Amasra zabıtasından fiyat etiketi denetimi

Amasra Belediyesi Zabıta ekipleri 1 Ocak 2024'te yürürlüğe giren Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında ilçedeki esnafları denetleyerek ürünlerin fiyat etiketlerini ve işletmelerin uygunluk durumunu kontrol etti.

Amasra zabıtasından fiyat etiketi denetimi

Amasra Belediyesi Zabıta ekipleri 1 Ocak 2024'te yürürlüğe giren Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında ilçedeki esnafları denetleyerek ürünlerin fiyat etiketlerini ve işletmelerin uygunluk durumunu kontrol etti. Yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerlerinin, iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılması, takılması veya konulmasını gerektiren yönetmelik kapsamında denetimlerde, işletmelerin ürünlerini fiyatlandırma ve tüketicilere doğru bilgi verme sorumlulukları incelendi.

Çakır: “Amacımız işletmelerimize rehberlik etmek”

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, denetimlerle ilgili olarak "Senede 2 milyon turistin ziyaret ettiği bir, turizmle ekmeğini büyüten bir kentte yeni yönetmelik kapsamında tüketicilerimizin şeffaf bir alışveriş deneyimi yaşamalarını sağlamak, bizim için son derece önemli. Zabıta birimimiz, işletmelerin yeni yayınlanan yönetmeliğe uygun bir şekilde faaliyet gösterip göstermediklerini titizlikle kontrol ediyor. Amacımız, hem işletmelerimize rehberlik etmek hem de tüketicilerimizi korumak" dedi.

Denetimlerin, hem işletmelerin uyumunu sağlama hem de tüketicilerin haklarını koruma amacı taşıdığı belirtilirken, bu tür çalışmaların şeffaf ve dürüst ticaretin önemini vurguladığı ifade edildi.