Üniversitede organ bağışı standı

Bartın İl Sağlık Müdürlüğünce 3-9 Kasım arası kutlanan 'Organ Bağışı Haftası' dolayısıyla Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsünde düzenlenen Ar-Ge Proje Fuarı etkinliğinde stant açıldı.

Üniversitede organ bağışı standı

Bartın İl Sağlık Müdürlüğünce 3-9 Kasım arası kutlanan “Organ Bağışı Haftası” dolayısıyla Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsünde düzenlenen Ar-Ge Proje Fuarı etkinliğinde stant açıldı. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Kaynak,  Organ Bağışı Haftası  ve etkinlikle ilgili şu açıklamada bulundu:

 “Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Hedefimiz organ bağışı konusunda toplumun konuya ilgisini ve duyarlılığını artırmak ve toplum bilincini oluşturmaktır. Bu amaçla ilimizde çalışmalar süreklilik göstermektedir.

Organ bağışı başvuruları alındı

İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı kurumları tarafından yürütülen faaliyetlerle organ nakli bekleyen hastaların sesini duyurmak ve organ bağışını artırmak hedeflenmektedir. Düzenlenen etkinlikler kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsünde düzenlenen Ar-Ge proje fuarı etkinliğinde stant açılmış olup, açılan stantta akademik personele, öğrencilere ve katılımcılara organ bağışı ile ilgili bilgilendirme yapılarak, merak edilen soruların cevaplanmasının ardından organ bağışı için başvurular alınmıştır.

Organ bağışının önemini anlatıldı

Bartın Devlet Hastanesi Organ Doku Koordinatörü Hemşire Mualla Alaçam tarafından Bartın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulunda seminer düzenlenmiştir. Yine Bartın Devlet Hastanesinde kurulan farkındalık standında, hastaneye ziyarette bulunan vatandaşlara organ bağışının önemiyle ilgili bilgilendirmeler yapılarak el broşürleri dağıtılmış, servislerde yatan hasta ve hasta yakınları ziyaret edilerek konuyla ilgili sözlü bilgilendirme ve broşür dağıtımı gerçekleştirilmiştir.”