AK Parti :'Abluka savaş değil katliamdır'

Gazze'yi abluka altına alan İsrail'in sivil yerleşim yerlerini de hedef alan saldırılarıyla ilgili AK Parti İnsan Hakları Başkanlığınca 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan açıklamada AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar Arslan, 'Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz' dedi.

AK Parti :'Abluka savaş değil katliamdır'

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığınca  81 ilde eş zamanlı olarak Gazze’yi abluka altına alan İsrail’in sivil yerleşim yerlerini de hedef alan saldırılarıyla ilgili basın açıklaması yapıldı. Parti binasındaki açıklamada AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar Arslan İsrail’in Gazze saldırıları sonucu 700’ü aşkın kişi hayatını kaybettiğini ifade ederek “İsrail’in, 10 Ekim 2023'te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 700’ü aşkın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur” dedi.

“Masum sivillerin hayatı tehdit altında”

Gazze’de halkın her geçen gün yaşam koşullarının daha da kötüleştiğini belirten Başkan Arslan “Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze'de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır” şeklinde konuştu.

“Uluslararası toplum Gazze için çabalarını artırmalı”

Gazze’deki ablukanın sonlandırılması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarının artması gerektiğine dikkat çeken Arslan “Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir. Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da girişimleriyle uluslararası toplum, Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir” ifadelerinde bulundu.

“Abluka savaş değil katliamdır”

AK Parti olarak sicil yerleşimlerin hedef alınmasını doğru bulmadıklarını kaydeden Yaşar Arslan son olarak “1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın.  Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz.  Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla Daha Adil Bir Dünyanın Mümkün olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz” dedi.