'Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu'

İçişleri Bakanlığının trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak amacıyla 'Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu' sloganıyla düzenlediği kampanya kapsamında Türkiye'de eş zamanlı olarak Bartın'da da Ağdacı İlkokulunda etkinlik gerçekleştirildi. Bartın Valisi Nurtaç Arslan etkinlikte öğrencilere trafikte ne yapmaları gerektiğini ve yaya önceliğini anlattı.

'Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu'

İçişleri Bakanlığının trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak amacıyla  “Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu” sloganıyla  düzenlediği kampanya kapsamında Türkiye’de eş zamanlı olarak  Bartın’da da Ağdacı İlkokulunda etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe  Bartın Valisi Nurtaç Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Jandarma Alay Komutanı Ersin Arslan da katıldı.  Etkinlikte Vali Arslan, öğrencilere trafikte ne yapmaları gerektiğini ve yaya önceliğini uygulamaları olarak anlattı. Etkinlikte ayrıca okulun önündeki yaya geçidi de kırmızıya boyandı.

Can Kayıplarını Yüzde 50 Azaltmak Hedefleniyor

İçişleri Bakanlığı trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının 2030 yılına kadar yüzde 50 oranından azaltılması hedefi doğrultusunda önceki yıllarda düzenlenen “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” ve “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” kampanyalarının ardından bu yıl da “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” mottosu doğrultusunda    “Yayalara Öncelik Duruşu, HAYATA SAYGI DURUŞU” sloganıyla yaya önceliğine yönelik farkındalık çalışmalarına devam edecek. Kampanyada bilinçli yaya ve sürücüleri, yaya geçitlerinde bayraklarla buluşarak trafikte yaya önceliğine dikkat çekilecek. 

Yaya geçitleri kırmızıya boyanacak
Ana güzergâhlar üzerindeki ışıksız yaya geçitlerinde bulunan yaya çizgilerinden bir tanesinin kampanya etkinliği çerçevesinde sembolik olarak kırmızıya boyanması sağlanacak.

“Önce Yaya” Görselleri Kullanılacak
Ülke genelindeki yaya ve okul geçitlerindeki işaretlemeler kontrol edilecek, standartlara uygun olmayanların yenilenmesi ve eksik olanların tamamlanması sağlanacak, trafik ışığı bulunmayan ancak trafik levhalarıyla belirlenmiş okul ve yaya geçitleri üzerinde “ÖNCE YAYA” görselleri uygulanacak.

Sürücülerde Doğru Davranış Modelleri Geliştirilmek İsteniyor
Trafikte yaya önceliği konusunda farkındalığı artırmak, yaya ve okul geçitlerinde sürücülerin uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak ve bu bölgelerde yayalara ilk geçiş hakkının verilerek sürücüler üzerinde doğru davranış modelinin geliştirilmesinin amaçlandığı kampanya uyarınca Millî Eğitim Bakanlığına bağlı belirlenen okullarda ve yaya/okul geçitlerinde kampanya etkinlikleri düzenlenecek.

Hafta Boyunca Kamuoyu Bilgilendirilecek

Etkinlikler çerçevesinde hafta boyunca sosyal medya platformları başta olmak üzere vatandaşlarımızın yoğun olarak bulundukları alanlarda ve kurumsal iletişim sayfalarında basın/yayın organlarında, billboardlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, kampanya içerikleri kullanılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi sağlanacak.

 

 

'Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu'
'Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu'
'Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu'
'Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu'
'Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu'