TUTUKLANDI!

Bartın'da meydana gelen olayda köpeğe cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen kişi, çıkarıldığı mahkemece 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvanlara cinsel saldırıda bulunma suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

TUTUKLANDI!


Bartın’da meydana gelen olayda köpeğe cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen kişi, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince hayvanlara cinsel saldırıda bulunma suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı “Bartın ilinde 25 Temmuz 2021 tarihinde M.D. ismindeki şahsın bir köpeğe cinsel saldırıda bulunduğuna dair ihbar alınması üzerine olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma işlemlerine başlanılmıştır. Soruşturma kapsamında şüpheli gözaltına alınmış olup 26.07.2021 tarihinde sevk edildiği Bartın Sulh Ceza Hakimliğince 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince hayvanlara cinsel saldırıda bulunma suçundan tutuklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi. 
Hayvanlarla ilgili kanun teklifi yasalaşmıştı

Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşmıştı. Kanuna göre;  kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022'ye kadar dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldıracak. Bu şekilde hayvanlarını kayıt altına almayanlara, hayvan başına 1200 lira ceza kesilecek. Petshop'larda kedi ve köpek bulundurulamayacak; görsellerden seçilen kedi ve köpekler, Tarım ve Orman Bakanlığınca izin verilen üretim yerlerinden teslim alınabilecek. Yerel yönetimler, gönüllü kuruluşlarla iş birliği içinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri kurarak onların bakımlarını, tedavilerini sağlayacak ve hayvan hastanesi kurabilecek.
Suç kapsamına alındı 
Mevcut halde kabahat niteliğinde olan hayvanlara işkence yapmak, acımasız ve zalimce muamelede bulunmak, hayvanlara cinsel saldırıda bulunmak ve tecavüz etmek fiilleri, suç kapsamına alınacak. Hayvan sahiplerinin sorumlulukları genişletilerek her türlü terk fiili yasak kapsamına alınacak. Hayvanların daha iyi korunmasını temin etmek, hayvanlara karşı yapılan ihlallerle daha etkin mücadeleyi ve caydırıcılığı sağlamak için idari para cezaları artırılacak.
Hayvan başına 
2 bin lira idari para cezası
Ev hayvanını terk edenlere hayvan başına 2 bin lira idari para cezası kesilecek. Bir hayvan neslini yok edecek müdahalede bulunanlara 35 bin lira, yetkisi olmadığı halde hayvan deneyi yapanlara hayvan başına 4 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak. Hayvanların ticari amaçla film çekimi ve reklam için kullanılmasıyla ilgili hususları ihlal edenlere 5 bin lira para cezası verilecek. Kurban kesimi sırasında uyulması gereken hususlara aykırı davrananlara hayvan başına 5 bin 250 lira idari para cezası uygulanacak.
6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası
Bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldüren kişi, 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası alacak.Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis, bir hayvan neslini yok eden kişi ise 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.
Hayvanları dövüştüren kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası alacak; bu suç birden fazla hayvana karşı aynı anda işlenirse ceza yarı oranında artırılacak.
Hayvanlara cinsel saldırıda bulunan ve tecavüz eden kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezasına çarptırılacak. 
Hayvan bakımevleri kurulacak 
Hayvanların kullanıldığı kara ve su sirkleri ile yunus parkları yasaklanacak, mevcut işletmelere tasfiye için 10 yıl süre tanınacak.
Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio türlerini veya bunların melezlerini üreten, sahiplenen, sahiplendiren, barındıran, besleyen, takas eden, sergileyen, hediye eden ve bunların Türkiye'ye girişini, satışını ve reklamını yapana hayvan başına 11 bin lira idari para cezası verilecek. Büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu 75 bini aşan belediyeler 31 Aralık 2022, diğer belediyeler ise 31 Aralık 2024'e kadar hayvan bakımevlerini kuracak.
Valilik kamuoyuyla paylaşmıştı
Bartın Valiliği, yasalaşan düzenlemeyle gelen idari para cezalarını sosyal medyada paylaşarak  kamuoyuna aktarmıştı. Valilik paylaşımında “ Hayvanların korunmasına ilişkin düzenleme yasalaştı. Hayvanlara işkence yapmak, acımasız ve zalimci muamelede bulunmak, hayvanlara cinsel saldırıda bulunmak ve tecavüz etmek fiilleri suç kapsamına alınacak. Kedi ve köpek sahiplerinden hayvanlarını kayıt altına almayanlara hayvan başına 1.200 TL, ev hayvanını terk edenlere hayvan başına 2.000 TL, bir hayvan neslini yok edecek müdahalede bulunanlara 35.000 TL, hayvanları ticari amaçla film çekimi ve reklam için kullanılmasıyla ilgili hususları ihlal edenlere 5.000 TL, kurban kesimi sırasında uyulması gereken hususlara aykırı davrananlara hayvan başına 5.250 TL idari para cezası uygulanacak. Bir ev hayvanını ya da evcil hayvanı kasten öldüren kişiye 6 aydan 4 yıla kadar, nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren kişiye 1 yıldan 5 yıla kadar, hayvanları dövüştüren kişilere 3 aydan 2 yıla kadar, bir hayvan neslini yok eden kişiye 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası uygulanacak” demişti.