleceğimizin teminatı yavrularımızı bu tür tehditler karşısında korumak için tüm imkanları kullanarak özveri ve gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Gerçekleştirdiğimiz bu toplantının sadece ülkemizin değil, bütün dünyanın problemi olan bu önemli sorunla mücadele ve gelecek nesillerimizin korunması konusunda hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni ediyorum.” 

Toplantıda metamfetamin ile mücadele faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi, kurumlar arası iş birliği ve koordinasyonun sağlanması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.