Yıldırım, 'fırsat dönemi' diyerek yatırım tavsiyesinde bulunurken 'konut almanın tam zamanı' dedi

Yıldırım Yapı Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı firması sahibi İş İnsanı Murat Yıldırım, Bartın'daki emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunurken mevcut şartlarda konut satın almanın tam zamanı olduğunu söyleyerek vatandaşlardan fırsatı kaçırmamalarını istedi. Ayrıca konut satış fiyatlarının yüzde 30 oranında artacağına dikkat çeken Yıldırım, bu dönemin bir fırsat dönemi olduğunu dile getirdi.

Yıldırım, 'fırsat dönemi' diyerek yatırım tavsiyesinde bulunurken 'konut almanın tam zamanı' dedi

 

Konut fiyatları yüzde 30 artacak!

Muhammet Civan

 

Bartın’da emlak sektörünün köklü ve öncü markası Yıldırım Yapı Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı firması sahibi İş İnsanı Murat Yıldırım, değerlendirmelerde bulundu.

Değerlendirmesinde mevcut şartlarda konut almanın tam zamanı olduğunu söyleyerek vatandaşlardan bu fırsatı kaçırmamalarını isteyen Yıldırım, “Şu an gayrimenkule yatırım yapan karlı çıkar. Şu anda satışta olan çok fazla sıfır daire var. Satılık ilanlara bakanlarda görebilirler. Fiyatları da makul ve uygun. Çok yüksek değil.” dedi.  

“Yatırımı konuttan yana yapsınlar”

Gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin en çok yaşadığı kredi sorununa da değinen Yıldırım, dövizde, altında ve faizde parası olan vatandaşlara seslenerek “Uzun zamandır kredi de sorunumuz var. Fakat müteahhit arkadaşların elinde şu anda 2 milyon 400 bin TL’ye sıfır 2+1 daireler var. 3+1 olarak 3 milyon 500 bin TL’ye sıfır daire var. Yani bunlar fırsat. Parası dövizde olan, faizde olan, altında olan, vatandaşlara sesleniyorum; paralarını oradan çıkarıp gelirlerse 1 sene içinde paralarını ikiye katlayabilirler. Çünkü şu anda piyasa daraldığından dolayı birçok firma maliyetine satışlar yapıyor. Çünkü daire maliyetleri şu anda bir 3+1 dairelerin arsa payıyla birlikte maliyeti en az 4 milyon TL. 2+1 daireler 3 milyon TL’ye yakın. Tekrar söylüyorum bu dönem bir fırsat dönemi. Konut almak isteyenler bence konut alsın ve yatırım yapmak isteyenler de yatırımı konuttan yana yapsın. Yine karlı çıkacaklar.” ifadelerini kullandı.

“Ertelemeyin”

Çeşitli alanlardaki iş imkanlarıyla bölgenin ve Bartın’ın geliştiğine de vurgu yapan Yıldırım, “Filyos Projesinde 2 kısım inşaat çalışmaları başlıyor. Hema’da ve Organize Sanayi Bölgesinde fabrika sayımız artıyor ve sürekli işçi alımları oluyor. Bu da Bartın ekonomisine pozitif katkı yapacak. Bu etkilerle birlikte büyük şehirlerde yaşayan hemşehrilerimiz oradaki evlerini satıp Bartın’dan konut alıyor. Bu gibi gerçekleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Yine 20 yıldır hızlı büyüyen bir Türkiye oldu. Bu sene bir durgunluk dönemine girdik. Yapılan çalışmalar olumlu yansıdı ve şu anda ekonomik veriler, ülkemizin dış piyasalardaki görünümü pozitif. Bu da önümüzdeki dönemde ekonomiye yansıyacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemiz büyümeye devam edecek. Bu nedenle vatandaşlarımızın yatırımlarını ertelememelerinin daha uygun olacağı kanaatindeyiz.” diye konuştu.

“Kredilerle ilgili mecbur düzenleme yapılacak”

Yılsonuna kadar konut kredileriyle ilgili de bir düzenlemeyi öngördüğünü söyleyen Yıldırım, “Konut kredisiyle ilgili mecbur piyasa rahatlasın diye düzenleme yapılacak. En geç yılsonuna kadar yapılacak. O yapıldığı zaman haliyle 4 milyon TL maliyeti olan bir daireye 4 milyon TL’ye veremezsiniz. Kredi fırsatları doğunca haliyle müteahhitler de maliyetine satışlardan vazgeçecektir. Tabii kısa süre sonra da konut fiyatları yüzde 30 artacak.” dedi.

“Kiralık daire bulmakta sorun yaşanıyor”

Bartın’daki konut kiralarını da değerlendiren Yıldırırım, kiralık dairelerde fiyatların düşmeyeceğini söyleyerek, “Kiralık daire fiyatları gerçekten yüksek. Kiralık daire bulmakta da şu anda sorun yaşanıyor. Bunun sebebi de sıfır dairelerde sıkıntı var. Alan kişi de zaten hemen kiraya verebiliyor. 15 bin liraya çok rahat şu anda bir daire kiracı bulunabiliyor. Şu anda piyasa da oturdu. 2+1 daire 10 bin TL, 3+1 daireler 15 bin TL bandından aşağı düşmez. Bu gerçekler üzerinden hareket etmek lazım.” değerlendirmesinde bulundu.