Ulus Ahşap Eğitim ve Üretim Atölyesi Merkezi kuruluyor

2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Ulus Belediyesi'nce hazırlanan 'Güçlü Kadın Güçlü Yarın' adlı proje için imzalar atıldı.

Ulus Ahşap Eğitim ve Üretim Atölyesi Merkezi kuruluyor

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Ulus Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu “Güçlü Kadın Güçlü Yarın” adlı proje için Kaymakam Hüsnü Bey Toplantı Salonunda BAKKA Yönetim Kurulu Başkan V. Vali Sinan Güner’in katılımlarıyla BAKKA Genel Sekreteri Dr. Lütfi Altunsu ile Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun arasında destek sözleşmesi imzalandı.  Proje ile Ulus Belediye binası arkasında yer alan atıl durumdaki eski belediye oteli işlevlendirilerek 350 metrekare alanda Ahşap Atölyesi ve Eğitim Merkezi kurulacak, belediye binası yanındaki depo ve meydan alanı proje faaliyetleri için depo ve satış alanı olarak düzenlenecek.

27 kişiye ahşap ürün tasarımına yönelik mesleki eğitim

Proje kapsamında Ulus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan destek alan 171 kadın 39 engelli vatandaş arasından mülakatla seçilecek 27 kişiye iş sağlığı ve güvenliği, ahşap işleme-boyama-montaj ve ahşap ürün tasarımına yönelik mesleki eğitim verilecek. Proje ile Ulus Doğa Kenti Kadın Girişimi Kooperatifi ile ahşap oyuncak, ahşap zücaciye, ahşap oyun parkı ve bahçe-balkon ürünleri üretiminde gelir kazanımı öngörülüyor.

Dijital mecrada satışa sunulacak

Proje iştirakçileri arasında yer alan 3 firma, Bartın Valiliği koordinesinde hazırlanan “Bartın İlimizde 74 Tarımsal Proje” kitapçığında yer verilen ahşap atıklarını değerlendirilmesi proje fikrini bu proje ile gerçekleştirecek. Proje ile üretilecek ürünler düzenlenecek fiziki satış alanında ve internet siteleri ile sosyal medya araçları üzerinden dijital mecrada satışa sunulacak. Proje ile kırsal kalkınma, kadınların işgücüne katılımı ve kooperatifçiliğin gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor. BAKKA, toplam 1 milyon 333 bin 339 TL bütçeli proje için 1 milyon 200 bin  TL hibe desteği sağlayacak.