500 fidan toprakla buluştu

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Bartın'da 81 ille birlikte eş zamanlı fidan dikimi gerçekleştirildi. 'Türkiye Yüzyılına Nefes' sloganıyla Aladağ Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Lisesi arkasında yapılan fidan dikiminde 400 ıhlamur ve 100 selvi olmak üzere toplam 500 fidan toprakla buluşturuldu.

PAYLAŞ
Bartın Hergün Gazetesi - Nurdan EROĞLU

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Bartın’da 81 ille birlikte eş zamanlı fidan dikimi gerçekleştirildi. “Türkiye Yüzyılına Nefes” sloganıyla Aladağ Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Lisesi arkasında yapılan fidan dikimine Bartın Valisi Nurtaç Arslan da katıldı. Dikim töreninde 100 dekarlık alanda toplam 500 fidanın toprakla buluşturulacağını ifade eden Zonguldak Orman Bölge Müdür Yardımcısı Orhan Şahin şöyle konuştu:

“81 ilde düzenlenen etkinliklerle kutlanan Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla “Türkiye Yüzyılına Nefes, Geleceğe Nefes” sloganıyla Bartın il merkezine fidan dikim etkinliği gerçekleştireceğiz. Öncelikle ilimizde 14 Ekim’de yaşanan maden kazasında şehit olan madencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralananlara acil şifalar, ailelerine de sabırlar diliyorum. 2019 yılından bugüne kadar 11 Kasım Cumhurbaşkanımızın yayınladığı kararnameyle Milli Ağaçlandırma Günü olarak kutlanmaktadır. Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında tüm Türkiye’de fidan dikim etkinlikleri düzenlenmektedir. İlimizde bugün Ulus, Kurucaşile, Amasra dahil olmak üzere 4 ayrı noktada fidan dikim etkinlikleri düzenliyoruz. Bulunduğumuz 10 dekarlık alanda 400 adet ıhlamur, 100 adet selvi olmak üzere toplam 500 adet fidan dikeceğiz. Sahaya hep birlikte dikeceğimiz bu ıhlamur fidanları gelecekte ıhlamur çiçeği ve arıcılık yapan vatandaşlarımıza katkı sağlayacağını umuyoruz.

“Hedefimiz alanlarımızı en az yüzde 30’a çıkarmak”

Bartın’da orman alanlarının arttırılmasına yönelik boş olan alanlara ağaçlandırma, bozuk olan alanların ihyasıyla birlikte orman alanlarının arttırılmasına yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir. Yöre insanın gelir düzeyini arttırma sağlayacak, defne, lavanta, ıhlamur, kestane gibi meyve veren tıbbi ve aramotik bitkilerin sahalara dikilmesi yönünde de çalışmalarımız devam etmektedir. Orman Genel Müdürlüğü olarak yaptığımız ağaçlandırma çalışmaları ve bozuk olan anların ihyasıyla birlikte 2022 verilerine göre Türkiye’mizin yüzde 29,6’sı orman anlarıyla kaplıdır. Cumhurbaşkanımızın ve Orman Genel Müdürlüğümüzün takipleriyle cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünde gelişmiş ülkelerde olduğu gibi orman alanlarımızı en az yüzde 30’a çıkarmak için çalışmalarımız planlı olarak devam etmektedir.”

Arslan: “Amacımız vatanımızı daha yaşanabilir kılmak”

Vali Nurtaç Arslan ise törende şunları söyledi:

“Bugün, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gelecek nesillerin çevre bilinci ile yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilimizde eş zamanlı olarak düzenlenen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü fidan dikim etkinliğindeyiz. Etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz. Bizler, ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı geçmişten kalan miras değil, gelecek nesillerin bize emaneti olarak görüyoruz. Ormanlarımızı korumak ve gelecek nesillerimiz için vatanımızı daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla da bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.

“Tüm canlılar için de nefes olacak”

Sanayileşmenin hız kazandığı, küresel ısınmanın ve iklim değişikliklerinin sürekli gündeme geldiği günümüzde, havanın, suyun ve toprağın korunmasının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Biz de bu dönemde havayı, suyu ve toprağı ve bunların oluşturduğu güzellikleri korumak için çalışıyoruz. Bize emanet olan doğamızı sadece korumakla kalmayıp geliştirerek, güzelleştirerek bizden sonraki nesillere bırakmayı arzuluyoruz.  2023 yılında yeni bir yüzyıla adım atacak olan Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılındaki ‘Türkiye Yüzyılı’ hedefleri doğrultusunda 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nün bu yılki teması, 'Türkiye Yüzyılı'na Nefes' olarak belirlendi. Sağlıklı bir toplumun, sağlıklı bir çevre oluşturmaktan geçtiği düşüncesiyle geleceğimizin teminatı evlatlarımıza yeşil bir Türkiye bırakmak için bugün “'Türkiye Yüzyılı'na Nefes'” seferberliğiyle ülkemize hediye edeceğimiz fidanlar, gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için de nefes olacaktır. Türkiye Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, ülkemizin orman varlığı konusunda dünyanın parmakla gösterilen ülkeleri arasında yerini alacağına gönülden inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere, fidan dikerek gelecek nesillerimize ve dünyaya vereceğimiz nefese katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günümüzü içtenlikle kutluyorum.”

Arslan’ın konuşmasının ardından ise fidanların dikimi yapılarak ilk can suları verildi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN