Yıldırım 'Konut 2023'te de kazandırmaya devam edecek'

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) açıklanan ekim ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Yapı Emlak Firması sahibi Murat Yıldırım 'Şu an dünyada yaşanan bir kriz var ve haliyle bu bizim ekonomimizi de etkiliyor. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız bunun da önlemleri alıyor. 2023 yılının başından itibaren de bunun etkilerini göreceğimize inanıyorum. 2023 yılında da her zaman olduğu gibi konut sektörü kazandırmaya devam edecektir' dedi.

Yıldırım 'Konut 2023'te de kazandırmaya devam edecek'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Bartın’da 2022 yılı Ekim ayında geçtiğimiz aya göre yüzde 21,76, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 45,49 azalarak 133 konut satıldı. Konutların 98’ini 98’i ikinci el satışlar oluşturdu. İstatistikleri değerlendiren Yıldırım Yapı Emlak Firması sahibi Murat Yıldırım, 2023’ün başlarında konut satışlarında artış beklediklerini ifade etti. Konutun vatandaşlar tarafından en güvenilir ve kazançlı yatırım araçlarında ilk sırada yer almaya devam ettiğini aktaran Yıldırım, yaz aylarının sona ermesi ile birlikte satışlarda rutin olarak düşüş beklediklerini, kredi limitlerinde uygulanan sınırlamalarla birlikte bu düşüş rakamının yükseldiğini aktardı. Önümüzdeki aylardan itibaren konut kredisi faiz ve üst limitlerinde kampanya beklediklerini de aktaran Yıldırım, “Kredilerdeki üst limit uygulaması şimdilik sürüyor. Dolayısıyla bu durum Bartın’da da kendini çok net bir şekilde gösterdi. Şu an ilk ev alacak olan vatandaşlarımız için sıfır evlerde bir limit bulunmuyor. Yalnız ikinci el ve ikinci ev yatırımlarında bankaların uyguladığı 250 bin üst limiti bulunuyor. Haliyle insanlarımız da kredi kullanımında sıkıntı yaşıyor. Ama biz bu sorunun da kısa sürede çözüleceğini ve limitlerin daha da yükselerek kredi imkanlarının artacağını umuyoruz. Çünkü konut kredisi konut yatırımlarının vazgeçilmezidir. Şu an en bir aile için ucuz ikinci el daireler 800 bin liradan başlıyor. 250 bin lira limit de bu konuda vatandaşlarımızı zorluyor. Ama bu sorunun da kısa sürede çözüleceğini ve kredi imkanlarında rahatlama sağlanacağını bekliyoruz” dedi.

“Konut 2023’te de kazandırmaya devam edecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşların ev sahibi olmasını siyasi hayatı boyunca ön planda tuttuğunu da kaydeden Yıldırım, “Bu süreçte baktığımızda konut sektörü son 20 yılda altın yılını yaşadı. Gerek TOKİ yatırımları, gerekse de faizlerdeki düşüşler çok sayıda vatandaşımızı ev sahibi yaptı. Şu an dünyada yaşanan bir kriz var ve haliyle bu bizim ekonomimizi de etkiliyor. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız bunun da önlemleri alıyor. 2023 yılının başından itibaren de bunun etkilerini göreceğimize inanıyorum. 2023 yılında da her zaman olduğu gibi konut sektörü kazandırmaya devam edecektir. Bugüne kadar yatırımcısını hiç zarara uğratmayan ve büyük kar oranları sunan konut sektöründe ki canlılık bu şekilde devam edecektir. Bundan hiç şüphemiz yok. Şunu net bir ifadeyle belirtmek gerekir ki konut alan herkes kazançlı çıktı” ifadelerinde bulundu.

“Konut ihtiyacı her geçen gün artıyor”

Bartın’ın sürekli gelişen bir il olduğunu ve konuta her geçen gün ihtiyacın arttığına da dikkat çeken Yıldırım, “Bartın’a dışarıdan çok sayıda yatırımcı geliyor. Gerek turizm gerekse de Filyos’a yakınlığı ile her geçen gün popülaritesi artan bir şehir. Bartın’ın geleceğini gören birçok iş insanı Bartın’a yatırım yapıyor. Bu yatırımların büyük kısmı da konut sektöründe oluyor. Hangi açıdan bakarsanız bakın gerçek anlamda yaşanabilir bir kent olan Bartın’ın geleceği çok parlak. İşte bu açısıyla da Bartın konut yatırımcısını hiçbir zaman pişman etmeyecek bir kent. Kazançlı yatırım yapmak isteyenleri ve kendi konutlarına sahip olmak isteyenleri mutlaka konut yatırımına davet ediyoruz” şeklinde konuştu.