Akça, 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı

Bartın'daki binlerce memur ve memur emeklisinin de yakından takip ettiği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 1 Ağustos'ta başlayan müzakere süreci sona erdi. Müzakerelerin ardından Memur-Sen'in refah payı, kira yardımı, 22 bin liranın altında kalan en düşük memur maaşına bin 650 liralık ilave artış, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetler sınıfına geçirilmesi ve yüzdelik zam talebi başta olmak üzere genele ilişkin maddelerde uzlaşma sağlanamadı. 11 hizmet kolunda ise Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında mutabakata varıldı.

Akça, 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı

BAKAN IŞIKHAN 7. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMEMİZİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM

 

Bartın’daki binlerce memur ve memur emeklisinin de yakından takip ettiği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 1 Ağustos'ta başlayan müzakere süreci sona erdi. Müzakerelerin ardından Memur-Sen’in; refah payı, kira yardımı, 22 bin liranın altında kalan en düşük memur maaşına bin 650 liralık ilave artış, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetler sınıfına geçirilmesi ve yüzdelik zam talebi başta olmak üzere genele ilişkin maddelerde uzlaşma sağlanamadı. 11 hizmet kolunda ise Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında mutabakata varıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde yürütülen, memur ve memur emeklisinin 2024-2025 yıllarındaki zam oranına ilişkin 1 Ağustos’ta başlayan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde müzakere süreci sona erdi.

Müzakerelerin ardından, 11 hizmet kolunda Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında uzlaşma sağlandı. Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, memur ve memur emeklilerinin genelini ilgilendiren zam oranında ise uzlaşma sağlanamadı.

Hizmet Kolları ile düzenlenen imza töreninde konuşan Bakan Işıkhan, 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını içeren görüşmelerin kısmi uzlaşmayla tamamlandığını ve 11 hizmet kolunda imza attıklarını söyleyerek, kararın tüm kamu görevlilerine, ailelerine ve emeklilerine hayırlı olması temennisinde bulundu.

“Hiçbir kamu görevlimizi, çalışanımızı enflasyona ezdirmedik”

Bakan Işıkhan, süreci çok iyi geçirdiklerini ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hiçbir kamu görevlimizi, çalışanımızı, esnaf, çiftçi, emeklimizi hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik” değerlendirmesinde bulundu.

2024 yılı Ocak ayında tüm kamu görevlilerine yüzde 45’e yakın bir zam uygulanacağını kaydeden Bakan Işıkhan, “Bu çok önemli bir rakam. Nerede bir sıkıntı varsa hemen müdahale edip bu sorunun çözümlenmesi noktasında risk ve inisiyatif alan bir lidere sahibiz. Süreci kendisiyle yakinen paylaştığım Sayın Cumhurbaşkanımıza da teşekkür etmek istiyorum. 7. Dönem Toplu Sözleşmemizin hayırlı olmasını diliyorum, Allah utandırmasın” dedi.

Akça: “11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı”

Memur-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet Akça, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleşen görüşmelerin ardından, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Akça, 7. Dönem Toplu Sözleşmenin sonuçlandığını belirterek, “Yüzdelik kısımda mutabakat sağlayamadık. Bu kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin yüzdelik zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı” dedi.

Memur-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet Akça, Toplu Sözleşmede, 11 hizmet kolunda ilave kazanımlardan oluşan 128 yeni ve revize maddenin bulunduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“291 hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam kazanım sayısı toplamda 341'e ulaştı. En önemli çözüm merkezi, toplu sözleşme masası. Uzun süredir emek veriyoruz. Bu da şunu gösteriyor; memur toplu sözleşmesinde 4688 Sayılı Yasanın değişme zaruretini bir kez daha işaret ediyor. Bu konuda da bir madde imzaladık. Memur toplu sözleşmesiyle ilgili 4688 Sayılı Yasayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının himayesinde düzenlemek için bir çerçeve oluşturmaya çalışacağız. Bu da çok kıymetli bir adım olacak."

“3600 ek gösterge beraber çalışılacak”

Toplu sözleşmede birçok unvandaki çalışanların gözetildiği başlıkların olduğunu belirten Akça, “3600 ek gösterge konusu beraber çalışılacak ve uygun bir zamanda hükümete teslim edilecek. Bu açıdan bu toplu sözleşmede masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. Masadan çözüm üretelim diye olağanüstü gayret gösterdik. Hizmet kolu bazında önemli adımların atıldığını görüyoruz. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak, ülkemizin şartları nispetinde olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Şüphesiz daha fazla kazanım üretmek için elimizden gelen gayreti yine göstermeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

25 Ağustos'a kadar Hakem Heyetine başvuru süresi bulunan Memur-Sen’in, yüzdelik zam oranı, refah payı, kira yardımı, en düşük kamu görevlisi maaşının 22 bin liraya tamamlanması, YHS'nin GİH'e geçirilmesi başta olmak üzere genele ilişkin teklifleri Hakem Heyeti tarafından 31 Ağustos tarihine kadar karara bağlanacak.